Контакт

Спорт

Вијали за борбата со ракот: Ги криев солзите од сопругата и децата

Објавено пред

Италијанската фудбалска легенда, Џанлука Вијали открива дека се криел во нивниот тоалет за да ги скрие солзите од неговата сопруга и децата додека се бореше со ракот.

55-годишниот Вијали двапати ја доби битката со ракот на панкреасот, по низа операции, хемотерапија и радиотерапија, пред неодамна да потврди дека е целосно здрав. Тој загуби 20-тина килограми од болеста, и сега вели дека полека ги враќа мускулите, но дека се плаши од враќањето на болеста.

„Физички се чувствувам одлично, мислам дека полека ги враќам мускулите. Тренирам секој втор ден со мојата сопруга, но признавам, уште сум исплашен и преокупиран со болеста. Тоа чувство ќе потрае, бидејќи кога ќе се разбудам со болка во стомакот или малку температура, веднаш си помислувам дека се вратила болеста“, вели Вијали во интервју за британскиот весник „Тајмс“.

Вијали, кој е оженет со Англичанката Кетрин и има две ќерки кои се тинејџерки, вели дека тие му помогнале да ја преброди менталната криза, но додава дека ги криел емоциите од нив.

„Моите ќерки ми помогнаа да ги нацртам веѓите, а мојата сопруга е експерт за шминка. Се смеевме, и моравме да го правиме тоа за да преживееме. Никој не сака да ти се случи таква работа, но од друга страна тоа е шанса да се запознаеш себеси подобро. Јас се свртев кон медитацијата, иако никогаш претходно не го правев тоа. Сите сме луѓе. Понекогаш се криев и плачев во тоалетот за да не ме гледаат“, додава Италијанецот.

Спорт

АБА ја прекина сезоната, нема да има шампион, МЗТ останува во АБА2

Објавено пред

Клубовите од АБА лигата на денешниот состанок донесоа одлука за крај на кошаркарската сезона 2019/2020.

Поради коронавирусот првенството во регионалната лига беше прекинато на две кола до крајот. Во тој момент Партизан, Будуќност и Црвена звезда имаа обезбедено настап во плеј-офот, а за четвртото место се бореа Цедевита Олимпија и Морнар.

На состанокот е решено сезоната да биде поништена што значи дека нема да биде прогласен шампионот.

Ваквото решение е очекувано бидејќи во понеделникот беше соопштено дека нема да продолжи сезоната во Евролигата и Еврокупот. УЛЕБ објави дека екипите кои ја започнаа сега веќе прекинатат сезона ќе се натпреваруваат во Евролигата и наредната сезона, додека на четврт-финалистите во Еврокупот им гарантира учество во сезоната 2020/2021.

Наредната сезона АБА ќе биде проширена со првите два тима од АБА 2 лигата, а тоа се Борац од Чачак и Сплит што значи дека МЗТ Скопје ќе остане во втората дивизија.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Џордан е лажго, драго ми е што мојот Г.О.А.Т. е Леброн“

Објавено пред

Поранешниот кошаркар Кендик Перкинс рекол дека документарниот филм „Последниот танц“ е преполн со лаги. Според него филмот е снимен со само една цел, Џордан дополнително да се воздигне во светот на кошарката.

„Го гледав Последниот танц, но…Преполн е со лаги. Драго ми е што Мајкл Џордан не е мојот Г.О.А.Т. (најдобар играч на сите времиња). Лаже и на сите им наштети поради своите интереси. Документарниот филм е снимен за Џордан да изгледа како херој, а сите други како злосторници“, истакнал поранешниот играч на Бостон Селтикс, Оклахома Тандер и Кливленд Кавалирс.

Инаку Перкинс не е единствениот кој упатил критики за документарниот филм посвете на Мајкл Џордан и шампионскиот тим на Чикаго Булс.

„Скоти Пипен е изнервиран, Хорас Грент, Ајзеа Томас…Покојниот Џери Краус не бил лош човек, разговарав со многумина, ми го потврдија тоа. Среќен сум што Г.О.А.Т. за мене е Леброн Џејмс“, заклучил Перкинс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Томас Милер: Дејвис е Брзата птица итрица

Објавено пред

Алфонсо Дејвис вчера беше еден од хероите на Баерн во Дортмунд. Баварците забележаа победа со голот на Кимих со што го направија клучниот чекор кон освојувањето на титулата во Бундеслигата.

Дејвис, 19 годишниот канадски репрезентативец, неколку пати демонстрираше дека е еден од најбрзите фудбалери во светот.

„Алфонсо е играч кој има големо срце и многу моќ, екстремна моќ“, рекол Томас Милер по натпреварот.

„Кога не е во добра позиција на теренот, тој може да го стигне противникот. Веројатно во себе си мисли: „Имам доволно време“. И тогаш мип, мип, мип Брзата птица итрица на Баерн доаѓа и ја краде топаката“, сликовито го опишал младиот соиграч ветеранот Милер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион1 час

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија2 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија3 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија3 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија3 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија3 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија5 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет6 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет6 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија7 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија8 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија8 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава10 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија20 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија20 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија20 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија20 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија21 час

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион1 ден

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Досие