Контакт

Спорт

Хрватите се „разбудија“ за победа над Црна Гора, Криштопанс недоволен за Летонците (видео)

Објавено пред

Хрватска одигра лошо прво полувреме, но во второто целосно доминираше за со убедлива 27:21 победа над Црна Гора да го стартува настапот на Европското првенство во ракомет. Летонија пак, иако во својот тим го имаше џинот на Вардар, Даинис Криштопанс, загуби убедливо од актуелниот шампион Шпанија со високи 33:22.

Дуелот во Грац беше израмнет во првото полувреме, откако Црногорците тргнаа силно и имаа предност од 13:12 по 30 минути игра, пред „Каубојците“ на Лино Червар да направат серија од 5:1 на почетокот на второто полувреме, разлика која потоа беше недостижна за „лавовите“. Поранешниот вардарец, Лука Циндриќ беше најефикасен со шест гола, додека по четири за „коцкестите“ имаа Мариќ и Хорват, додека за Црна Гора, Грбовиќ имаше шест гола.

Шпанците пак, како актуелни шампиони, започнаа со убедлива 33:22 победа над дебитантот Летонија, која пружи отпор во првото полувреме. Откако им се доближија на 18:16 во второто полувреме, Шпанците имаа 7:0 серија и го решија победникот. Даинис Криштопанс беше најдобар кај Летонците со седум гола, додека кај Шпанците Фернандез имаше пет гола, а Соле додаде четири.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020

ГРУПА А

Белорусија – Србија 35:30 (16:15)

Хрватска – Црна Гора 27:21 (12:13)

ГРУПА Ц

Германија – Холандија 34:23 (15:13)

Шпанија – Летонија 33:22 (14:11)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Раул Хименез итно бил опериран, имал фрактура на черепот

Објавено пред

Напаѓачот на Вулверхемптон, Раул Хименез, синоќа, на натпреварот во Лондон, против Арснеал, по еден дуел со Давид Луиз, се здобил со фрактура на черепот. На почетокот на натпреварот, по пет минути игра, Луис и Хименез се удрија со главите, Мексиканецот веднаш беше хоспитализиран, додека Бразилецот го одигра првото полувреме, а потоа беше заменет.

Вулверхемптон, во понеделникот, објавија дека синоќа Хименез бил итно опериран и дека се чувствува добро.

„По операцијата која беше извршена во Лондон, Раул е стабилен, се чувствува добро. Ќе остане во болницата неколку дена, потоа ќе започне со рехабилитацијата. Клубот испраќа благодарност до лекарскиот тим на Арсенал и до лекарите и болничарите во болницата во Лондон, за брзата реакција и успешно извршената операција. Би ги замолиле навивачите и новинарите, да не ја нарушуваат приватноста на Раул и неговото семејство. Кога ќе има информации за неговата здравствена состојба, ние како клуб ќе ги објавиме“, се наведува во соопштението од Вулверхемптон.

Фудбалерите на Вулверхемптон, без Хименез, извојуваа победа над Арсенал од 2:1, со головите на Педро Нето и Поденс.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Смртта на Марадона не е лекарска грешка. Правеше што сакаше, никој ништо не му можеше“

Објавено пред

Леополд Луке, главниот доктор на тимот кој се грижеше за здравјето на Диего Марадона, се наоѓа под истрага, поради можно убиство од негрижа. Вчера, полицијата изврши претрес во неговиот дом и клиниката. Во наредните денови ќе се утврдуваат околностите под кои починал легендарниот фудбалер.

Докторот Луке, откако полицајците заминале од неговиот дом, ги повикал новинарите и 40 минути одговарал на нивните прашања.

„Не станува збор за лекарска грешка. Направивме се што требаше. Немам замерки на она што го направивме. Го сакав Диего, се правев за да му биде подобро, само јас му останав. Не сум одговорен за тоа што му се случи, горди сум за се она што го направив за Диего и неговото семејство. Често ги среќавав неговите ќерки, а неговите браќа ме обожуваат“, рекол Луке и дополнил.

„Во четвртокот, ме навредуваше и ме исфрли од куќата. Откако се разболе така постапуваше со сите. Не сакаше да разговара ниту со ќерките. Кога ме бркаше, не сакав да заминам, мо кажав дека нема да си одам додека не стане од креветот. Успеав да го подигнам, а потоа морав да си одам. Неговата смрт не е последица на лекарска грешка. Срцев удар е нешто што може да му се случи на таков пациент. Нормално е да почине некој со историја на болеста каква што имаше Диего. Диего беше многу тажен, му недостигаа родителите. Се обидував да му бидам добар пријател, секогаш да бидам тука кога ќе му бидам потребен. Но и таков беше тврдоглав, ништо не можевте да му наметнете. Требаше да оди на клиника за откажување од алкохолот, но не сакаше. Моравме да балансираме со лековите што мораше да ги зема и алкохолот што не сакаше да престане да го пие. Правеше што сакаше, никој ништо не му можеше. Јас не сум виновен. Единствено сум виновен што го сакав. Немам што да кријам, во секој момент ќе им бидам достапен на истражните органи“, рекол Луке.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рој Кин: Арсенал ќе соберат доволно бодови за да останат во лигата

Објавено пред

Рој Кин, легендарниот капитен на Манчестер јунајтед, веќе неколку сезони работи како стручен коментатор на телевизијата „БТ Спорт“. Синоќа тој во друштво на поранешниот напаѓач на Челси, Џими Флојд Хаселбајнк, го коментирал поразот на Арсенал од Вулверхемптон (1:2).

Кин е уверен дека актуелниот тим на Арсенал не е доволно добар за да постигнува забележителни резултати. Арсенал по првите десет рунди имаат само 13 поени, што е најлош учинок за овој клуб во последните 39 години.

„Секој бод е важен за нив во натпреварите што следат, а прв е мечот со Тотехем. Сепак, мислам дека Арсенал ќе соберат доволно поени на крајот од сезоната за да останат во лигата“, рекол Кин.

Изјавата на Кин, која навивачите на Арсенал ја толкуваат како провокација, со смеа ја прифатиле Хаселбајнк и водителот на „БТ Спорт“.

„Мислам дека играчите на Арсенал не се доволно добри, многу се меки. Последниот добар натпревар го одиграа против Манчестер јунајтед. Оттогаш освоија само еден бод. Неја видов борбеноста за гоја говори Артета. Може да им се случи да не им оди на еден натпревар, но мора да најдат начин долгорочно да постигнуваат добри резултати. Тоа јас во овој тим на Арсенал не го гледам“, заклучил Кин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија3 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа3 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија3 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија4 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија4 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет5 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија5 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија6 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион6 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион6 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија7 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион8 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион8 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет8 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија8 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет23 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија1 ден

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија1 ден

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Досие