Контакт

Спорт

Хејворд ја прифати понудата на Шарлот од 120.000.000 долари

Објавено пред

Гордон Хејворд реши кариерата да ја продолжи во Шарлот Хорнетс, чии сосптвеник е Мајкл Џордан.

Хејворд ја искористи опцијата да стане слободен играч и замина од Бостон Селтикс. Се поврзуваше со Атланта Хукс, Индијана Пејсерс и Њујорк Никс, но само тимот на Џордан ги исполни неговите барања.

Хејворд со Шарлот ќе потпише четири годишен договор и ќе заработи 120.000.000 евра.

Минатата сезона за Бостон, по натпревар имаше просечни 17,5 поени и 6,7 скока.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Убедливиот Менхенгладбах го зголеми притисокот на Реал и Интер, Сити совршени во осминафинале

Објавено пред

Борусија Менхенгладбах уште еднаш воодушеви во Лигата на шампионите, демонтирајќи ги Шахтјор Доњецк со 4:0 за да постави притисок на Интер и Реал Мадрид кои од 21 часот го играат големото дерби, додека Манчестер сити и официјално е во осминафиналето по 1:0 победата над Олимпијакос на гости во Грција.

На „Борусија-Парк“, домаќините дојдоа во водство уште во 14. минута преку гол од пенал на Штиндл, за Нико Елведи во 34. минута да зголеми на 2:0, пред Брил Ембодо да постигне сензационален гол со ножички во финишот на полувремето. Оскар Вент во второто полувреме го потврди триумфот, за „ждребињата“ да се зацврстат на првото место на табелата во групата Б со осум поени, додека Реал имаат само 4, а Интер 2 пред нивниот меч.

Тимот на Пеп Гвардиола, пак, ја забележа и четвртата победа во четири меча во ЛШ, славејќи со 1:0 со убавиот гол на Фил Фоден во првото полвуреме, за целосна контрола во групата Ц.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА Б

Борусија Менхенгладбах – Шахтјор Доњецк 4:0

Интер – Реал Мадрид 21.00 ч.

Табела: 1.Борусија М. 8, 2.Шахтјор 4, 3.Реал Мадрид 4, 4.Интер 2

ГРУПА Ц

Олимпијакос – Манчестер сити 0:1

Марсеј – Порто 21.00 ч.

Табела: 1. Манчестер с. 12, 2.Порто 6, 3.Олимпијакос 3, 4.Марсеј 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер нема време за германскиот тенис поради легалните проблеми

Објавено пред

Борис Бекер се повлекува од позицијата на одговорен за машкиот тенис во Германија, работа во која го надгледуваше развојот на младите тенисери и на Дејвис куп репрезентацијата.

Освојувачот на шест гренд слема признава дека веќе нема време да ја врши работата која ја стартуваше во 2017 година, откако 53-годишниот Германец се наоѓа сред скап и тежок судски процес во Лондон за банкрот. Тој беше обвинет дека ги крие трофеите и дел од своите недвижнини во процесот на исплаќање на долговите, и го очекува затворска казна од неколку години ако го осудат.

„Работата со Германската тениска федерација ми носеше огромно задоволство последните три и пол години. За жал, сега немам доволно време за оваа работа и останувам пријател со сите во федерацијата“, вели трикратниот шампион од Вимблдон.

Федерацијата му се заблагодари за работата и порача дека капитенот на Дејвис купот, Михаел Колман ќе ги преземе неговите обврски.

Кој ќе ја купи вилата на банкротираниот Бекер ќе мора да живее со неговата мајка!

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионот Хамилтон, нормално, е најдоброплатениот за 2020, Фетел зад него

Објавено пред

Луис Хамилтон ја донесе седмата последователна титула на Мерцедес оваа сезона и германскиот тим во последната сезона од неговиот актуелен договор ќе му исплати 47 милиони евра за неговите услуги, со што тој е убедливо најдоброплатениот Ф1 возач.

Во извештајот на обично многу сигурната „Бизнис бук ГП“ за 2020, не се земаат во предвид дополнителните пари од спонзорите и бонусите, туку се прави листа само на „чистата“ плата за секој возач.

Ако може да се каже дека Мерцедес го добиле посакуваното со високата плата, вториот на листата не може да се пофали со тоа – Ферари му дале на Себастијан Фетел 35 милиони евра, сума која ќе биде драстично помала следната година кога ќе вози во Астон Мартин.

Рено исто така пред заминувањето на Даниел Рикардо му исплатиле 20 милиони евра, а Макс Ферстапен е четврти со 16 милиони евра за сезоната. Кими Раиконен има солидни 6 милиони евра како најискусен возач во Ф1, а неговиот колега од Алфа Ромео, Антонио Џовинаци е најслабоплатениот со 500.000 евра за 2020.

ПЛАТИ НА ВОЗАЧИ 2020

1.Луис Хамилтон (Мерцедес) 47 милиони евра

2.Себастијан Фетел (Ферари) 35 милиони евра

3.Даниел Рикардо (Рено) 20 милиони евра

4.Макс Ферстапен (Ред бул) 16 милиони евра

5.Валтери Ботас (Мерцедес) 9 милиони евра

6.Шарл Леклер (Ферари) 9 милиони евра

7.Кими Раиконен (Алфа Ромео) 6 милиони евра

8.Карлос Саинс Јуниор (Мекларен) 4.5 милиони евра

9.Серхио Перез (Рејсинг поинт) 4 милиони евра

10.Естебан Окон (Рено) 4 милиони евра

11.Роман Грожан (Хас) 2 милиони евра

12.Кевин Магнусен (Хас) 2 милиони евра

13.Алекс Албон (Ред бул) 2 милиони евра

14.Лендо Норис (Мекларен) 1.5 милиони евра

16.Пјер Гасли (Алфа Таури) 1 милион евра

17.Данил Квјат (Алфа Таури) 750.000 евра

18.Џорџ Расел (Вилијамс) 750.000 евра

19.Николас Латифи (Вилијамс) 750.000 евра

20.Антонио Џовинаци (Алфа Ромео) 500.000 евра

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија1 час

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија2 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет3 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен4 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија7 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија9 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија9 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура10 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа11 час

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет11 час

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија11 час

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија11 час

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион12 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа12 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет12 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет13 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет13 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет13 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет13 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Досие