Контакт

Спорт

Хоакин на 38 години до хет-трик, Бетис едвај изддржа за победа над Билбао (видео)

Објавено пред

Реал Бетис стигна до 3:2 победа над Атлетик Билбао за трет триумф во низа за клубот од Севилја, откако Хоакин постигна неверојатен хет-трик во првите 20 минути од мечот.

Капитенот Хоакин стрелаше во 2., во 11. и во 20. минута за неверојатен старт на Бетис против шестопласираниот тим на табелата, по што гостите не успеја да се вратат во игра. Со своите 38 години, Хоакин е најстариот стрелец на хет-трик во историјата на Ла лига.

Ињаки Вилијамс од пенал во 44. минута успеа да намали на 3:1, а Јури Берчиче во 75. минута погоди за 3:2,  но тоа беше сè што го направи баскискиот клуб.

Со трите поени, Бетис се искачи на 11. место на табелата со 22 поени, додека Атлетик останува на шестото место со 26 поени.

Претходно, Хетафе стигна до 1:0 победа на гостувањето кај Еибар за да се искачи на четвртото место на табелата.

Спорт

„Газета“: Готово е, Ериксен се сели во Интер за 18 милиони евра!

Објавено пред

Данскиот фудбалер од средниот ред, Кристијан Ериксен кариерата ќе ја продолжи во милански Интер, пишува италијанска „Gazeta delo Sport“.

Информациите се дека фудбалерот кој подолг период е на листата на желби на „нероазурите“ во Милано се сели за отштета од 18 милиони евра.

Цената е релативно ниска затоа што Ериксен има договорот со премиерлигашот Тотенхем уште половина година, па во јуни би можел бесплатно да си оди од Лондон.

Од тие причини, „петлите“ прифатија да ќарат нешто на Данецот пред летоска да си замине од Тотенхем.

Останува уште 27-годишниот фудбалер кој беше голема желба на ПСЖ и Реал Мадрид да ги договори личните услови со челниците на Интер.

Со Ериксен во составот, Конте добија екстра засилување кое сериозно би можело да помогне во борбата со Јувентус за освојување на Скудетото во Серија А.

Ериксен професионалната кариера ја започна во Ајакс каде помина 3 години, пред за 13.5 милиони евра да се пресели во Тотенхем, во 2013 година.

Оттогаш за Спарси одигра 303 меча, постигна 69 гола, а имаше и 89 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕП 2020: Португалски бек скокна 75 см., Шмит непогрешлив во додавањe!

Објавено пред

Во моментов е во тек првиот меч (Шпанија-Чешка) од втората фаза на Европското ракометно првенство што се игра во Австрија, Шведска и во Норвешка. Сепак не е предоцна да се сумираат некои карактеристики од групната фаза во која сите селекции одиграа по 3 меча. Почетната бројка од 24 репрезентации на првенството, сега е преполовена.

Според статистиките, на ЕП во групната фаза беа постигнати 1.948 гола, а имаше 761 успешна голманска интервенција.
Најефикасни беа Шпанците со дадени 102 гола, а зад нив беа ко-домаќините – Австрија со 98.

Најдобра одбрана играше селекцијата на Хрватска која на трите меча прими само 65 гола, просечно 21,6 по меч.
Најмногу претрчаа Швајцарците, 98 километри, а БиХ имаше најмногу додавања на турнирот – 2.680.

Што се однесува до една поспецифична статистика, средниот бек на Португалија, Мигел Мартинс имаше највисок скок од 75 сантиметри.

Голманот на Чешка, ветеранот Мартин Галиа го одбрани најсилниот шут со 141 километар на час.

Нашиот репрезентативец, Филип Талески групната фаза ја заврши како ракометар кој го упатил најсилниот удар кој завршил во мрежата. Топката одела со 141 километар на час.

Босанскиот репрезентативец Ибрахим Хасељиќ (десно крило) истрча најбрзо, со 31 километар на час.

Алфа и омега во селекцијата на Швајцарија беше средниот бек, Андре Шмит кој имаше најдобар процент на точни додавања (736/739).

Пивотот на Белорусија, Артем Каралек групната фаза ја заврши со најмногу блокови, дури 7, а средниот бек на Шведска, Џим Готфритсон имаше најмногу грешки – 11.

Прикажи повеќе...

Спорт

Му дадоа отказ по телефон, а Валверде им прости 12 милиони евра!

Објавено пред

Сега веќе екс-тренерот на Барселона, Ернесто Валверде покажа класа при разделбата со каталонскиот клуб.

Иако Управата на Барса отказот му го соопшти по телефон, нешто што наиде на критика од Пеп Гвардиола и Андрес Иниеста, сепак 65-годишниот стручњак не возврати со иста мера. Наместо освета, Валверде покажа каков господин е.

„Мундо Депортиво“ пишува дека на состанокот на кој биле договарани детали околу разделбата, агентот на тренерот, Ињаки Ибањес соопштил дека Валверде се откажува од заработката што требаше да ја земе во Барселона во наредната година ипол.

Неговиот договор беше со важност до летото 2021 година, а според клаузулата, имал право да побара да му бидат исплатени платите до крајот на договорот. Сепак тренерот не сакал да прима висока плата додека седи дома.

Тој се одрекол од околу 12 милиони евра оти минатото лето потпиша нов договор со кој годишната плата му изнесувала 8 милиони евра, плус 2 милиони евра за остварени успеси.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија6 часа

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа6 часа

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ8 часа

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија8 часа

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ8 часа

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет8 часа

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ9 часа

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Регион12 часа

Рама го тужи Харадинај за клевета

Албанскиот премиер Еди Рама  поднел тужба до Основниот суд во Приштина за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај....

Свет12 часа

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес испрати резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп до Сенатот.  Со тоа се создадени услови...

Свет23 часа

(Видео) Вулканот Таал направи пустош на Филипините

Ерупцијата на вулканот Таал во близина на Манила исфрли лава, а местата во непосредна близина ги покри со пепел. Аеродромот...

Свет1 ден

Путин го предложи Михаил Мишустин за нов премиер на Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, пред државната Дума за премиер го предложи Михаил Мишустин, претседател на Руската федерална даночна служба. „Претседателот...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот во мај

„Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели –...

Естрада1 ден

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Холандија

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен...

Македонија1 ден

Дополнително покачување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници

Дополнително зголемување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници во јавното здравство. Покачувањето на платите на здравствените...

Свет1 ден

Медведев поднесе оставка од премиерската функција

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска поднесе оставка од позицијата, а рускиот претседател Владимир Путин планира да го назначи за заменик-претседател...

Топ1 ден

Скопјанец под истрага за нелегална набавка на хашиш од Албанија

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори истрага против скопјанец кој е осомничен дека од Албанија набавил хашиш смола и хашиш масло...

Македонија1 ден

(Видео) Судењето за „ТНТ“ повторно одложено поради здравствената состојба на Трајковски

Судењето за случајот „ТНТ“ повторно се одложи поради здравствената состојба на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски. Претходно судечкиот...

Македонија1 ден

Рустеми: На Тони Трајковски да му се суди посебно, не дај Боже може да почине

Обвинителот Бурим Рустеми по вторпат бара одвојување на постапката во „ТНТ“, односно на обвинетиот ексградоначалник Тони Трајковски да му се...

Македонија1 ден

За новогодишно украсување низ земјава потрошени 675 илјади евра

Новата 2020 година украсено ја дочекаа Градот Скопје и 20 општини и за тоа се потрошени 675 илјади евра. Споредено...

Досие