Контакт

Спорт

РК Вардар потврди: Жилберто Дуарте ќе биде првиот Португалец во „Јане Сандански“

Објавено пред

Нов играч на РК Вардар за следната сезона ќе биде и португалскиот интернационалец Жилберто Дуарте кој потпиша договор со актуелниот македонски првак, потврди клубот. Тој игра на позицијата лев бек, а доаѓа од екипата на Монпелје од Франција.

dobivaj vesti na viber

Дуарте (197 см. 31 год.) е првиот Португалец што ќе настапува за Вардар. Со Монпелје играше сезонава во Лигата на шампионите и постигна 24 гола. Претходно има настапувано и за екипите на Порто (Португалија), Висла Плоцк (Полска) и Барселона (Шпанија).

Заедно со шпанскиот тим играше и на Ф4 турнирот во Келн во 2019 година кога Вардар ја освои втората и во финалето ја победи токму Барселона.

Покрај во напад Дуарте игра и во одбрана, со што ќе се засили и одбраната на „црвено-црните”. Дуарте има 91 настап за репрезентацијата на Португалија и постигнато 283 гола. Сезонава во францускиот шампионат постигна 34 погодоци, а лани постигна 50 гола. .

Дуарте играше и на ЕП 2022 година за Португалија и постигна осум гола. Португалците не ја минаа првата фаза откако од нив подобри беа Холандија и Исланд.

За новата сезона Вардар веќе ги потпиша средниот бек Божо Анѓелиќ од Црна Гора и десниот бек Нејц Цехте од Словенија.

Вардар веќе го освои Купот на Македонија, а има уште две кола до заверка и на 15. титула во домашното првенство.

Спорт

Баерн се распрашува за Осимен

Објавено пред

Виктор Осимхен е мета на Баерн, објави „Кориере дело Спорт“. Според овој извор Баерн би платиле за Нигериецот 100 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

23-годишниот напаѓач пред две години од Лил се пресели во Наполи за 75 милиони евра.

Минатата сезона постигна 24 гола на 51 натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба во сабота ќе потпише за Јувентус

Објавено пред

Јувентус и Пол Погба постигнаа договор, тврди „Скај спорт Италија“. Францускиот играч за врска, кому му истече договорот со Манчестер јунајтед и ќе се врати во италијанскиот клуб. Според овој извор, во сабота би требало да се појави на лекарските прегледи, а потоа ќе потпише четиригодишен договор.

dobivaj vesti na viber

Јувентус втор пат ќе го донесе бесплатно Погба од Манчестер јунајтед. Францускиот репрезентативец во 2012 од Манчестер се пресели во Торино, а во 2016 година за 105 милиони евра се врати на „Олд Трафорд“.

Пол Погба во Јувентус ќе ја носи „десетката“.

Прикажи повеќе...

Спорт

187 гола постигнати на два натпревари

Објавено пред

Фудбалската асоцијација на Сиера Леоне (СЛФА) најави покренување истрага за резултатите од два натпревари на кои беа постигнати вкупно 187 голови.

dobivaj vesti na viber

Екипата на Кахунла Ренџерс ја победи Лумбеба јунајтед со 95:0 во втората лига, додека Галф победи против Коким Либан со резултат 91:1. Неверојатните резултати предизвикаа реакција кај тамошните фудбалски власти, особено ако се има предвид дека по 45 минути игра на двата натпревари резултати беа пристојни – 2:0 и 7:1.

Во официјалното соопштение на СФЛА се истакнува дека организацијата почнува истрага за „изведување на сторителите пред лицето на правдата и дека случајот ќе биде темелно истражен“.

Истовремено, интересно е што постигнатите резултати, најверојатно, немаат врска со спортско обложување. Натпреварите почнаа во исто време, а Кахунла Ренџерс и Галф имаа ист број поени во борбата за пласман во елитната дивизија.

Патникот во повисок ранг го требаше да го реши гол-разликата.

Интерсен е и фактот што судијата на мечот Галф – Кокима Ливан одбил да се врати на теренот на полувремето и морал да биде заменет.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет45 минути

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија57 минути

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија2 часа

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет2 часа

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет2 часа

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија3 часа

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија13 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија14 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија14 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија15 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија20 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија20 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија20 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија21 час

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ23 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија23 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ23 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија24 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...