Контакт

Спорт

Играч на АЕК во Белград нокаутираше фото-репортер

Објавено пред

Серија инциденти го обележаа синоќешниот натпревар од третото коло во Лига Европа помеѓу Партизан и АЕК. Кипраните успеаја да го елиминираат српскиот тим со вкупен резултат 4:3.

dobivaj vesti na viber

Навивачите на Партизан незадоволни од резултатите од почетокот на сезоната, во текот на целиот натпревар скандираа против клупските челници, бараат нивни оставки. Во финишот на првиот дел се случи тепачка на источната трибина, поради што интервенираше полицијата.

По завршувањето на натпреварот навивачите ги построија фудбалерите пред јужната трибина, поголем инцидент спречија редарите.

Инцидент, по завршувањето на натпреварот имаше и на атлетската патека. Поранешниот фудбалер на Црвена звезда, Ненад Томовиќ, физички нападна фото-репортер.  Томовиќ тврди дека во текот на натпрвеварот фото-репортерот го пцуел него и неговите деца.

34-годишниот дефанзивец, кој играше за Црвена Звезда од 2006 до 2009 година, во кариерата има 22 настапи за репрезентацијата на Србија.

https://twitter.com/reflektorsport/status/1557841714727059457

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Објавена снимката од ВАР-собата во контроверзниот пораз на Ливерпул

Објавено пред

ПГМОЛ, англиската судиска асоцијација, објави видео од разговорот во ВАР собата, на натпреварот Тотенхем-Ливерпул, кога беше поништен голот на Луис Дијаз. Во саботата, Тотенхем го победи Ливероул со 2.1.

dobivaj vesti na viber

Многу полемики предизвика судењето на Сајмон Хупер, неговите помошници и судиите во ВАР-собата. Најмногу се зборува за поништениот гол на Ливерпул. Во 34. минута Дијаз погоди за водство на Ливерпул од 1:0, но помошниот судија сигнализираше офсајд.

Таа одлука беше потврдена по многу кратка проверка на ВАР, а во ВАР просторијата заклучија дека нема потреба да се цртаат линии за да се види дали Колумбиецот бил во недозволена позиција.

По натпреварот судиската организација ја призна грешката и порача дека голот на Дијаз бил регуларен. Тие потоа издадоа соопштение во кое тврдеа дека судијата Дарен Ингланд мислел дека голот на почетокот бил потврден на теренот.

По кратка проверка, тој се увери дека нема офсајд и само го извести судијата Хупер дека „проверката е завршена“ и дека нема ништо спорно.

„Проверката е направена, прегледот е направен, се е во ред“.

Судијата Хупер потоа даде знак натпреварот да продолжи, по што се јави операторот во ВАР собата задолжен за повторување на снимката, кој вели: „Дали сте задоволни со ова?“

„ВАР: Офсајд, да. Ова е погрешно.

Оператор: Чекај, чекај, чекај… Одлуката на теренот беше дека е офсајд. Дали сте задоволни со аголот?

ВАР: Да. Офсајд, гол. Тоа е погрешно“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тен Хаг: Скапо ги плативме грешките, сите заедно мораме да најдеме излез од кризата

Објавено пред

Манчестер јунајтед е поразен и во вториот натпревар во групата А од Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

По поразот во Минхен од Баерн (4:3), тие загубија и на домашен терен од Галатасарај со 3:2, иако двапати водеа.

По катастрофалната грешка на Андре Онана, гостите добија пенал, а Јунајтед остана без Касемиро кој доби црвен картон. Икарди го промаши пеналот, но Аргентинецот неколку минути подоцна погоди за победа на Галатасарај.

Ерик тен Хаг, менаџерот на Манчестер јунајтед, по шестиот сезонски пораз во десет натпревари во сите конкуренции, вели дека само заедништвото може да го извлече тимот од кризата.

„Водевме двапати и ја контролиравме играта. А потоа имаше грешки, би рекол суштински грешки кои обично не ги правиме. Тоа не смее да се дозволи на ова ниво. Бевме казнети поради тоа. Тешко е да се контролира сè, но ние сме во ова заедно. Не се работи за грешка на поединец, туку за тимски грешки и затоа не победуваме. Ова беше непотребно, бидејќи двапати имавме водство“, вели Тен Хаг.

Онана згреши како на натпреварот против Баерн.

„Морам да разговарам со играчите, но секако и со Андре. Ќе го поддржам бидејќи е одличен голман“, вели Тен Хаг.

Не сака да признае дека се е изгубено.

„Се е отворено. Имаме уште четири натпревари, а следните два се против Копенхаген. Секој меч е тежок, но знаеме што треба да направиме. Наше е да останеме живи во групата и да ги задржиме шансите да одиме понатаму“, заклучи Тен Хаг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Форталеза ќе се бори за трофејот во Копа Судамерикана

Објавено пред

Бразилскиот клуб Форталеза е првиот финалист на овогодинешното издание на Копа Судамерикана, второто по квалитет натпреварување во Јужна Америка.

dobivaj vesti na viber

Во реваншот играчите од сојузната држава Сеара го совладаа попознатиот Коринтијанс со 2:0 и стигнаа до мечот за титулата. Првиот натпревар заврши со резултат 1:1.

Форталеза до триумфот стигна за шест минути од вториот дел. Предноста ја донесе Јаго Пикачу во 49. минута, а конечниот резултат го постави Тинг во 55. минута.

Во мечот за титулата, Форталеза ќе игра со победникот од дуелот Дефенса Хустисија (Аргентина) – Кито (Еквадор). Првиот натпревар Еквадорците го добија со 3:0.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа15 минути

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија2 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија2 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа3 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет3 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион3 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Бријест во Осиек. Гори пластична...

Европа5 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија12 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија13 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион14 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија16 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија18 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија21 час

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија22 часа

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија23 часа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ23 часа

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...

Македонија1 ден

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања...

Македонија1 ден

Вељаноски: Во овој парламентарен состав се сменија тројца министри за правда и двајца премиери, а сè уште немаме донесено закон за вонредна состојба

„В година ќе имаме претседателски и парламентарни избори! Нема никаква оправданост економска, политичка, во текот на една година да имаме...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, активни се уште два

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...