Контакт

Спорт

И ПСЖ, клубот кој троши 371 милиони евра на плати, ќе ги крати трошоците

Објавено пред

Пари Сен-Жермен, заедно со Манчестер сити, еден од најбогатите клубови на светот сериозно размислува на своите фудбалски мега-ѕвезди да им ги скрати платите и дури да ги прати во „делумна невработеност“, јавува „Л’Екип“.

Претседателот на клубот, Насер Ал-Хелаифи според весникот е подготвен за ваков потег, со кој покрај намалени плати, фудбалерите би го загубиле и постојаното вработување. ПСЖ на плати троши фантастични 371 милиони евра од целосниот буџет на клубот кој е 637 милиони евра.

Нејмар е најплатениот фудбалер со 49 милиони евра вклучувајќи ги и бонусите, додека Килијан Мбапе на пример зема „скромни“ 21.2 милиони евра годишно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Одложен е мечот Џошуа-Пулев

Објавено пред

Мечот за титулата во тешка категорија помеѓу Ентони Џошува и Кубрат Пулев е одложен поради пандемијата на коронавирусот. Мечот требаше да се одржи на 20 јуни на стадионот на Тотенхем во Лондон.

Британецот Џошуа против Пулев прв пат во кариерата требаше да ги брани шампионските појаси во верзиите ИБФ, ВБА и ВБО, кои ги освои со победата над Енри Руиз.

Од тимот на Џошуа соопштија дека веќе се работи на одредување на новиот термин.

Промотерот Еди Херн смета дека борбата би можела да се одржи во јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брозовиќ има најгрда тетоважа

Објавено пред

Англискиот таблоид „Сан“ состави листа на фудбалери со најгрси тетоважи. Прв на таа листа фудбалерот на Интер Марцело Брозовиќ.

Репрезентативецот на Хрватска на раката има „смајли“ Епик Брозо.

„Не само што својот заштитен знак го тетовирал на необично место туку и во Хрватска отворил кафуле кое се вика Епик Брозо“, пишува „Сан“.

На листата на фудбалери со најгрди тетоважи свое место имаат и Серхио Агуеро, Дејвод Бекам, Деле Али, Хектор Белерин, Ерик Ламела, Џо Харт…

Прикажи повеќе...

Спорт

Не сакаат да возат Ауди – Баерн ќе ги казнува играчите

Објавено пред

Намалувањето на платите, предизвикано од финансиската криза што го зафати фудбалскиот свет, не е единствениот проблем со кој се соочуваат фудбалерите на Баерн Минхен.

Германскиот великан годишно добива многу пари од спонзорите, еден од нив е и автомобилскиот гигант Ауди. Оваа компанија поседува осум отсто од акциите на клубот, а спонзор на Баерн е од 2006 година.

Спонзорскиот договор ги обврзува играчите да ги возат автомобилите шти ги добија од Ауди. Должни се да ги возат но најголем дел од фудбалерите не го прават тоа.

Пред неколку дена Џером Боатенг го искрши својот Мердецес, Роберт Левандовски вози Бентли, Кристијан Суле најчесто го вози своето Ферари.

Спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ решил клубот да започне да ги казнува играчите кога ќе го прекршат правилникот.

Секогаш кога играч ќе биде фатен дека не вози Ауди ќе биде казнет со 50.000 евра.

Покрај со Баерн, Ауди имаат спонзорски договор и со Реал Мадрид но за разлика од Баварците фудбалерите на „кралскиот клуб“ го почитуваат договорот и ги возат спонзорските автомобили.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет31 минута

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија14 часа

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет14 часа

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет15 часа

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија16 часа

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија17 часа

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ19 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија19 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија20 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија21 час

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија21 час

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија21 час

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија22 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија1 ден

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион1 ден

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион1 ден

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет1 ден

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет1 ден

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион1 ден

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Досие