Контакт

Спорт

Хамилтон се одјавил од „Инстаграм“

Објавено пред

Луис Хамилтон, петкратен првак во Формула 1 и лидер во тековната сезона, ги одјавил сите налози што ги имал на социјалната мрежа „Инстаграм“. Британецот бил сигурен дека оваа одлука ќе му го смени животот.

„Решив да свртам нов лист во животот. Забележав дека веднаш кога ќе се разбудам го земам телефонот и проверувам што има на „Инстаграм“. Тоа ми одземаше многу време, но и ми го одземаше вниманието од многу важни работи во животот. Сега кога ќе се разбудам земам книга, ќе прочитам неколку страници, што значи на поинаков начин ми започнува денот. Верувајте, ми се смени животот. Нема повеќе да ги слушам приказните дека не сум „следел“ некои добри другари бидејќи повеќе не сум дел од тоа. Никој нема да може да ми се жали“, рекол Хамилтон.

На „Инстраграм“ налогот биле пријавени 12,8 милиони луѓе. На „Твитер“ Хамилтон го следат 5,6 милиони луѓе, а тој на оваа мрежа следи 843 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шаповалов со прв трофеј во кариерата, Остапенко со титула по две години

Објавено пред

Новата канадска тениска ѕвезда, Денис Шаповалов стигна до својот прв АТП трофеј во кариерата, откако со 6:4/6:4 го спречи Србинот Филип Крајиновиќ да стигне до својот прв трофеј во финалето на Стокхолм опен.

Шаповалов, кој беше четврти носител на АТП 250 турнирот, е прв Канаѓанец со АТП трофеј по Милош Раонич во Бризбејн во јануари 2016 година, и поради успехот првпат во кариерата ќе влезе во топ 30 на АТП листата.

Во Луксембург пак, Јелена Остапенко ја освои својата прва ВТА титула по пауза од повеќе од две години, совладувајќи ја актуелната шампионка, Германката Јулија Гергес со 6:4/6:1. Ова е прва титула за шампионката од Ролан Гарос од 2017.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наинголан со ремек-дело го мотивираше Каљари, без голови меѓу Самп и Рома (видео)

Објавено пред

Раџа Наинголан ова лето се врати на Сардинија, во Каљари, клубот во кој направи име, и покажа колку може да биде вреден на тимот, по спектакуларниот гол во неделата против СПАЛ за да ги инспирира за 2:0 победа со која клубот се искачи на петтото место на табелата пред Рома, која одигра без голови кај Сампдорија во меч кој беше блиску до откажување.

Наинголан во деветтата минута од мечот на „Сардења арената“ доби одбиена топка и од над 20 метри го „уништи“ противничкиот голман. Паоло Фараго во 67. минута ја потврди добрата форма на Каљари, кои немаат пораз во шест меча во Серија А.

СЕРИЈА А, 8.КОЛО

Каљари – СПАЛ 2:0

Сампдорија – Рома 0:0

Удинезе – Торино 1:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Бенчич ја спречи Пављученкова во Москва

Објавено пред

Швајцарската тенисерка Белинда Бенчич се врати од сет негатива за да ја спречи домашната тенисерка Анастасија Пављученкова да стигне до титулата од Кремљ купот, победувајќи со 3:6/6:1/6:1.

Победата доаѓа откако 22-годишната Бенчич веќе го заработи местото на ВТА финалето во Шенжен, каде што ќе играат најдобрите осум тенисерки во 2019, турнир кој има награден фонд од фантастични 14 милиони долари.

Ова е првпат Бенчич да влезе на елитниот турнир, каде што ќе игра покрај Ешли Барти, Каролина Плишкова, Симона Халеп, Бјанка Андреску, Наоми Осака, Петра Квитова и Елина Свитолина. Покрај оваа титула, Швајцарката оваа сезона победи и на Дубаи опен, а играше и во финалето на Мајорка опен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

(Видео) Лидерите пристигнаа на средба кај Пендаровски

Лидерите на политичките партии попладнево пристигнаа во вилата Водно, каде почна лидерската средба. Средбата ја свика претседателот Стево Пендаровски откако...

Топ1 час

Мајка и ќерка нападнати од малолетници во автобус

Мајка и нејзината малолетна ќерка вчера биле физички нападнати од група на малолетни лица во автобус со бројот 21, што сообраќајл...

Македонија4 часа

Обвинителството ги демантира пишувањата на весникот „Ла Верита“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денеска во италијанскиот весник „Ла...

Македонија4 часа

Лидерска средба без меѓународен фактор за првпат од независноста

Лидерската средба организорана од Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска во 17 часот, е првата средба во овој формат од...

Македонија6 часа

Следниот викенд почнува зимското сметање на времето

Ноќта сабота кон недела (26-ти и 27-ми октомври) часовниците треба да се вратат за еден час наназад. Поточно, во 3...

Македонија6 часа

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет7 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет8 часа

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет8 часа

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија8 часа

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет8 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет8 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет22 часа

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет1 ден

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет1 ден

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ1 ден

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија1 ден

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Досие