Контакт

Спорт

И Џеко позитивен на коронавирусот

Објавено пред

Напаѓачот на Интер, Един Џеко и уште двајца фудбалери, се позитивни на коронавирусот, објави во петокот италијанскиот шампион. Тројцата се во домашен карантин.

Покрај Џеко, позитивни тестови добиле голманот Алекс Кордас и дефанзивецот, Мартин Сатријано.

35-годишниот Џеко, во првиот дел од сезоната постигна осум гола во Серија А.

Интер првиот натпревар во 2022 година ќе го одигра на 6.јануари против Болоња.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Имобиле со гол во продолженијата ги однесе Лацио до четврт-финале на Копа Италија

Објавено пред

Чиро Имобиле со гол во 106. минута успеа да ги однесе Лацио во четврт-финалето на Италијанскиот куп, за минимална 1:0 победа над Удинезе на „Олимпико“ во Рим.

Со меч со груба игра и многу жолти картони, Имобиле влезе во игра во 76. минута, за во 106. минута да упати прекрасен лоб удар за победа на тимот на Маурицио Сари. „Лацијалите“ во четврт-финалето ќе гостуваат на Милан, кои минатата недела со 3:1 ја елиминираа Џенова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белград го менува Берлин како домаќин на Ф4 на Евролигата?

Објавено пред

Фајнал фор турнирот на Евролигата, кој требаше да се оддржи во Берлин од 27 до 29 мај ќе биде преместен во Белград, јавуваат српските медиуми.

Според „Б92“, заменикот градоначалник на Белград, Горан Весиќ на состанок со Евролигата минатата недела се договорил да дојде до оваа замена, откако во Германија има голем број на позитивни случаи на КОВИД-19 и нема да може да има присуство на публика. Белград им гарантира дека ќе има фанови, но само со потврда за вакцинација.

Претседателот на Евролигата, Жорди Бартомеу пристигнува во Белград следната недела на конечни преговори. Белград веќе беше домаќин на Ф4 во 2018 година, кога Реал Мадрид ја крена титулата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Исланѓаните го елиминираа домаќинот Унгарија!

Објавено пред

Исланд ја забележа и третата победа во третиот меч на Европското првенство, совладувајќи ја Унгарија со 31:30, елиминирајќи го домаќинот пред 20 илјади фанови во Будимпешта. Резултатот значи дека Исланд го освојува првото место во групата Б, додека вечерва во 20.30 часот, Холанѓаните и Португалците ќе се борат за второто место.

Во неизвесна завршница, Унгарците имаа шанса за реми, но обидот на Лекаи заврши со одбрана на Густавсон (негова 12-та во мечот) – доколку беше нерешено, Унгарија ќе чекаше победа на Португалија над Холандија во вечерниот меч. Омар Магнусон со 8 гола беше најдобар кај Исланѓаните, додека кај Унгарците Бенце Бенхиди беше најефикасен со 6 гола.

Во Групата Д, пак, Германија го освои првото место пред Полска, откако во последното коло релативно лесно со ХХ го совладаа директниот ривал. Двете репрезентации го продолжуваат натпреварувањето, додека Белорусија и Австрија се елиминирани.

ЕВРО 2022, УНГАРИЈА/СЛОВАЧКА, 3.КОЛО

ГРУПА Б

Исланд – Унгарија 31:30 (17:17)

Холандија – Португалија 20.30 ч.

ГРУПА Д

Полска – Германија 23:30 (12:15)

Белорусија – Австрија 20.30 ч.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија4 часа

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија5 часа

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија6 часа

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија9 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија10 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа10 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија13 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет13 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија14 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија23 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија1 ден

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија1 ден

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија1 ден

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие