Контакт

Спорт

Инсиње со два гола, Наполи рутински до победа над Болоња

Објавено пред

Наполи стигна до 3:1 победа над Болоња благодарение на двата гола на капитенот Лоренцо Инсиње за да ја продолжи битката за топ 4 пласман и Лига на шампиони следната сезона.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Џенаро Гатузо дојде во водство уште во осмата минута преку Инсиње, пред Нигериецот Виктор Осимен, кој влезе во 54. минута во 65. минута да го постигне својот прв гол за Наполи по пауза од четири месеци за 2:0. Роберто Соријано во 73. минута се закани со камбек на Болоња, но само три минути подоцна Инсиње да стави точка на натпреварот.

Со завршената работа, Инсиње во 79. минута излезе од игра, и шанса да го одигра финишот доби македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас.

Наполи се шести на табелата со 47 поени, два помалку од петтопласираната Аталанта и три зад четвртопласираната Рома, додека Болоња на Синиша Михајловиќ се на 12. место со 28 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пикси: Не знам што очекуваа луѓето!

Објавено пред

Српскиот селектор, Драган Стојковиќ-Пикси, вели дека е најважно што неговата репрезентација сама одлучува за пласманот во осминафиналето на Светското првенство на утрешниот меч со Швајцарија и додаде дека не му е јасно што очекувале српските навивачи на мечевите со Бразил и Камерун во првите две кола.

dobivaj vesti na viber

„Не сме роботи! Навивачите кои доаѓаат на стадион, исто така доаѓаат со исти емоции и тоа нормално. На Светско првенство секој гол и секој поен се многу важни. Ако победиме ќе видите колку е важен тој поен против Камерун. За Србија уште не е ништо изгубено. Не знам што очекуваа луѓето тука? Да ги победиме Бразил и Швајцарија? Па, и другите играат фудбал. Најважно е што оддлучуваме сами. Би ја сфатил таа катастрофа да загубевме и од Бразил и од Камерун. Играме меч за поминување во следното кол. Дали ќе биде лесно? Сигурно, нема! Но, не беше лесно ниту во Лисабон, ниту во Осло. Патот до победата постои, само треба да се пронајде“, вели Стојковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Суарез со провокација за Гана пред бурниот реванш: Јас не го утнав пеналот

Објавено пред

Луис Суарез реши да го „разгори“ ривалството помеѓу Уругвај и Гана откако одби да се извини за играњето со рака во 2010 година, кое на крајот го спаси Уругвај и придонесе Гана да испадне од СП во Јужна Африка.

dobivaj vesti na viber

Во меч кој влезе во историјата на СП како еден од најконтроверзните, Суарез го сопре ударот на Доминик Адијах на гол-линијата со своите раце, по што доби црвен картон, но пеналот кој беше досуден не го реализираше Асамоа Гијан. Уругвај потоа ја елиминираше Гана на пенали и Суарез смета дека нема зошто да се чувствува виновен.

„Јас не го промашив тој пенал, така што тоа не е моја грешка. Тоа беше пред 12 години. Тоа е во минатото. Исто така играв и против Џорџо Кјелини (кого го гризна на СП во 2014 н.з.) и се ракувавме“, изјави кратко 35-годишниот ветеран.

Утре Уругвај мора да победи за да има шанса да се пласира во осминафиналето, додека на Гана им е доволен и поен за пласман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса, Реал, Јуве и Милан во трка за Мохамед Кудус

Објавено пред

Мохамед Кудус постигна два гола за Гана на Светското првенство во Катар, и двата во победата над Јужна Кореја, која ја одржа неговата селекција во борба за место во нокаут фазата. Станува збор за 22-годишниот напаѓач на Ајакс, кој во клупската сезона постигна десет гола на 21 настап.

dobivaj vesti na viber

Неговите настапи на Светското првенство го привлекоа интересот на големите европски клубови.

Раководството на Барселона пред Мундијалот во Катар потврди дека им се допаѓа како играч, но во тој момент не бил приоритет. „Калчомеркато“ сега пишува дека и Јувентус и Милан со задоволство би го довеле Кудус во Серија А.

Во трката е и Реал Мадрид, кој сака да обезбеди наследник за Карим Бензема, кој се почесто е повреден.

Мохамед Кудус во 2020 година беше купен од Ајакс за 9 милиони евра. За холандскиот клуб одигра вкупно 63 натпревари и постигна 15 гола, со шест асистенции. Неговиот договор е со важност до 2025 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија2 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија2 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија3 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија4 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа5 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет7 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет9 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет9 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет9 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет9 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет9 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија9 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион20 часа

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија23 часа

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија1 ден

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет1 ден

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија1 ден

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија1 ден

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...