Контакт

Спорт

Хрватките без милост против Србинките, Црна Гора ја исфрли Словенија

Објавено пред

По двата „балкански“ дуели во третото коло на Европското првенство во ракомет во Данска и Норвешка, Хрватска не покажа милост кон Србија, стигнувајќи до третата победа во три меча за максимален учинок, додека Црна Гора во директен дуел со тесна 26:25 победа ја елиминираше Словенија.

Хрватките, кои беа апсолутни аутсајдери во групата Ц, претходно стигнаа до изненадувачки победи над светските шампионки Холандија и Унгарија, и сега го обезбедија првото место на табелата и максимални 4 поени во втората фаза со 25:24 победата над Србинките, кои сега ќе мораат да почекаат на мечот Холандија-Унгарија за да видат дали ќе им се приклучат во втората фаза. Во случај Холандија да ја победи Унгарија, Србија е елиминирана.

Србинките одиграа подеднакво со Хрватките во првото полувреме, по што во второто имаа и два гола предност, но потоа дојде фаза во која 10 минути не постигнаа гол, дозволувајќи Хрватска да се одвои. Во финишот на мечот, Србија имаше шанса да избори реми и пласман, меѓутоа никој не презеде одговорност.

Црна Гора пак во директен дуел со 26:25 ја победи Словенија изддржувајќи го камбекот на противничките откако имаа 15:9 предност на полувреме. Јованка Радичевиќ беше најдобрата во мечот со 9 постигнати голови.

ГРУПА А

Црна Гора – Словенија 26:25 (15:9)

Франција – Данска 20.30 ч.

Табела: 1.Данска 4, 2.Франција 4, 3.Црна Гора 2, 4.Словенија 0

ГРУПА Ц

Србија – Хрватска 24:25 (14:14)

Холандија – Унгарија  20.30 ч

Табела: 1.Хрватска 6, 2.Унгарија 2, 3.Србија 2, 4.Холандија 0

Спорт

Баскијците растурија Супер Куп финале Реал – Барса

Објавено пред

Атлетик Билбао е екипата која ќе игра финале во Супер Купот на Шпанија откако вечерва тимот од Баскија со 2-1 славеше против Реал Мадрид во полуфиналети и спречи нов голем судир на гигантите.

Играчот на тимот од Билбао, Раул Гарсија е најголемиот виновник што Реал Мадрид нема да ја брани титулата освоена минатата година.

На стадионот „Ла Росаледа“ во Малага Гарсија донесе водство за Атлетик во 18 минута, а 20 минути подоцна истиот играч од пенал ја дуплираше предноста.

Единствено што успеа Реал да направи на овој меч и покрај силниот притисок е да намали на 1-2 преку Бензема во 73 минута.

Во финалето на шпанскиот Супер Куп, Атлетик за противник ќе ја има Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Химки понижен во Истанбул, Алба загуби во Берлин, домашен триумф за Макаби

Објавено пред

Кошаркарите на Ефес со високи 39 разлика, 99-60 славеа против руски Химки на отворањето на 20. коло во кошаркарската Евролига. Со тоа турската екипа му го нанесе 11-тиот пораз во низа на рускиот тим, што беше и трета победа во низа за Ефес.

Во домашната екипа Сансли со 19 и Ларкин со 15 поени беа најефикасни, додека кај Химки Џордан Мики имаше 14, а Швед 13 поени.

Кошаркарите на Армани Милано славеа нагости во Берлин, кај Алба со 84-70.

Најефикасен во италијанскиот тим беше Зек Ледеј со 16 поени, додека Пантер и Датоме постигна по 14.
Кај Алба „прва виолина“ беше Ламерс со 18 поени.

Макаби во Тел Авив ја совлада Басконија со 91-82.

Отело Хантер и Елајџ Брајант со по 14 поени го водеа домашниот тим до триумф, а кај гостите од Шпанија Хенри броеше до 19, а Петерс до 18 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Египет 2021: „Петлите“ ја средија Норвешка, Португалија подобра од Исланд

Објавено пред

Дербито на вториот ден од ракометниот Мундијал во Египет меѓу Франција и Норвешка им припадна на „петлите“ со 28-24. Франција со стартни бодови во групата Е и тоа против директниот конкурент за водечката позиција на табелата.

По израмнетото прво полувреме (13-13), во вториот дел избраниците на селекторот Жил заиграа на повисок степен и покрај феноменалната партија на Сагосен кој постигна 11 гола за Норвешка.

Кај победничката селекција најпрецизен беше Кентин Мае со 9 гола, а по 4 постигнаа Дешат, Нгесан и Ремили. Голманот на Франција, Пардан собра 19 одбрани.
Освен Сагосен, кај Норвешка со по 3 гола беа и Јонгдал, осносно пикерот Мирхол. Во групата Е освен Франција, 2 стартни бода има и Швајцарија која попладнево ја совлада Австрија.

На мечот меѓу Португалија и Исланд решаваа нијанси. Португалија славеше со 25-23 иако во неколку наврати имаше и +5 разлика.

Најпрецизен во португалската селекција беше Соарез со 6 гола, гол помалку имаше Портела, а со 4 погодоци мечот го заврши Гомес.

Кај Исланд во услови кога го немаше Палмарсон најпрецизен беше Елисон, со 6 гола. Во оваа група Ф, по првото коло освен Португалија, со 2 бода е и селекцијата на Алжир по денешниот триумф над Мароко.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија12 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа12 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија14 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен17 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија17 часа

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет18 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет19 часа

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа20 часа

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија20 часа

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет21 час

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ21 час

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет22 часа

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Свет23 часа

СЗО свика итен состанок

Комитетот за вонредни ситуации на Светската здравствена организација се состанува денескa, две недели пред редовниот состанок, за да разговара за...

Свет24 часа

Тим за вакцинација донел коронавирус во старски дом во Германија

Најмалку 51 од вкупно 58 лица се заразиле со коронавирус во дом за стари лица во Лихтфелс, Германија. Според управителот...

Свет24 часа

Директорот на „Модерна“: Светот ќе мора да живее со Ковид-19 засекогаш

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека коронавирусот ќе биде присутен засекогаш. Многу водечки здравствени експерти сметаат дека...

Свет1 ден

На секој час по 50 луѓе завршуваат во болница поради невремето во Шпанија

На секој час 50 лица завршуваат во болница во Мадрид поради скршеница или нагмечување, регистрирала градската здравствена служба. Мадрид е...

Свет1 ден

Експертите на СЗО влегоа во Вухан

Тим експерти од Светската здравствена организација денеска влегоа во Вухан, од каде започна да се шири коронавирусот. Целта на нивната...

Свет1 ден

Трамп се огласи: Не стојам зад нападот врз Конгресот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во своето последно обраќање до нацијата преку „Фокс њуз“ рече дека тој не стои зад нападот...

Регион2 дена

Во Петриња почна вакцинација против коронавирусот

Епидемиолозите во Хрватска почнаа со вакцинација на граѓаните во областа Петриња со вакцината на „Модерна“. Со оглед на тоа што...

Досие