Контакт

Спорт

Интер има само уште една надеж за „скудетото“: Берарди е голем фан на „нероаѕурите“

Објавено пред

Разврската во Серија А остана за последното коло. Актуелниот шампион Интер се надева дека лидерот Милан ќе загуби против Сасуоло, па со триумф на домашен терен против Сампдорија да го одбрани трофејот. Но, дали Сасуоло навистина може да го запре Милан кој нанижа неколку важни победи во завршницата од сезоната е големо прашање.

dobivaj vesti na viber

Медиумите во Италија веруваат дека „нероаѕурите“ сега можат да се потпрат само на еден човек. Тоа е Доменико Берарди, италијанскиот репрезентативец и одличен напаѓач кој поради добрите игри во дресот на Сасуоло се поврзуваше со трансфер во Интер или во Милан.

Тој го „смени“ Масимилијано Алегри од клупата на Милан во 2014 година, кога постигна четири гола во победата од 4-3, а во 2015 година постигна гол во победата на Сасуоло од 3-2 над Милан.

На 15 натпревари против „росонерите“, Берарди постигна 10 гола, што значи дека Милан е тимот против кој постигнал најмногу голови во Серија А. Никогаш не криел дека е голем навивач на Интер.

„Како дете уживав во игрите на „феноменот“ Роналдо, а на 15 години мој идол беше Диего Милито. Таа вечер во Мадрид кога Интер го победи Баерн Минхен и ја освои Лигата на шампионите, излегов со пријателите да славиме“, изјави Берарди пред неколку години.

Интер и Милан ги играат своите натпревари в недела од 18 часот. На Милан му е доволен и бод на гостувањето кај Сасуоло за да ја освои шампионската титула по 11 години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер донесе засилување од Сардинија

Објавено пред

Италијанскиот фудбалер Раул Беланова е нов играч на Интер, потврдија од клубот. Беланова пристигнува во Интер од Каљари на позајмица, со право на откуп на договорот.

dobivaj vesti na viber

Минатата сезона младиот италијански фудбалер одигра 31 натпревар за Каљари, постигна еден гол и забележа две асистенции.

Беланова пред Каљари играше за француски Бордо, Аталана и Пескара.

Минатата среда Интер го потврди доаѓањето на Ромелу Лукаку на позајмица од Челзи, а два дена подоцна го најави доаѓањето на Кристијан Аслани од Емполи.

Интер во овој преоден рок ги ангажираше и Андреа Онана од Ајакс и Хенрих Мхитаријан од Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Легендата на Бетис го продолжи договорот

Објавено пред

Најмалку уште една сезона, највозрасен играч во петте најсилни европски првенства ќе биде Шпанецот Хоакин Санчез. Легендата на Бетис на 21.јули ќе наполни 41 година. Она што беше најавено пред два дена попладнево доби потврда, Хоакин го продолжи договорот со Бетис до јуни 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Бетис, на промоцијата се пошегува со ветеранот.

„Младиот Хоакин го обнови договорот со Бетис до 2023 година. Уште една година за легендата“, напишаа од клубот.

Хоакин е жива легенда на Бетис, клубот во кој ја започна својата кариера, пред да се пресели во Валенсија во 2006 година. Играше и во Малага и Фиорентина, а во 2015 година се врати дома на стадионот „Бенито Виламарин“.

За Бетис одигра вкупно 451 официјален натпревар, што е клупски рекорд. Минатата сезона тој го подигна трофејот во Купот на кралот, што го направи со Бетис пред 17 години. Тој минатата сезона играше 37 пати за клубот од Севиља и постигна два гола.

Оваа вест стигна само неколку часа по објавата дека и Златан Ибрахимовиќ ќе го продолжи договорот со Милан. Сепак, Ибрахимовиќ нема да стане најстариот играч во најсилните европски лиги бидејќи е три месеци помлад од Хоакин.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Ивановски ќе игра во четвртфиналето на јуниорскиот Вимблдон

Објавено пред

Македонскиот тенисер Калин Ивановски избори пласман во четвртфиналето, на јуниорскиот турнир во Вимблдон. Ивановски славеше победа над Литванецот Едас Бутвилас.

dobivaj vesti na viber

Ивановски отпорот на противникот го скрши по два часа и три минути игра.

Првиот сет му припадна на Ивановски со 6/4. Во вториот Литванецот возврати со 7/5, а потоа во третиот со 6/0 за само 29 минути игра, Ивановски го реши прашањето околу патникот во четвртфиналето.

За место во полуфиналето, Калин Ивановски ќе игра против Бор Артнак од Словенија или против Шпанецот Педро Роденас.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија2 часа

(Видео) Партиска средба за разгледување на францускиот предлог

Во Клубот на пратениците во тек е средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на францускиот предлог чие...

Македонија2 часа

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија3 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија4 часа

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија6 часа

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет6 часа

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија6 часа

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија7 часа

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет8 часа

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет8 часа

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија8 часа

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија18 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија19 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија20 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија20 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија1 ден

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија1 ден

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија1 ден

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...