Контакт

Спорт

Иџе возеше низ празното Скопје во чест на хероите (видео)

Објавено пред

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски-Иџе, денеска од 18 часот возеше низ празните улици на Скопје во чест на хероите кои се на првите линии во борбата со корона вирусот.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот двократен светски шампион возеше од Лисиче, преку Аеродром, Центар и Карпош.

„Ова се мигови кои би сакал никогаш да не се повторат. Улиците низ градовите на нашата држава, никогаш повторно да не бидат празни. Токму затоа, мудро да се вратиме во секојдневието. Нашите медицински лица, полицијата, армијата и сите наши сограѓани кои се НАШИТЕ ХЕРОИ ВО ОВОЈ ПЕРИОД, со свој придонес направија полека, но сигурно, да излеземе победници од оваа битка. Затоа во нивна чест, јас и мојот тим ќе им дадеме поддршка, но и почит како големо признание за нивната пожртвуваност“, порача Иџе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ван дер Варт: Холандија со 3:0 ќе ја победи Аргентина

Објавено пред

Поранешниот холандски репрезентативец Рафаел ван дер Варт смета дека неговите сонародници лесно ќе се справат со Аргентина во четвртфиналето на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

„Ќе биде лесна победа, ќе биде 3:0“, изјави Ван дер Варт.

Поранешниот играч на Ајакс, Реал, ХСВ и Тотенхем смета дека Лионел Меси не е незапирлив.

„Сè уште е еден од најдобрите, но другите не се ни блиску. Кога играв во Реал Мадрид, Серхио Рамос не се одвојуваше од Меси, дури го следеше до тоалетот, но сега нема потреба од такво маркирање“, рече Ван дер Варт.

Холандија и Аргентина ќе играат вечерва од 20 часот, на „Лусаил ајконик“ стадионот во Лусаил.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ако се танцува по секој постигнат гол натпреварите ќе траат три дена“

Објавено пред

Поранешниот капитен на Мнчестер јунајтед, Рој Кин повторно го критикуваше начинот на кој Бразилците го прославуваат секој постигнат гол. Фудбалерите на „Селесао“ во духот на својот карактер буквално танцуваат на теренот по постигнатите голови. Кин смета дека со тоа го омаловажуваат противникот.

dobivaj vesti na viber

Бразилскиот танц особено беше нагласен во осминафиналето против Јужна Кореја, кога постигнаа четири гола, а третиот гол на Ришарлисон танцуваше и селекторот Тите.

Кин ги критикуваше по мечот со Јужна Кореја и продолжи и пред мечот со Хрватска.

„Не разбирам како тренер може да танцува додека се уште трае натпреварот, а има противнички тренер на десетина метри од него. Се работи за почит. Танцувајте потоа во соблекувалната или во ноќен клуб“, изјави Кин.

„Но, зошто е во ред Бразил да го прави тоа за време на натпреварите? Ако сите танцуваат посекој постигнат гол, натпреварите ќе траат три дена. Знаете што? Кога тренерите ќе ја добијат својата професионална лиценца, тогаш треба да им се покаже и како танцуваат. Заборавете на тактиката“, се пошегува Кин.

Кин пред неколку дена за прв пат ја критикуваше прославата на Бразил.

По мечот со Јужна Кореја, Кин доби поддршка од поранешниот репрезентативец на Велс, Греем Сунес.

„Мислам дека е само прашање на време кога некој ривалски играч ќе удри еден од тие Бразилци поради тоа што го прават. Тоа е класично непочитување на ривалот. Не е во ред ова што го прават“, рече Сунес.

Бразил против Хрватска, од 16 часот, ќе ја отвори четвртфиналната фаза на Мундијалот. Победникот од овој натпревар, во полуфиналето ќе игра против Холандија или Аргентина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Холандија-Аргентина: Ривалството и статистиката гарантираат спектакл

Објавено пред

Холандија и Аргентина вечерва на „Лусаил Ајконик“ стадионот во Лусаил ќе се борат за пласман во полуфиналето на Светското првенство. За многумина, ова е вистинското дерби во четвртфиналето, бидејќи ривалството меѓу овие репрезентации е антологиско.

dobivaj vesti na viber

Холандија и Аргентина, почнувајќи од СП во Германија во 1974 година до денес, одиграле некои од највозбудливите натпревари на Мундијалите. Најзначајниот, секако беше во 1978 година. На домашен терен, предводена од Марио Кемпес, Аргентина преку Холандија дојде до својата прва светска титула.

Последниот меч на Мундијалите им донесе уште една радост на Аргентинците. Во полуфиналето на СП во 2014 година во Бразил, Аргентина победи по изведувањето на пенали.

Досега одиграле девет натпревари, една победа повеќе има Холандија (4:3).

На ова СП, двете селекции ги освоија своите групи и покрај тоа што Аргентина стартуваше со сензационалниот пораз од Саудиска Арабија (1:2).

Местото во топ 16 го обезбедија со победите од по 2:0 против Мексико и Полска.Во осминафиналето „гаучосите“ ја победија Австралија со 2.1.

Холандија ја освои групата А со седум бода. „Лалиљата“ со по 2:0 славеа над Сенегал и Катар по 2:0, а одиграа нерешено 1:1 со Еквадор.

Во осминафиналето пред четата на Ван Гал паднаа САД со 3:1.

Низ досегашниот тек на турнирот, статистички гледано Холандија и Аргентина се речиси израмнети. Холанѓаните постигнаа гол повеќе и примија гол помалку. Аргентина има нешто поголем посед на топката и создава повеќе шанси.

Кога се ќе се собере и одземе јасно е дека ни претстои уште една фантастична епизода од епското ривалство.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ивановска: Поразително за државата е доаѓањето на тим од Вашингтон

Претседателката на Државната комисија за спречување корупција Билјана Ивановска смета дека е поразително за државата доаѓањето на тим од Вашингтон,...

Свет1 час

(Видео) Кошаркарска ѕвезда за „трговецот на смртта“: Америка и Русија разменија затвореници на аеродром во Абу Даби

Снимките од руските државни медиуми го покажуваат моментот на размена на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер и озлогласениот трговец со...

Македонија2 часа

„Ист гејт“: Дојавата за бомба е лажна, трговскиот центар продолжува со работа

По најавите за бомба во „Ист гејт“ се огласија од трговскиот центар. Со статус на својот фејсбук-профил ги информираа закупците...

Регион3 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Свет3 часа

Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи својата доминација во светот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е сигурен оти Западот намерно поттикнува хаос и ја влошува ситуацијата во светот...

Македонија3 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија4 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет5 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија6 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет6 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет6 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа6 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија24 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион24 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа1 ден

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија1 ден

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет1 ден

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...