Контакт

Спорт

Холифилд го повика Тајсон на меч: Да им го дадеме на луѓето тоа што го сакаат

Објавено пред

Ивандер Холифилд е подготвен за продолжување на ривалството со Мајк Тајсон, со организирање на трета пресметка меѓу двајцата 50-годишници, 23 години по нивниот втор драматичен меч во Лас Вегас со порака: „Да им го дадеме на луѓето тоа што го сакаат“.

Холифилд и Тајсон во 1996 и 1997 се сретнаа во две пресметки во тешка категорија, кои на крајот ги доби Холифилд, а во вториот меч се случи еден од најголемите инциденти во боксерските рингови, кога Тајсон му одгриза дел од увото на ривалот.

53-годишниот Тајсон веќе подолго време се подготвува за враќање во рингот за „неколку егзибициски мечеви“, и тоа го инспирираше 57-годишниот Холифилд да размислува за трет меч.

„Да, би сакал тоа да се оствари, да влезам во ринг со Мајк Тајсон. Отворен сум, знам дека можам да се држам на 57 години и знам како да се справам со Мајк. Но, за тоа да се случи, прво Мајк треба да посака. Ако парите се вистински, тогаш да го направиме. Не се работи за тоа кој кого ќе победи, туку за двајца најголеми боксери во нашата ера кои ќе направат нешто добро. Никогаш не сум имал ништо лично против Мајк и би било добо да покажеме дека можеме заедно. Мајк изгледа добро, но и јас сум ментално и физички во одлична форма. Знам дека сега добива понуди од секакви луѓе, но овој меч луѓето навистина би го сакале“, вели Холифилд за британскиот таблоид „Сан“.

Спорт

На денешен ден Џеси Овенс постави четири светски рекорди за 45 минути

Објавено пред

Џеси Овенс е сигурно едно од најлегендарните имиња во историјата на светската атлетика, и неговиот успех од 25 мај 1935 година речиси сигурно ќе остане вечен – човекот постави четири светски рекорди за само 45 минути.

Тогаш 21-годишниот Овенс, студент на Охајо стејт универзитетот на Биг тен шампионатот постави три нови светски рекорди и израмни четврти пред 5.000 луѓе на теренот на Универзитетот на Мичиген.

Овенс истрча 100 јарди за 9.4 секунди, израмнувајќи го светскиот рекорд, скокна 8.13 метри во далечина, истрча 220 јарди за 20.3 секунди рушејќи го рекордот од 20.60 кој траеше девет години, и потоа истрча 220 јарди со пречки со 22.6 секунди, рушејќи го рекордот од 23.00 поставен во 1924 година. И тоа се од 15.15 часот до 16.00 часот!

Прикажи повеќе...

Спорт

Каква корона? „Лудница“ на нелегален меч во Франција (видео)

Објавено пред

Француските власти биле шокирани кога 400-тина фанови ги прекршиле правилата за полициски час за да присуствуваат на нелегален меч во Стразбур, кој во неделата заврши со влетување на публиката на теренот.

Во мечот во источна Франција во близината на Стразбур помеѓу Нојхоф и Хотпјер се случило влегување на теренот откако се постигнал гол, иако во Франција се забранети собири од над 10 луѓе.

Снимките кои се појавија од мечот јасно покажуваат дека нема мерки за социјално дистанцирање, откако лудо го прославуваа голот. Полицијата била присутна и се обидела да го прекине мечот, но едноставно немала доволно присуство за да ги спречат. Пред мечот, локалните власти се обиделе да ги отстранат сите голови на локалните тренери, но тие на стадионот „Пако-Матео“ биле оставени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иџе возеше низ празното Скопје во чест на хероите (видео)

Објавено пред

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски-Иџе, денеска од 18 часот возеше низ празните улици на Скопје во чест на хероите кои се на првите линии во борбата со корона вирусот.

Поранешниот двократен светски шампион возеше од Лисиче, преку Аеродром, Центар и Карпош.

„Ова се мигови кои би сакал никогаш да не се повторат. Улиците низ градовите на нашата држава, никогаш повторно да не бидат празни. Токму затоа, мудро да се вратиме во секојдневието. Нашите медицински лица, полицијата, армијата и сите наши сограѓани кои се НАШИТЕ ХЕРОИ ВО ОВОЈ ПЕРИОД, со свој придонес направија полека, но сигурно, да излеземе победници од оваа битка. Затоа во нивна чест, јас и мојот тим ќе им дадеме поддршка, но и почит како големо признание за нивната пожртвуваност“, порача Иџе.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа53 минути

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет1 час

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет2 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа3 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија6 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија7 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет8 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион8 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија9 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија9 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија10 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион10 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет22 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа1 ден

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа1 ден

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Досие