Контакт

Спорт

Хамшик во Гетеборг

Објавено пред

Поранешниот капитен на Наполи, Марек Хамшик, се врати во Европа, медиумите го поврзуваа со неговиот поранешен клуб Слован од Братислава, меѓутоа тој решил кариерата да ја продолжи во Шведска, во екипата на Гетеборг.

Хамшик, во јануари 2019 година го напушти Наполи и се презели во Далијан. Минатиот месец тој го раскина договорот со овој клуб и како слободен играч се врати во Европа.

Во еден од најтрофејните шведски клубови, Хамшик, ќе се обиде да ја достигне оптималната форма пред Европското првенство. Словачка на ЕУРО 2020 се наоѓа во група со Шпанија, Шведска и Полска.

Од наредното лето, на Хамшик во Гетеборг ќе му се приклучат и искусните шведски репрезентативци Маркус Берг и Оскар Вент.

Марек Хамшик за Наполи одиграл 520 натпревари, постигнал 121 гол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нејмар за провокацијата до Кимих: Судбината го стави блиску до нас

Објавено пред

Нејмар тврди дека немал намера да го „провоцира“ Џошуа Кимих по вчерашниот натпревар помеѓу ПСЖ и Баерн Минхен, но дека „судбината“ така сакала, откако дел од фановите сметаа дека прославата беше потценувачка.

ПСЖ загуби со 0:1 дома, но влезе во полуфиналето на ЛШ по 3:2 победата во Минхен, а во интересниот момент по крајот на мечот, Нејмар и Лео Паредес славеа пред Кимих во негов стил.

„Прославата не беше обид да се провоцира Кимих, но го видов Лео и сакав да прославам со него. Судбината сакаше да го направиме тоа пред Кимих, кој претходно изјави дека неговиот тим е најдобар и дека сигурно се во полуфинале. Но, можете да ја имате топка цела вечер. Можеш да флертуваш со девојката цела вечер, а потоа некој друг да ја однесе дома по пет минути“, објасни Нејмар за „Л’Екип“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Консеисао обвинува: Тухел ме пцуеше на англиски!

Објавено пред

Сержо Консеисао, тренерот на Порто го обвини својот колега, Томас Тухел дека синоќа по завршувањето на реванш четвртфиналниот дуел од ЛШ меѓу Челси и Порто го пцуел на англиски јазик.

Порто на неутрален терен во Севилја славеше со 1-0, но испадна затоа што претходно загуби со 2-0 на својот „Драгао“.
Консеисао беше видно нерасположен по дуелот, и тврди дека Тухел му рекол „оде.и“ по вербалниот судир.

И дефанзивецот Пепе влезе во дуел со Тухел, па еден од обезбедувачите на мечот ги раздвојуваше.

Консеисао порача:

„Ме навередуваше. Мојот англиски не е совршен, но нема потреба да зборувам за тоа. Немам поим зошто ме нападна. Не разбрав се баш најдобро, чув само некои навреди, но сега тоа е минато“ рече Консеисао.

Тухел се обиде да ја „ублажи“ работата:

„Беше тоа мала расправија меѓу мене и нивниот тренер, се се случи изненадувачки. Нема проблеми“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Звезда е казнета поради навредите кон Ибрахимовиќ на „Рајко Митиќ“

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Црвена Звезда е казнет со два меча играње пред празни трибини и со парична казна од 30.000 евра затоа што Златан Ибрахимовиќ на стадионот „Рајко Митиќ“ беше навредуван на национална и верска основа.

Српскиот шампион следниот европски натпревар ќе го игра без гледачи (доколку поради Ковид мерките тогаш биде дозволено присуство на публика), а казната за вториот меч е условна и ќе се активира ако ваква слична ситуација се повтори во рок од една година.

За потсетување, на мечот Црвена Звезда – Милан во рамки на Лига Европа одигран во Белград од новинарската ложа беа упатени навреди кон Ибрахимовиќ откако тој го прослави голот на неговата екипа.

Потсетување на инцидентот:

На следниот меч во Европа белградскиот клуб ќе мора да излезе на теренот со транспарент „Не за расизмот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија4 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија5 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија5 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Европа5 часа

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија6 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија8 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија9 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион9 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа9 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ9 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија11 час

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа12 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија22 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија23 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија1 ден

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија1 ден

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Досие