Контакт

Спорт

Икарди е слободен за 30.000.000 евра

Објавено пред

Мауро Икарди се подготвува да го напушти ПСЖ во преодниот рок. Аргентинецот, покрај Меси, Мбапе и Нејмар, нема место во нападот на „светците“.

Тренерот Маурисио Покетино не смета сериозно на Икарди, а фудбалерот нема намера да седи на клупата за резерви. Единствена опција е да замине од клубот.

ПСЖ нема да му стојат на патот, но само под услов да се појави клуб кој ќе го откупи неговиот договор.

Француските медиуми тврдат дека ПСЖ би го пуштиле Икарди за сума од најмалку 30.000.000 евра. Ова е за 20.000.000 сумата која ПСЖ му ја платија на Интер за Аргентинецот.

Во овој момент само Јувентус покажува интерес за Икарди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сосиедад го исфрли Атлетико од Купот на Шпанија

Објавено пред

Реал Сосиедад го исфрли актуелниот шпански шампион, Атлетико Мадрид во осминафиналето на Копа дел Реј со 2:0 победа, продолжувајќи ја неимпресивната форма на тимот на Диего Симеоне.

Во Сан Себастијан, Сосиедад дојде до водство во 33. минута преку Аднан Јанузај, додека победата ја обезбеди Норвежанецот Александер Сорлот на почетокот на второто полувреме.

Со лошата форма во Ла лига, „рохибланкос“ сега имаат само една победа во последните шест меча во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лудница на „Кинг Пауер“ – Тотенхем со голови во 95. и 97. минута за победа над Лестер

Објавено пред

Во меч во кој имаа повеќе од играта, Тотенхем беа пред пораз на „Кинг Пауер“ кај Лестер, пред Стивен Бергвајн да постигне два гола во 95. и 97. минута за неверојатна 3:2 победа и заддржување на темпото на тимот на Антонио Конте во борба за топ 4 пласман во Премиерлигата.

Патсон Дака ги донесе „лисиците“ во водство во 24. минута од мечот и покрај првичната иницијатива на Тотенхем, пред Хери Кејн во 38. минута од мечот да израмни на 1:1. Лестер сметаа дека ги обезбедија трите поени во 76. минута, кога по одлична акција, Џејмс Медисон беше побрз од целата одбрана на Спарси за 2:1.

По ова, на сцена стапи Стивен Бергвајн во едена од најлудите завршници оваа сезона во Премиерлигата, со два гола за само две минути за три поени на тешкото гостување.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Египет и Нигерија со победи влегоа во нокаут фазата на Африканскиот куп

Објавено пред

Фаворитите Египет и Нигерија го потврдија пласманот во нокаут фазата на Африканскиот куп на нации со победи во третото коло во групата Д. Египет ја забележа својата трета победа во три меча на турнирот, победувајќи ги соседите Судан со 1:0, додека Нигерија се втори по 2:0 победата над Гвинеја Бисау.

Мохамед Абделмодем во 35. минута со убав гол со глава по корнер беше доволен за победа на „фараоните“, кои секако се сметаат за едни од фаворитите за титулата во Камерун, додека за „Супер орлите“, Умар Садик беше стрелец во 56. минута од мечот, пред Вилијам Труст-Еконг во 79. минута го потврди триумфот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија7 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија10 часа

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија10 часа

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија11 час

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет14 часа

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија14 часа

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија1 ден

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија1 ден

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија1 ден

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија1 ден

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија1 ден

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија1 ден

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа1 ден

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 дена

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 дена

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија2 дена

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија2 дена

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија2 дена

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Досие