Контакт

Спорт

Црвена звезда од 1991 во конкуренција за најдобар тим во историјата

Објавено пред

Шампионската генерација на Црвена звезда од 1991 година се наоѓа во конкуренција за најдобар тим во историјата во изборот на шпанскиот весник „Марка“. Важни играчи во генерацијата на црвено-белите кои ја освоија титулата во Купот на шампионите беа Дарко Панчев и Илија Најдоски.

„Марка“ издвои 22 тима кои се во конкуренција за најдобар тим во историјата. Во моментов Црвена звезда, според бројот на гласови, се наоѓа на петтото место со нешто повеќе од 11.000 гласови.

Најмногу гласови има Барселона од ерата на Пеп Гвардиола, на второто место е Реал од првиот мандат на Зинедин Зидан, а на третото место е генерацијата на милан која ја предводеше Ариго Саки.

Црвена звезда во 1991 година го оствари најголемиот успех во клупската историја. Во Бари ја освои европската титула. Во финалето на пенали црвено-белите го победија Олимпик Марсеј со 5:4. Последниот пенал го реализираше Панчев.

Во анкетата на „Марка“ можете да гласате и вие со клик тука.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо од Торино во Манчестер Јунајтед или ПСЖ

Објавено пред

Коронавирусот предизвика сериозна финансиска криза. На кризата не се имуни ниту спортските колективи, дури и оние најбогатите. Неколку светски медиуми тврдат дека поради кризата Јувентус ќе го продаде Кристијано Роналдо.

Португалскиот волшебник има годишна плата од 31 милиони евра и договор за наредните две сезони. Во услови на финансиска криза плата на Роналдо претставува голем товар за Јувентус.

Медиумите шпекулираат дека реална е опцијата во Торино да ги слушнат понудите од другите клубови за Роналдо. Шпекулациите говорат дека Јувентус би се задоволиле со 70 милиони евра. Прашање е само кој би издвоил толку пари за 35 годишен фудбалер.

Наводно во игра биле два клуба, Манчестер Јунајтед и Пари Сен Жермен.

„Црвените ѓаволи“ сакале да го вратат фудбалерот кој за 94 милиони евра во 2009 година го продадоа во Реал Мадрид, додека ПСЖ размислува за Роналдо во случај клубот да го напуштат двете најголеми ѕвезди Нејмар и Килијан Мбапе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне за Санчо: Тој дечко е луд

Објавено пред

Џејдон Санчо ќе биде еден од најбараните фудбалери во летниот преоден рок. Речиси сите великани од Премиерлигата се заинтересирани за неговите услуги. Прашање е само дали тој ќе го напушти Дортмунд бидејќи неговиот актуелен клуб нема да го пуши за сума помала од 110 милиони евра. Во услови на финансика криза прашање е дали некој клуб би издвоил толку пари за него.

Санчо е фудбалер со светла иднина. Пред некој ден Лионел Меси го посочи како еден од 15 фудбалери кои во иднина ќе го обележат фудбалот. Од неговиот талент е воодушевен и играчот на Манчестер сити Кевин Де Брујне.

„Тој дечко е луд. Тој е чудо. Тој замина од Сити, но тоа се случува. За него тоа излезе добро, а ако сакаме да го вратиме ќе мора да платиме“, рекол Де Брујне.

Санчо од почетокот на сезоната во Бундеслигата постигнал 17 гола и забележал 19 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ас“: Модриќ ќе остане во Реал

Објавено пред

Лука Модриќ до крајот ќе го одработи договорот со Реал Мадрид. Хрватскиот репрезентативец има договор со „кралскиот клуб“ до јуни 2021 година.

Иако уште од минатото лето се шпекулира дека Реал ќе го продаде Модриќ, „Ас“ тврди дека тој без оглед на тоа што во септември ќе наполи 35 години, ќе остане и наредната сезона во клубот.

Модриќ е играч на Реал од 2012 година, досега има одиграно 333 натпревари, на кои постигнал 22 гола.

Со Реал ги освои сите трофеи во клупскиот фудбал.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ59 минути

Уапсени насилниците кои тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет2 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет2 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија2 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија3 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија3 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион3 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет4 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија4 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет5 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава5 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет6 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија17 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија18 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија21 час

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија21 час

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија22 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија23 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија23 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија23 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Досие