Контакт

Спорт

Ибрахимовиќ не е задоволен од понуденото од Милан

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ воопшто не бил импресиониран од предлогот за договор од неговиот поранешен клуб Милан, и шансите неговото потенцијално враќање во Серија А се минимални, сметаат италијанските медиуми.

38-годишниот ветеран е слободен агент по крајот на договорот со Лос Анџелес галакси на крајот на декември и најави враќање во Европа, по што Милан се сметаа како фаворити, посебно бидејќи тој играше таму од 2010 до 2012 и секогаш јавно ја искажуваше љубовта кон клубот.

Сепак, емоциите се едно, а финансиите друго и „Скај спорт Италија“ тврди дека Милан му понудиле многу помалку од сумите кои би ги заработувал на друго место и покрај тоа решиле да му понудат првичен договор од само шест месеци, со опција за уште една година.

Болоња, Наполи и Рома, другите италијански клубови заинтересирани за Ибра, исто така не би понудиле големи суми, за разлика од понудите од Кина и од Обединетите Арапски Емирати. Тотенхем веќе се откажаа од таква можност, а во Англија заинтересирани за него уште се и Манчестер јунајтед, каде што играше од 2016 до 2018.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер повторно не успеа да ја победи Рома (видео)

Објавено пред

Петочното дерби на лидерот во Италија, Интер и на четвртопласираниот тим, Рома, разочара, откако двата клуба пропуштија многу шанси за мечот на „Сан Сиро“ да заврши 0:0 и „нераѕурите“ да дозволат Јувентус со победа над Лацио да се врати на првото место во Серија А.

Со овој резутат, уште еднаш се потврдува дека „волчицата“ е тежок противник на гостувањата кај Интер – тие немаат пораз од 2015 година, а во последните 14 гостувања на „Меаца“ имаат дури шест победи и само три порази.

Рома доминираше во поседот на топката, посебно во првото полувреме, но сепак, поизгледните шанси беа кај Интер, кои пропуштија неколку „подароци“ од одбраната на Рома во првото полувреме.

Интер е прв со 38 поени, два повеќе од Јувентус, додека Рома останува четврта со 29 поени, еден помалку од третопласираниот Лацио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Херта и Клинсман никако до победа – прокоцкаа 0:2 водство кај Франкфурт (видео)

Објавено пред

Јирген Клинсман беше донесен како тренер на Херта Берлин во обид да ги „сврти“ работите за клубот од германската престолнина, но ќе почека за првата победа, откако тие успеаја да пропуштат 0:2 водство и одиграа само 2:2 на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт.

Доди Лукебакио ја донесе „старата дама“ во водство во 30-тата минута, пред Марко Грујиќ да им донесе 0:2 водство во 63. минута.

Меѓутоа, Мартин Хинтерегер само две минути подоцна успеа да намали на 1:2, пред Себастијан Роде во 86. минута да го комплетира пресвртот и да ја прекине лошата низа од три порази едноподруго на „орлите“.

Херта уште е во зоната за испаѓање на 18. место со 12 поени, додека Ајнтрахт се 10-ти со 18 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алегри: Дваесет години „слепо“ го следевме Гвардиола и „тики-така“ и грешевме

Објавено пред

Поранешниот тренер на Милан и Јувентус, Масимилијано Алегри вели дека е „воодушевен“ што повторно се практикува фудбалска игра со контранапади, бидејќи се направило грешка со следењето на стратегијата на Пеп Гвардиола со „тики-така“ игра на посед на топката.

Од 2008 до 2012, Гвардиола беше на чело на еден од најдоминантните тимови на светот, Барселона со Лионел Меси, Андреас Иниеста и Чави во врвот на своите способности, освојувајќи 14 трофеи и рушејќи низа рекорди. По ова Гвардиола беше прогласен за „визионер“ со стилот на игра, кој го примени и во Баерн Минхен и во Манчестер сити, но Алегри вели дека „тики-така“ не е за секого коментирајќи го „проактивниот“ стил на игра на легендарниот поранешен тренер на Милан, Ариго Саки.

„Сега, конечно, гледам враќање на контранападот на голема врата. Згрешивме што го следевме Гвардиола последните 20 години бидејќи тој фудбал не беше за секого. Мораш да го имаш Иниеста, Чави и Меси, и таа лекција погрешно ја научивме. Кога ќе го слушнам Саки како зборува за заддржувањето на топката и проактивен пристап, не сфаќам што зборува и тоа ме нервира. Зошто вертикалната игра не би била проактивна. Ги гледав мечевите на Саки по 20 пати. Се сеќавам на ’Сан Сиро’ еднаш Милан постигна пет гола против Реал. Играа директно, и тоа беше вертикален Милан, со контранапади, што воопшто не е лесно, но кога ќе успееш е вистински спектакл“, вели 52-годишниот Алегри во интервју за „Кориере дело спорт“.

Според италијанскиот стручњак, потребни се постојани иновации во тактиката и филозофијата.

„Денеска кога патувам, гледам како играат младите и аматерите и зборувам со тренерите и слушам работи кои ме плашат. Тие зборуваат како да читаат од учебник, како од телевизија. Ако филозофијата е добра, зошто да не се користи бидејќи нели резултатот е најважен. Дали стигнуваат до резултати? Роберто Манчини, италијанскиот селектор, е поинаков. Тој игра едноставно, тој е маестро“, додава Алегри.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија11 час

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија11 час

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија12 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија13 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија13 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија14 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија16 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија16 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија18 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет19 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет19 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет20 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет20 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија20 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет20 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија20 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа1 ден

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија2 дена

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие