Контакт

Спорт

Хамилтон: Се замислувам како уметник кој прави ремек дело, моето не е завршено!

Објавено пред

Формула 1 пилотот, Луис Хамилтон го осигура шестиот триумф во најбрзиот циркус и стигна на чекор до остварувањето на Михаел Шумахер.

Кога Шуми во 2002 година ја освои својата петта (од вкупно 7) Ф1 титули сигурно многумина сметаа дека тој рекорд ќе трае долги години. Оној рекорд пред него, на Хуан Мануел Фанџо (освоил 5 титули) траеше скоро 50 години.
Хамилтон дојде на чекор до изедначување на рекордот на Шумахер.

„Мене навитина ми е надвор од памет дека успеав да дојдам до шеста титула. Не знам ни како би требало сега да се чувствувам. Ова е спортот кој го гледав како дете на телевизија, а сега јас сум тој кого го споменуваат во контекст со Аиртон Сена и Михаел Шумахер. Чудесно“ – вели Бртанецот Луис Хамилтон.

Контекстот за кој зборува Ф1 шампионот е – кој е најдобриот возач во историјата на Формула 1? Тоа е вечна тема, секој има свој фаворит.

„Повторувам веќе долго време дека достигнувањето на рекордите на Михаел не е моја цел, не размислувам за нив“ – смета пилотот на Мерцедес,

Неговиот договор со Ф1 тимот кој има 6 титули во низа во конкуренција на конструктори истекува на крајот на идната година кога Британецот ќе има 35 години.

„Не ми се допаѓа идејата за завршување на кариерата. Малку ме плаши помислата дека ќе морам да престанам да го правам она што сум го сакал цел живот. Не знам дали го достигнав максимумо, но и ако не сум, тогаш сум многу блиску. Верувам дека има простор за напредок. Сакам мојот пат во Ф1 да го замислувам како да сум уметник кој го ствара своето ремек дело. Чувствувам дека моето се уште не е довршено, дека му недостасуваат делчиња“ вели Луис Хамилтон.

Спорт

Реал го доби кошаркарското „Ел класико“, Алба со драматична победа над Панатинаикос (видео)

Објавено пред

Фантастичната низа на Барселона во Евролигата беше прекината на „најлошото“ можно место во Мадрид, откако Реал успеа да ги совлада со убедливи 86:76 во осмото коло од елитното европско натпреварување.

„Кралевите“ имаа совршен старт против лутиот ривал, добивајќи ја првата четвртина со 32:14, но тимот на Светислав Пешиќ успеа да се врати и на полувреме да отиде со предност од два поени (50:48). Сепак, отпорот на каталонскиот клуб беше срушен во третата четвртина и Реал го подобри својот скор на 5-3, додека Барса сега е на 6-2.

Алба Берлин во драматичен меч по дури две продолженија успеа да стигне до гостинска победа 106:105 кај Панатинаикос, за крај на лузерската серија и подобрување на скорот на 2-6. Факундо Кампацо имаше одличен меч со 13 поени и 6 асистенции, а Дек додаде 13 поени и 6 скока за „кралевите“.

Лук Сикма (16 поени) беше човекот за одлука за германскиот тим, откако постигна две слободни фрлања на осум секунди пред крајот по голем број на промени на резултатот во текот на регуларниот меч и во продолженијата. Панатинаикос успеа да израмни во финишот на мечот на 88:88, по што германскиот тим успеа да избори второ продолжение кога Мартин Хермансон израмни на 98:98.

Василије Мициќ имаше одличен натпревар и заедно со Шејн Ларкин го предводеше Ефес до тесна победа од 90:88 над рускиот Зенит на домашен терен откако турскиот клуб за малку ќе пропуштеше предност од 25 поени. Ефес сега има 6-2 скор, додека Зенит само 2-6.

Зенит губеше со 67:42 во третата четвртина, пред со неверојатен кам-бек на 30 секунди на крајот да дојдат само до 85:83. Сепак, Мициќ, кој постигна 24 поени без утка (4-4 за два, 3-3 за три и 7-7 од слободни) успеа да го заддржи мечот под контрола. Ларкин додаде 22 поени.

ЕВРОЛИГА, 8.КОЛО

Химки – Олимпија Милано 87:79 (22:25, 25:26, 18:14, 22:14)

Анадолу Ефес – Зенит Петерсбург 90:88 (21:14, 21:16, 27:20, 21:38)

Панатинаикос – Алба Берлин 105:106 (31:31, 18:27, 20:16, 19:14, 17:18)

Басконија – Макаби Тел Авив 83:113 (21:28, 11:27, 26:31, 25:27)

Реал Мадрид – Барселона 86:76 (32:14, 16:36, 23:14, 15:12)

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејн и Роналдо со хет-трик за убедливи победи, Чешка го елиминираше Косово (видео)

Објавено пред

Хери Кејн и Кристијано Роналдо постигнаа по три гола за на своите репрезентации да им донесат убедливи победи во квалификациите за Евро 2020, по кои Англија веќе е патник на континенталниот шампионат, додека Португалија треба само во следниот меч против Луксембург да победи за да се приклучи на елитата.

Хери Кејн постигна три гола за само 12 минути, за Англија со 7:0 да ја „разбие“ Црна Гора за обезбедување на првото место во групата А, откако „Албионот“ постигна пет гола во првите 37 минути од мечот. Стрелци беа и Окслејд-Чембрлен, Абрахам и Рашфорд, а еден автогол си постигна Александар Софранац.

Во истата група, Чешка направи пресврт за 2:1 победа над Косово, со што се приклучи на Англичаните на Евро 2020 и во исто време ги прати Косовците на потенцијална пресметка со Македонија за пласман на шампионатот преку Лигата на нации на УЕФА.

Кристијано Роналдо, пак, постигна хет-трик за да ги предводи Португалците до 6:0 победа над Литванија, со која тие останаа на второто место во групата Б, со поен предност пред Србија, која се намачи за 3:2 победа над Луксембург. Во последното коло Португалците гостуваат на Луксембург, додека Србите патуваат во Украина, која веќе е пласирана.

Светскиот шампион Франција обезбеди пласман пред да стартува мечот со Молдавија, откако Турција одигра 0:0 со Исланд, и беше потребен пенал на Оливие Жиру во финишот на мечот за неубедлива 2:1 победа.

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА А

Чешка Република – Косово 2:1

Англија – Црна Гора 7:0

Табела: 1.Англија 18, 2.Чешка 15, 3.Косово 11, 4.Црна Гора 3, 5.Бугарија 3

ГРУПА Б

Португалија – Литванија 6:0

Србија – Луксембург 3:2

Табела: 1.Украина 19, 2.Португалија 14, 3.Србија 13, 4.Луксембург 4, 5.Литванија 1

ГРУПА Х

Турција – Исланд 0:0

Албанија – Андора 2:2

Франција – Молдавија 2:1

Табела: 1.Франција 22, 2.Турција 20, 3.Исланд 16, 4.Албанија 13, 5.Андора 4, 6.Молдавија 4

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер во два сета го „суреди“ Новак за полуфинале во Лондон

Објавено пред

На Роџер Федерер му беа доволни само два брејка да го победи својот голем ривал Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3 и да обезбеди пласман во полуфиналето на АТП финалето во Лондон, во исто време елиминирајќи го Србинот.

Откако двајцата го победија Матео Беретини во два сета, а загубија од првопласираниот Доминик Тим во групата „Бјорн Борг“, нивниот 49-ти дуел во кариерите одлучуваше кој ќе оди во полуфинале и тоа најверојатно на Гркот Стефанос Циципас. Со оваа победа, Федерер го забележа својот 23. триумф против Ѓоковиќ.

Швајцарецот ќе го продолжи обидот да стигне до својата рекордна седма Мастерс куп титула во кариерата, додека Србинот останува на пет трофеи од елитниот турнир за најдобрите осум на светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура12 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија13 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион14 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија16 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет18 часа

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија20 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија20 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија20 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија20 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет21 час

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа22 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија22 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион1 ден

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион1 ден

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија2 дена

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Досие