Контакт

Спорт

И „кралевите“ кратат – 10-20 отсто помала плата за фудбалерите на Реал Мадрид

Објавено пред

Фудбалерите од првиот состав на Реал Мадрид ќе добијат намалена плата од 10 до 20 отсто за да се надополни загубата на тимот поради пандемијата на корона вирусот, потврдија од „кралскиот“ клуб иако првично инсистираа дека тие нема да го следат примерот на ривалите од Ла лига.

Ла лига паузира од март и нема јасен датум за враќањето на шпанскиот фудбал, бидејќи токму оваа земја заедно со Италија е една од најпогодените од пандемијата. Додека трае оваа ситуација, фудбалскиот и кошаркарскиот тим на Реал Мадрид ќе помогнат со намалување на високите плати.

„Фудбалерите и тренерите на првиот тим на Реал Мадрид во кошарка и фудбал, предводени од своите капитени и директорите на клубот доброволно се согласија да ја намалат платата за оваа година од 10 до 20 отсто поради условите. Оваа одлука, одобрена од фудбалерите и тренерите ќе донесе до избегнување на трауматски мерки за другите вработени во клубот поради намалувањето на приходите. Реал Мадрид е горд на тие кои се дел од семејството кое ги следи истите вредности кои се значајни во вакви времиња“, се вели во соопштението на Реал Мадрид.

Сепак, мора да се признае дека ова намалување е многу помало од тоа што применија нивните градски ривали Атлетико Мадрид и вечните ривали Барселона, кои им ги „скратија“ платите на фудбалерите за фантастични 70 отсто.

Спорт

Португалец за Португалец, размена на релација Барса-Сити

Објавено пред

Барселона и Манчестер сити биле блиску до договорот со кој би си размениле фудбалери. Клубовите ќе менуваат десен бек за десен бек, односно Нелсон Семедо би заминал во Сити, а на „Ноу Камп“ би пристигнал Жоао Кансело.

Нелсон Семедо им кажал на челниците на Барселона дека би прифатил размена само во Манчестер сити, не бил заинтересиран за преселба во Италија, во Јувентус или Интер.

Гвардиола нема ништо против да го земе Семедо, осбобено по слабата форма која ја прикажува Кансело откако пристигна од Јувентус.

Кансело би можел и да остане во Барселона, доколку размената биде реализирана, а би можел да биде искористен и за евентуалниот трансфер на Лаутаро Мартинез од Интер или пак за трансферот на Миралем Пјаниќ од Јувентус.

Од друга страна Гвардиола би го заклучил прашањето на десната бековска позиција и би можел да се насочи кон реконструкција на одбраната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија ЃП ги прекина тренинг-активностите

Објавено пред

По вчерашните информации дека има позитивни на вирусот Ковид-19 во редовите на фудбалските клубови Ренова и Шкендија во ФК Македонија ЃП решиле да прекинат со тренинзите.

Вчера беше потврдено дека на тестирањата на вирусот Ковид-19 позитивни биле четворица членови на ФК Ренова и двајца на ФК Шкендија

„Ние како одговорен клуб за здравјето на нашите фудбалери и сите вработени во клубот ги прекинуваме сите активности од денеска, и чекаме нови насоки од владата на РСM и ФФМ. Македонија ЃП од секогаш била за решение на фудбалот на зелените терени, но со глава во ѕид не се оди, се срамиме од вестите на некои медиуми и ги демантираме сите вести дека имаме закажано пријателски натпревар со ФК Вардар!“, стои во соопштението објавено на „Фејсбук“ страницата на клубот.

фото/facebook.com/ФК-Македонија-Ѓорче-Петров

Прикажи повеќе...

Спорт

Сезонава нема да се вози ГН на Јапонија

Објавено пред

Додека се чека стартот на сезоната во Мото ГП стигна потврда дека е откажана уште една трка. Оваа година нема да се вози Големата награда на Јапонија. Во петокот стигна потврда дека годинава нема да има трки во Велика Британија и Австралија.

Дорна во соработка со надлежните органи донесе одлука сезонава да нема трка на патеката „Твин Ринг Мотеги“. Според календарот во Јапонија требаше да се вози на 18 октомври.

Мото ГП во Јапонија се вози од 1999 година, на „Монтеги“ трка повторно ќе има во 2021 година. Откажувањето на трката најмногу ќе ги погоди јапонските тимови Хонда, Сузуки и Јамаха, за нив ова е домашна трка.

Сезоната во Мото ГП ќе стартува на 19 јули во Херес каде треба да се возат две трки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија49 минути

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија2 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија2 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија2 часа

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион4 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија4 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија4 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија5 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија6 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија6 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија6 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет7 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет7 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет18 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија19 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија23 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие