Контакт

Спорт

Инфантино со луд сон: Израел и Палестина заеднички организатори на Мундијалот

Објавено пред

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино има идеја дека во иднина Израел и Палестина би можеле да бидат заеднички организатори на Светско првенство и покрај историјата на крваво насилство во регионот.

Инфантино е во прва посета на Израел како претседател на ФИФА, и ова е еден од долгорочните проекти на Швајцарецот по најавата на Мундијал на секои две години и покрај големото спротиставување од УЕФА и јужноамериканската ЦОНМЕБОЛ.

„Зошто да не сонуваме за Светско првенство во Израел и неговите соседи? Со новите Абрахам договори, зошто не би имале Мундијал тука во Израел со Палестинците и со соседите од Блискиот Исток“, вели Инфантино.

Абрахам договорите се повеќе меѓусеби договори потпишани во САД минатиот септември, со кои се нормализираат односите на Израел со Обединетите Арапски Емирати и Бахреин. Еден месец подоцна Израел и Судан најавија на нормализирање на односите, а во декември, Мароко воспостави дипломатски односи со Израел.

Спорт

Анадолу Ефес се засилија со НБА шампион

Објавено пред

Актуелниот европски првак во кошарка, Анадолу Ефес, катастрофално влезе во сезоната во која ја брани титулата. Турскиот клуб нема победа во првите четири рунди. Шампионот падна пред Реал, ЦСКА, Асвел и Милано.

Лошиот старт ги натера клупските челници дополнително да го засили ростерот. Нови играч на Анадолу Ефес е Елајџа Брајант. Минатата сезона, Брајант играше во Макаби, во Евролигата имаше просек од 9,8 поени, три скока и две асистенции. Потоа се пресели во Милвоки Бакс. Во финишот на сезоната одигра 11 натпревари за Милвоки, а подоцна ја освои шампионската титула.

Пред почетокот на оваа сезона во НБА лигата, Милвоки решија да го отпуштат Брајант.

Брајант експресно си најди нов клуб, се врати во Европа и потпиша двегодишен договор со Анадолу Ефес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ ја зголеми предноста пред Медведев, Федерер испадна од Топ 10

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја започна 343 недела на првото место на АТП листата, Србинот ја зголеми предноста пред Данил Медведев на 1.800 поени. Медведев, не ја искористи шансата да го смени Ѓоковиќ на врвот. Елиминацијата на Медведев, во осмина-финалето во Индијан Велс, му овозможи на Ѓоковиќ најмалку до 22.ноември да биде светски број 1.

На АТП листата нема промени на третото и четвртото место, позициите ги држат Стефанос Циципас и Александар Зверев.

Надал и покрај тоа што не игра од јули, напредуваше за едно место, тој на петтото место го мина Андреј Руљов. Седми е Матео Беретини, осми Доминик Тим.

Од Топ 10 испадна Роџер Федерер. На негова сметка напредуваа Капсер Руд и Хуберт Хуркач. Норвежанецот е деветти, а Полјакот десетти на листата.

Најголем скок на листата направи Камерон Нори. Британецот, благодарение на титулата во Индијан Велс, напредуваше за 11 места и сега се наоѓа на 15 место на АТП листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чикаго Скај ја освоија женската НБА

Објавено пред

Кошаркарките на Чикаго Скај ја освоија титулата во женската НБА лига. Чикаго Скај финалната серија против Финикс Меркјури со 3:1. Четвртиот меч Чикаго го доби со 80:74. За МВП на финалната серија е прогласена Кали Купер.

Чикаго Скај во вториот обид успеаја да ја освојат првата титула во историјата на франшизата. Во 2014 година, Чикаго во финалето беа поразени токму од екипата од Аризона. Титулата освоена во 2014 година е последна за Финикес Меркјури.

Интерсено, двете екипи на „мала врата“ влегоа во плејофот, Финикс беа петти на Западот, а Чикаго шести на Истокот.

На патот до титулата Чикаго Скај го победија Далас (81:64), Минесота (89:76), а потоа ги добија серриите против Конектикат и Финикс со по 3:1.

До победата над Финикс, во четвртиот натпревар, Чикаго го предводеа Ели Квигли (26 поени, 5 скока) и Кендас Паркер (16 поени, 13 скока, 5 асистенции).Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Максим Димитриевски во тесно водство пред кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово

Независниот кандидат и актуелен градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, кој неодамна беше исклучен од СДСМ, е во тесно водство во...

Топ2 часа

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет2 часа

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија11 час

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија13 часа

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија13 часа

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија13 часа

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија14 часа

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија15 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија16 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија16 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија18 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија18 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија18 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија20 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија21 час

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет21 час

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија23 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Досие