Контакт

Спорт

Играчите на Арсенал повеќе не му веруваат на Емери

Објавено пред

Фудбалерите на Арсенал викендов им сервираа уште едно непријатно изненадување на своите навивачи, не успеаја да го победат Саутемптон (2:2). По 13 рунди тие со скромни 18 бода се наоѓаат на осмото место на табелата.

По натпреварот со Саутемптон повторно под знак прашалник е ставена стручноста на тренерот Унаи Емери и се повторуваат прашањата дали ќе ја „преживее“ оваа недела на клупата на Арсенал.

Најчести коментари на англиските медиуми се дека Емери не може да ги поправи работите бидејќи играчите повеќе не му верувале.

„Тренерот е проблем. И понатаму носи лоши одлуки и ја менува тактиката. Тимот нема идентитет. Последните натпревари и резултати лошо влијаеа на самодовербата во тимот. Дали некој од играчите мисли дека со Унаи Емери ќе се пласираат во Лигата на шампионите? Не би рекол дека се оптимисти“, рекол неименуван извор блисок до раководните структури во клубот.

Медиумите сметаат дека Арсенал мора да бидат во конкуренција за Лигата на шампионите доколку сакаат да ги задржат Александар Лаказет и Пјер-Емерик Обамејанг. Пласман во Лигата на шампионте е услов тие двајца да преговараат за нови договори, во спротивно ќе заминат од клубот.

Исто така ситуацијата во Тотенхем, односно доаѓањето на Жозе Мурњо не му оди во прилог на Унаи Емери.

„Работите ги влоши и доаѓањето на Мурињо во Тотенхем. Можеби сите не го сакаат, но тој е победник и Спарс јасно ставија до знаење дека сакаат да победуваат. Унаи Емери не е на нивото на Клоп, Гвардиола или Мурињо, Френк Лампард го гарди својот идентитет во Челси, а на Брендон Роџерс одлично му оди со Лестер. Сето ова уште повеќе го притиска Емери“.

Арсенал в четврток ќе играат против Ајнтрахт во Лига Европа, а в недела ќе гостуваат кај Норич.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јуве се намачи со Специја, но стигна до својата прва победа оваа сезона

Објавено пред

Јувентус, конечно, во петтото коло во Серија А стигна до својата прва победа во новата сезона враќајќи се од 2:1 негатива за 2:3 триумф на гости кај Специја, а Салернитана по четири порази, го запиша првиот бод оваа сезона со 2:2 ремито со Верона.

Моисе Кин враќањето во црно-белиот дрес го прослави со гол во 28. минута од мечот, но Емануел Гјаси по само пет минути, успеа да израмни. Французинот Јанис Антист ги шокира „бјанконерите“ во 49. минута за неочекувано водство.

Но, тимот на Макс Алегри успеа да се соземе – Федерико Киеза во 66. минута израмни за Матијс де Лихт да донесе три поени во 72. минута од мечот.

СЕРИЈА А, 5. КОЛО

Специја – Јувентус 2:3

Салернитана – Хелас Верона 2:2

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Алборг лесно со Монпелје, Сегед го декласира ППД Загреб

Објавено пред

Данскиот Алборг ја забележа втората победа во второто коло на ЕХФ Лигата на шампионите победувајќи го францускиот Монпелје со 36:28 (18:13) за да ги покаже своите големи амбиции оваа сезона. Пик Сегед, пак, со 30:21 (10:7) лесно го совлада Загреб, кој сега има два убедливи пораза во првите две гола во групата А, каде што е и македонскиот шампион Вардар.

Лукас Сандел беше незапирлив за Алборг завршувајќи го мечот со 11 гола, а Кристијан Бјорнсен додаде 6 гола, а кај Монпелје, Килијан Вилјемино беше најефикасен со 6 гола.

Во Унгарија, пак, Марио Шоштариќ даде 7 гола за Сегед, а кај Загреб, Вистороп и Клис имаа по четири гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, ГРУПА А, 2. КОЛО

Алборг – Монпелје 36:28 (18:13)

Пик Сегед – ППД Загреб 30:21 (10:7)

Кил – Елверум 20.45 ч

Вардар 1961 – Мешков Брест 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Кјер: Постојано размислувам за срцевиот напад на Ериксен

Објавено пред

Дефанзивецот на Милан и капитен на данската фудбалска репрезентација, Симон Кјер, признава дека не поминува повеќе од ден-два без да размислува за колабирањето на својот соиграч од репрезентацијата Кристијан Ериксен на Евро 2020.

Кјер доби пофалби за своето брзо реагирање при колапсот на Ериксен на мечот со Финска во Копенхаген кога го постави соиграчот во позиција за закрепнување, го заштитуваше од камерите и публиката, а потоа ја тешеше неговата партнерка.

„Има ден, можеби два, кога не размислувам за тоа. Не повеќе од тоа бидејќи тоа веќе е дел од нашиот живот. Кога игравме со Шкотска во квалификациите за Светското првенство, влеговме на ‘Паркенстадион’ и лошите сеќавања веднаш се вратија. Морав да одам чекор по чекор, прво на загревањето, па химната, на крајот бев шокиран. Кога почнавме да играме, сепак, се врати искуството како на мечевите со Белгија и Русија на Евро. Дали ќе играм со него или против него повторно? Кажав стопати и пак ќе кажам – најважно е Кристијан да е добро. Другото не е важно“, вели Кјер во интервју за „Спорт билд“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија4 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија5 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија7 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија8 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија8 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија9 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион9 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија9 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион10 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија12 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија12 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет13 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет13 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие