Контакт

Спорт

Хендерсон: Само ширеше раце, ќе го убиев Суарез!

Објавено пред

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон стигна на „Енфилд“ летото 2011 година од Сандерленд, а денеска е водач на клубот кој минатата сезона го подигна пехарот во Лигата на шампионите.

Сепак, тој раскажува дека патот до „висините“ му бил страшно тежок, што поради неговите слаби игри, но и поради резултатите што „црвените“ ги имаа пред доаѓањето на Јирген Клоп на кормилото.

Во еден период, додека беа соиграчи, Хендерсон раскажува дека не можел да го поднесува Уругваецот Луис Суарез кој во тој период пристигна во Ливерпул од Ајакс и започна да ја покажува својата класа.

„Кога си фудбалер секогаш има критики и луѓе кои постојано се сомневаат во тебе. Во тоа време бев млад играч и имаше некои работи кои не ми се допаѓаа. Поради Суарез не се чувствував доволно добро. Постојано ги ширеше рацете во смисла `Што прави овој`. Ме болеше тоа. Трипати го направи тоа и тогаш експлодирав, бев подготвен да го убијам“ – вели Хендерсон.

Потоа, се се средило.

„На следниот меч му асистирав за гол, па потоа беше сјаен со мене, од тој момент имаме добри односи. Тој е еден од фудбалерите од кои многу научив“ – вели Англичанецот.

Спорт

Мајами ќе се борат за титулата во НБА лигата

Објавено пред

Мајами Хит по пауза од шест години повторно ќе се борат за шампионскиот прстен во НБА лигата. Мајами го освоија Истокот откако во финалната серија го победија Бостон со 4:2. Во шестиот меч „жешките“ славеа со 125:113.

Мајами мечот го отворија со серија 6:0, таа предност ја имаа на крајот од првиот период и ја одржуваа се до финишот на полувремето, кога Тјтум и Вокер иницираа серија 8:0 за Бостон, меѓутоа Мајами благодарени на Адебајо и Драгиќ на полувреме заминаа со предност од два поени.

Третата четвртина беше максимално израмнета, а со поените на Драгиќ Мајами во решавачкиот период влегоа со поен преднотс.

На стартот од последната четвртина Бостон со серијата 10:2 дојде до предност од шест поени. Тајлер Хиро иницираше пресврт, а после тројката на Тејтум Бостон имаа 100:98 што беше последно водство за нив на натпреварот. Мајами со серија 12:0 на две минути до крајот стекнаа недостижна предност.

Адебајо го предводеше Мајами со 32 поени, 14 скокови и 5 асистенции. Играчот на мечот го следеа Џими Батлер со 22 поени и 8 асистенции, Тајлер Хиро со 19 поени, 5 скока и 7 асистенции и Горан Драгиќ со 13 поени и 7 асистенции.

На спротивната страна Џејлен Браун забележа 26 поени и 8 скока, Џејсон Тејтум 24 поени, 7 скока и 11 асистенции, а по 20 поени постигнаа Маркус Смарт и Кемба Вокер.

Мајами во финалето ќе играат против ЛА Лејкерс, првиот меч од серијата на програмата е во среда во 3 часот.Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ја торпедираше „жолтата подморница“ за едно полувреме

Објавено пред

Шпанскиот вицешампион Барселона тргна со убедлива победа во новата сезона во шпанската Ла лига.

Екипата летово доживеа многу турбуленции – добија нов кормилар, Роналд Куман, си отиде од екипата еден од најдобрите стрелци во историјата на клубот – Луис Суарез, а блиску до заминување беше и најголемата ѕвезда во историјата на клубот – Лео Меси.

Вечерва на дебито на Куман настрада екипата на Вилјареал, победа на Барса од 4-0.

Уште на стартот на мечот, младиот Ансу Фати сакаше да покаже дека отсуството на Суарез нема многу да се почувствува во редовите на клубот од „Камп Ноу“.

Во 15 минута на асистенција на Алба, Фати прецизно стрела за 1-0. Истиот играч само 4 минути подоцна на асистенција на Кутињо носи предност од 2-0.

Во 35 минута Барселона добива пенал, сигурен реализатор Лео Меси за убедливи 3-0. За конечните 4-0 по првите 45 минути се погрижи играчот на „подморницата“ Торес кој лошо реагираше пред својот гол и ја смести топката во својата мрежа.

Во вториот дел Барса го намали темпото, иако го контролираа поседот на топката. Немаше преголеми возбудувања, па мрежите во вториот дел мируваа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реми на „Олимпико“ со 4 гола, 2 пенали и црвен картон

Објавено пред

Мечот на „Олимпико“ од второто коло во Серија А меѓу Рома и Јувентус заврши без победник, 2-2, прв со ваков исход во изминатите нивни десет соочувања. Тоа не значи дека немаше возбудувања во 90-те минути.

Рома на двапати водеше, италијанскиот шампион израмнуваше.

Верету во 32 минута сам изнуди пенал, самиот го изведе и носи за „волчицата“ предност од 1-0. До 45 минута на семафорот стоеше 1-1.

По едно невнимание во шеснаесетникот, Пелегрини играше со рака, пенал за Јуве. Сигурен реализатор Кристијано Роналдо за реми.

Но во истекот на судиското надополнување на првото полувреме Рома повторно дојде до водство. Повторно во главна улога Верету, за 2-1.

Второто полувреме започна динамично, но во 62 минута по еден неспортски потег, судијата му покажа втор жолт на Рабио и Јуве остана со 10 играчи на теренот.

Сепак тоа не го спречи Роналдо со гол со глава, сличен на оној против Сампдорија кога леташе високо да донесе ново реми 2-2.

Рома до крајот на мечот ја презема иницијативата, но не ја валоризираше бројчаната предност.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 минути

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница, ја разгледа Информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија1 час

Седум града со над 100 активно заразени со коронавирус

Во моментов во земјава како активни се водат 2.323 случаи на заразени со коронавирус. Од нив, во седум македонски градови...

Свет12 часа

Трамп: Политичарите да се тестираат на дрога пред дебатите

Претседателот на САД Доналд Трамп вели дека ќе побара неговиот противкандидат на претседателските избори, Џо Бајден да се тестира за...

Економија13 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија13 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион14 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет15 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет16 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ17 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија18 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија19 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ20 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа20 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет20 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ22 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа23 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет24 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија2 дена

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа2 дена

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија2 дена

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Досие