Контакт

Спорт

Иниеста: Генерација како мојата во Барсa нема да се повтори

Објавено пред

Легендарниот ас на Барселона, Шпанецот Андрес Иниеста тврди дека шпанскиот фудбалски шампион веќе никогаш нема да има генерација како неговата, но сепак верува дека некој нов тим ќе ги повтори истите резултати.

„Таква генерација веќе никогаш нема да се повтори, но тоа не значи дека Барселона нема да биде така јака. Ние бевме момци од школата на Барса, неверојатно е што така се собравме“ – вели Иниеста.

Играчот од средниот ред составуваше одличен тандем заедно со Чави Ернандес и со актуелниот капитен на тимот, Лео Меси, а од школата на клубот во тој период играа и Карлес Пујол, Џерар Пике и Серхио Бускетс.

Иниеста во 35-тата година ги брани боите на јапонски Висел Кобе.

„Моментно размислувам како да ја продолжа кариерата, затоа што уживам во фудбалот. Имам договор до 2021, мотивиран сум, сакам да играм. Еден ден, нормално, сакам да се вратам во Барса, не знам во која улога, ама би сакал“ – вели Иниеста.

Споменатата генерација на Барселона, од 2005 до 2015 година освои 4 пехари во ЛШ, 7 титули во Шпанија и под водство на Пеп Гвардиолаго лансираа популарниот „тика-така“ фудбал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кондогбија се сели во Атлетико Мадрид

Објавено пред

Фудбалерот на Валенсија, Жофри Кондогбија, го договорил својот трансфер во Атлетико Мадрид, објави новинарот Фабрицио Романо. Поранешниот играч на Ленс, Севилја, Монако и Интер на „Ванда Метрополитано“ доаѓа како замена за Томас Парти кој замина во Арсенал.

Валенсија од трансферот на Кондогбија ќе заработи 11.000.000 евра, а ќе има и 10 отсто од наредниот трансфер, доколку тој се случи некогаш.

Францускиот фудбалер изминатите три сезони ги мина во Валенсија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер не размислува да се пензионира

Објавено пред

Роџер Федерер, по подолго време, се огласи на социјалните медиуми. Швајцарецот се надева дека на почетокот на наредната годин ќе се врати на терените.

„Се надевам дека во јануари ќе се вратам на терените. Се чувствувам добро, здрав сум, сите во моето семејство се здрави“, рекол Федерер.

Швајцарецот по Австралија опен замина на операција на коленото.

„Напредувам. Можеби не од ден во ден, но секако дека чувствувам напредок од недела во недела. Минатата недела бев на тенискиот терен, прв пат од февруари. Тоа ме охрабрува. Работам колку што ми дозволува коленото“.

На крајот тој потврдил дека не размислува за крај на кариерата.

„Ништо не се сменило, се уште сакам да се вратам и да играм тенис. Уште сакам да играм пртив легендите на овој спорт и против најдобрите играчи. Забавно е да се биде филантроп, тенисер, се во исто време. Не размислувам да се пензионирам“, заклучил Федерер.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Два гола на Феликс – Победа на Атлетико во Памплона

Објавено пред

Атлетико Мадрид победнички мина на гостувањето во Памплона. Предводени од Жоао Феликс „јорганџиите“ ја поразија Осасуна со 3:1.

Младиот Португалец, за чии трансфер Атлетико минатото лето плати 126.000.000 евра, во 43 минута го постигна првиот гол на мечот. Феликс реализираше пенал за кој се избори Витоло.

Атлетико доби уште еден пенал во 48 минута, откако Ојер играше со рака пред својот гол. Повторно Феликс ја презеде одговорноста, но неговиот удар заврши во дирекот, а одбиената топка Анхел Кореа ја испрати над голот.

Во првите 15 минути од вториот дел покрај промашениот пенал, играчите на Атлеитко имаа уште три чисти шанси за постигнување на гол. Кореа од 20 метри го погоди дирекот, истиот играч не успеа да го совлада Херра во ситуација „еден на еден“, а речиси иста шанса не реализираше и Витоло.

Добрата игра во второто полувреме Атлетико сепак ја крунисаа со уште еден гол. Кореа му асистираше на Феликс, а Португалецот од работ на шеснаесетникот го совлада Херара.

Трошка надеж за Осасуна донесе голот на Анте Будимир во 80 минута. Хрватскиот репрезентативец го одигра првиот натпревар за Осасуна по трансферот од Мајорка.

Надежите на Осасуна дека ќе можат да освојат барем бод им ги урна Лукас Тореира во 88 минута. Уругваецот четири минути претходно влезе во игра, тој го постигна деби голот за Атлетико.

Атлетико со оваа победа од шест натпревари имаат 14 поени и се наоѓаат на второто место на табелата. „Јорганџиите“ имаат натпревар помалку од лидерот Реал. Осасуна го дели седмото место со 10 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Борис Џонсон го објави планот за нова блокада на земјата

Велика Британија влегува во втора блокада на земјата која ќе започне во четврток ( 05 ноември) и ќе трае еден...

Свет2 часа

(Видео) Макрон: Се залагам за слобода на изразување и не прифаќам оправдување на насилство

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ги разбира чувствата на муслиманите кон навредливите карикатури од пророкот Мухамед, но нагласи дека...

Македонија4 часа

Нови 1085 позитивни случаи на Ковид-19, починале 12

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на...

Регион4 часа

Расте бројот на загинати во Турција – почина дете извлечено од под урнатините

Најмалку 35 луѓе загинаа во силниот земјотрес што го погоди турскиот град Измир, објавија турските власти. Две лица загинаа на...

Регион5 часа

Захариева: Нема да има вето ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Северна Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека...

Македонија6 часа

Директорот на струмичката болница преку Фејсбук бара донација за ново возило

Директорот на струмичката болница Наќе Гогов преку Фејсбук побара донација за ново болничко возило, поради, како што вели, зголемениот обем...

Свет6 часа

(Видео) Застрелан грчки свештеник пред црква во Лион, напаѓачот во бегство

Повторно пукање во Франција. Во тек е потера во францускиот град Лион, каде вооружено лице пукаше и повреди грчки православен...

Свет6 часа

Велика Британија се очекува да воведе едномесечна блокада на земјата

Британската влада размислува за воведување на едномесечна блокада, пренесува Би-Би-Си. Според информациите, премиерот Борис Џонсон се очекува да одржи прес-конференција...

Регион8 часа

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се...

Македонија10 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија11 час

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет11 час

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион12 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија12 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија12 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија12 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион12 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет14 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет1 ден

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија1 ден

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Досие