Контакт

Спорт

Хамилтон подготвен да се „откаже од сè“

Објавено пред

Луис Хамилтон ги загрижи своите фанови на социјалните мрежи, откако на Инстаграм постави „загрижувачка“  порака дека е подготвен да се „предаде“ од светот.

Британецот во неделата заврши трет на Јапонското ГП, но е на чекор до шестата светска титула, но неговата порака очигледно нема никаква врска со Формула 1. Пред да ја објави приказната на Инстаграм, тој имаше неколку постови за екологија и за веганство, две каузи кои во последно време му се блиски.

„Искрено, блиску сум да се предадам од сè. Целосно да е затворам. Зошто да се грижам, кога светот е во таква мешаница, а луѓето воопшто не се грижат. Ќе искористам некое време далеку да ги соберам моите мисли. Благодарност до тие од вас кои уште се грижат за светот“, напиша Хамилтон.

Спорт

Ред Бул го потврдија Албон за наредната сезона

Објавено пред

Ред Бул потврдија дека Александер Албон ќе му биде клупски колега на Макс Ферстапен во 2020 година.

Момчето од Лондо кој вози под знамето на Тајланд некаде на средина од оваа сезона го замени Пјер Гасли во Ред Бул.

„Возбуден сум што ќе му бидам партнер на Макс наредната година. Им благодарам на ред Бул што веруваат во мене. Се надевам дека во 2020 година ќе бидам уште подобар“, рекол Албон.

Албон за Ред Бул дебитираше во Белгија, а до трката во Мексико седум пари избори пласман меѓу најдобрите шест возачи.

Во исто време потврдено е дека Пјер Гасли ќе остане и наредната година во Торо Росо.

За наредната година останува нејасно кој ќе го заземе местото на Робрт Кубица во Вилијамс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Линделоф е најдобар шведски фудбалер

Објавено пред

Играчот на Манчестер Јунајтед Виктор Линделоф втора година по ред е избран за најдобар шведски фудбалер.

25 годишниот дефанзивец признанието го доби во конкуренција на Златан Ибрахимовиќ (Лос Анџелес Галакси), Андреас Гранквист (Хелсонборг), Емил Форсберг (Лајпциг) и Александер Исак (Реал Сосиедад).

Линделоф неодамна го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед до јуни 2024 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Втора победа на ШК „Алкалоид“ на Европскиот клупски куп во шах

Објавено пред

Во второто коло на Европскиот клупски куп во шах, „Алкалоид“ извојува нова победа над екипата Raika Rapid Feffernitz од Австрија. Текот на мечот покажа дека нема лесни противници, па, така, по три часа игра, резултатот на мечот беше нерешен, со три реми на првата, втората и на четвртата табла: кај Андреикин, Шанкланд и Криворучко.

Највозбудлива партија беше онаа на Андреикин, каде што велемајсторот од „Алкалоид“ жртвуваше фигура за напад, а противникот успеа да ги најде единствените потези и партијата заврши реми со вечен шах. Потоа, со сигурна игра и победа, Владислав Ковалев донесе водство за „Алкалоид“. Следуваа цели поени за Панчевски и Инаркиев до конечни 4,5:1,5 во мечот.

По одиграни две кола, 16 екипи (од вкупно 66 клуба што учествуваат) имаат максимални 4 бода.

Во третото коло ШК „Алкалоид“ за противник ја има екипата Mednyi Vsadnik од Санкт Петербург, Русија – минатогодишниот шампион. Мечот, секако, ќе биде дерби на колото и еден од најважните мечеви за „Алкалоид“ на целиот турнир.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија2 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија4 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ6 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија6 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија6 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион6 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија8 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет8 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион8 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија19 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет20 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија1 ден

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија1 ден

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија1 ден

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Досие