Контакт

Спорт

Мекгрегор натепал италијански Ди-џеј

Објавено пред

Конор Мекгрегор, една од најголемите УФЦ ѕвезди, продолжува со инцидентите во приватниот живот.

Ирецот е обвинет дека во Рим, му го скршил носот на Ди-џејот, Франческо Фачинети.

Мекгрегор и неговата сопруга биле заедно до Фачинети и неговата сопруга. Во еден момент Ирецот станал и неколку пати го удрил Фанчети. Веднаш интервенирало обезбедувањето, кое спречило поголем инцидент.

„Без причина ме удри. Имам впечаток дека можеше да удри било кого. Моите пријатели, сопругата или некој кој случајно се најде тука. Ќе го тужам. Конор е насилна и многу опасна особа“, напишал Фанчети на својот профил на Инстаграм.

Мекгрегор и неговиот тим не го коментирале инцидентот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евертон ќе го отпуштат Бенитез

Објавено пред

Евертон се подготвени да му врачат отказ на менаџерот Рафа Бенитез. „карамелите“, вчера, доживеаја тежок пораз во градската пресметка со Ливерпул (1:4).

Управниот одбор на Евртон по поразот во Мерсисајд дербито одржал итен состанок, на кој се расправало за судбината на Бенитез. Англиските медиуми пишуваат дека Шпанецот нема да го води тимот викендов против Арсенал.

Евертон се наоѓа во очајна форма, немаат победа од средината на септември.

Тимот сезоната ја започна со четири победи и едно реми во првите пет кола, во но преостанатите девет рунди „карамелите“ освоија само два бода. Евертон се наоѓа во серија од шест порази на последните седум натпревари.

Со 15 бода, Евертон се наоѓа на 14.место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Силва е најдобриот играч во Премиер лигата

Објавено пред

Манчестер сити вчера, на португалски погон, во Бирмингем ја победи Астон Вила со 2:1. Рубен Дијаш го постигна првиот, а Бернардо Силва вториот гол за „граѓаните“. Сити се втори на табелата со бод помалку од лидерот Челси.

Силва постигна убав гол, реагираше на прва и топката што му ја испрати Габриел Жесус ја смести под гредата.

По мечот менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола, одговорил на прашањето дали Бернардо е еден од најдобрите играчи во Премиер лигата.

„Најдобар е. Најдобра беше и пред три години кога го освоивме првенството со 98 бодови. Најдете ги снимките од тогаш, погледнете ги ќе видите дека и денес е истиот играч. Може со топката да направи сè што ќе посака. Тој е фудбалер кој оваа игра ја игра на повисоко ниво“, рекол Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крзнар повеќе не е тренер на Динамо

Објавено пред

Дамир Кзнар повеќе не е тренер на Динамо Загреб. Тренерот си поднел оставка по елиминацијата на „модрите“ од Риека (3:1),во четврт-финалето на купот.

„Му благодариме на тренерот Крзнар на успесите што ги оствари првиот тим во неговиот мандат, на фантастичната победа над Тотенхем, историскиот пласман во четврт-финалето во Лига Европа и на освоената двојна круна во сезоната 2020/21. За понатамошните потези клубот навремено ќе ја извести јавноста“, соопшти Динамо.

Дамир Крзнар во март оваа година го презеде Динамо, откако клубот поради правосилна судска одлука го напушти Зоран Мамиќ.

Динамо викендов ќе го игра дербито со Хајдук, а наредниот четврток ќе гостува кај Вест Хем во последното коло, во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа34 минути

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 час

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет2 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија16 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија16 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија19 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет20 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија21 час

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија21 час

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија22 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија24 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 ден

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа1 ден

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија2 дена

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија2 дена

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион2 дена

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет2 дена

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Досие