Контакт

Спорт

Хаос во Словачка – Навивачите го прекинаа дербито

Објавено пред

Дербито во првенството на Словачка, Спартак Трнава-Слован Братислава, не се одигра. Судијата го прекина дербито во 15.минута, а потоа само излезе на теренот да означи крај.

Натпреварот го прекинаа навивачите на двата тима кои влегоа на теренот и започнаа голема тепачка.

Тепачката, во која летаа тупаници на сите страни и без користени факели, траеше неколку минути.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Томпсон-Хера и Вархолм најдобри во изборот на ИААФ

Објавено пред

Олимписките шампиони, Елејн Томпсон-Хера од Јамајка и Карстен Вархолм од Норвешка, ги добија наградите за атлетичари на годината во изборото на ИААФ.

Томпсон-Хера, во Токио, ги одбраби златните медали во трките на 100 и 200 метри и освои злато со штафетата 4X100 метри. Таа сезонава ги има истрчано најдобрите резутати на 100 и 200 метри (10.54 и 21.53 секунди).Вархолм, во Токио, победи во најдобрата трка ОИ. На 400 метри го урна светскиот рекорд (45.94 секунди) и го освои златниот медал.

Американката Атинг Му и нејзиниот сонародник Ерјон Најтон од ИААФ се прогласени за „Ѕвезди во подем“.

Му има 19 години, таа стана олимписка шампионка на 800 метри. 17-годишниот Најтон на ОИ во Токио го освои четвртото место на 200 метри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рангник сакал да го донесе Вернер на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Тимо Вернер би можел да биде првото засилување за Манчестер јунајтед, во ерата на Ралф Рангник, тврдат англиските медиуми.

Вернер, вниманието на големите клубови го привлече во периодот кога тренер во Лајпциг му беше Рангник. Вернер никогаш не криел дека Рангник многу му помогнал да се фокусира на својата игра и дека го научил како да ја игнорира надворешната бучава кога минувал низ тежок период во кариерата.

Вернер ја игра својата втора сезона во Челси, досега не успеа да го оправда трансферот вреден 40.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем за Конте, Ромеро ќе отсуствува најмалку шест недели

Објавено пред

Тотенхем на подолг рок остана без клучниот играч во одбраната, Кристијан Ромеро. Менаџерот Антонио Конте, потврди дека Аргентинецот нема да биде во тимот до крајот на годината.

„Повредата е сериозна. Не знам за што точно станува збор, знам само дека нема да игра до крајот на годината, ќе мора да почекаме до јануари, февруари. Штета тој е многу важен играч за нашиот тим“, рекол Конте.

Кристијан Ромеро се повреди настапувајќи за репрезентацијата на Аргентина.. Тој пред време го заврши натпреварот со Бразил.

Ромеро, ова лето, за сума од 50.000.000 евра пристигна во северен Лондон.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија35 минути

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Топ41 минута

Тешко повредено 18-годишно момче од Валандовско, со мотоцикл удрило во столб

18-годишно момче од Валандовско е тешко повредено откако со мотоциклот кој го управувал удрил во столб. Според МВР, вчера во...

Македонија2 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа3 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија3 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет4 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија18 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија18 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија21 час

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет22 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија23 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија23 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 ден

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 ден

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа1 ден

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија2 дена

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија2 дена

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Досие