Контакт

Спорт

Легендата Џонс Јуниор во одбрана на Русите: Не им го одземајте олимпискиот сон

Објавено пред

Боксерската легенда Рој Џонс Јуниор, кој неславно го загуби златниот медал на Олимпијадата во Сеул во 1988 година, застана во одбрана на руските спортисти, на кои им се заканува четиригодишна суспензија од сите големи натпреварувања.

Американецот, кој неодамна стана и руски државјанин, беше дел од олимпискиот тим во 1988, кога стигна во финалето како најмлад боксер (19 години), но го загуби финалето од Јужнокореецот Парк Си-Хун, иако имаше 86 удари во споредба со 32-те на противикот. Подоцна, двајца од тројцата судии на тој меч добија доживотна суспензија, а Џонс го доби „Вал Баркер трофејот“ како боксер со најдобар стил на Игрите.

„ИОЦ ми го грабнаа златниот медал во 1988 година, кога имав само 19 години. Никогаш не го поправија тоа и интегритетот на олимпискиот бокс страдаше. Кога ќе ограбиш некој и никому не му е грижа, се губи интегритетот. Затоа е катастрофа што им подготвуваат на Русија. Ќе го грабнат олимпискиот сон на тие деца, кои немаат никаква вина. Не е проблем кога ќе суспендираш, еден, десет, сто спортисти кои се допингуваат, но не е фер кога некој друг страда поради тоа. Не ги казнувајте“, изјави Џонс.

Судбината на руските спортисти ќе се одлучува на состанокот на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) во Лозана, каде што се заканува четиригодишна суспензија од Олимписките игри, но и можна казна во сите интернационални натпреварувања.

Спорт

„Кралот“ се врати – Конор го „здроби“ Серон за само 40 секунди! (видео)

Објавено пред

Конор Мекгрегор се врати во октагонот со стил, откако на УФЦ 246 во Лас Вегас му беа потребни само 40 секунди да обезбеди технички нокаут над Доналд „Каубој“ Серон и да најави дека „кралот“ се враќа на врвот.

Во првиот меч за „Ноториус“ по поразот во четири рунди од Хабиб Нурмагомедов пред 15 месеци, Ирецот се соочи со УФЦ легендата Серон, и веднаш на стартот, Мекгрегор се обиде да го погоди противникот со левицата, по што двајцата влегоа во клинч, а Мекгрегор со рамото му го скрши носот на Серон.

Серон очигледно беше во дефанзива, а Мекгрегор „намириса крв“ и со низа удари предизвика судијата Херб Дин да го прекине мечот по само 40 секунди.

Со оваа победа, Мекгрегор си „отвори“ многу врати, од која една опција е дуел со Хорхе Масвидал кој беше во првиот ред во „Т-Мобиле арената“, како и долгоочекуваниот ри-меч против Хабиб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Еибар го „сопна“ Атлетико во трката со Реал и Барса (видео)

Објавено пред

Заврши серијата од три последователни победи за фудбалерите на Атлетико Мадрид. „Јорганџиите“ вечерва претрпеа пораз од 2-0 на гостувањето кај Еибар.

Еибар, кој сега е на 7 бода над местата и водат во понизок ранг, ги шокираше играчите Атлетико уште во десеттата минута.

Бургос беше прецизен за домашно водство 1-0.

Иако очекувано беше пулените на Диего Симеоне да притиснат за да го свртат резултатот, во второто полувреме создадоа неколку сериозни шанси за гол, сепак не успеаја да ја затресат противничката мрежа.

Експозито во 90 минута стави точка на триумфот на Еибар за конечни 2-0.

Во моментов, по некомплетно коло Атлетико е трет на табелата со 35 бода исто колку и Севилја на четвртата позиција.

Барселона е со 40 бодови (и меч помалку) пред нив, а Реал Мадрид му бега на градскиот ривал цели 8 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Червар: Хрватска никогаш не падна на дно, прво ќе и се јавам на сопругата

Објавено пред

Хрватска е во полуфиналето на ЕП, во клучниот меч предмалку ја совлада Германија со 25-24.

„Ова е навистина нешто. Морам да се заблагодарам и да им честитам на моите играчи кои на полувремето ја прифатија мојата теза дека не прифаќам пораз. Тоа е она што постојано го велам, дека можеш да загубиш само ако се откажеш. Мислам дека цело време ја фаќаавме предноста, ни направија голема предност, се обидоа да не добијат на физика. Ние на крајот покажавме дека вештината одлучува, беше тоа победа на сите наши играчи. Ја вративме Хрватска таму каде што и е местото. Нашите момци имаат иднина, драго ми е што ја вративме надежта. Кога бевме во минус, не се откажавме. Се договоривме на полувреме дека нема да се предадеме. Имавме доста неправди со нив, последниот пат ни го одземаа ЕП, но сега ги победивме. Ваквите мечеви се паметат“ – рече селекторот на Хрватска, Лино Червар по мечот, пренесуваат хрватските медиуми.

Тој додаде:

„Промашените пенали ни се покажаа како проблем, а ние во исто време покажавме ментална сила. Тоа ги дели врвните играчи од оние помаку силни. Само ние имаме континуитет, никогаш не сме паднале на 10. или 11. Место, мала нација сме, но секогаш сме тука. Прво ќе им се јавам на сопругата и децата, така ќе прославам“ – рече Червар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Изменет сообраќаен режим низ Скопје поради Водици

Поради манифестациите што ќе се одржат по повод верскиот празник Водици, сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен режим...

Македонија15 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија15 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија18 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет18 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ18 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија20 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет21 час

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура21 час

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија23 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија23 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет24 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт24 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет24 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет2 дена

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа2 дена

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа2 дена

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет2 дена

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион2 дена

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Досие