Контакт

Спорт

Интер на гости кај Реал, Аталанта го чека Ливерпул

Објавено пред

Осум натпревари во рамките на третото коло, во Лигата на шампионите, ќе се одиграат вечерва. Колото ќе биде отворено на истокот од континентот, Локомотив во Москва ќе го пречека Атлетико Мадрид, а Шахтјор ќе ѝ биде домаќин на Борусија Дортмунд. Дербито ќе се огра во Мадрид, Реал ќе го пречека Интер.

Локомотив и Атлетико, беа ривали во Лигата на шампионите и минатата сезона. Двата натпревари завршија со победа на „јорганџиите“ од 2:0. Локомотив има еден бод, Атлетико три по првите две рунди. Рускиот тим се наоѓа во серија од три порази, сите со резултат 2:1, додека Атлетико има три победи во низа.

Актулениот првак на Европа, Баерн, во вториот меч од групата ќе гостува во Салцбург. Баерн има осум победи во низа и според формата е апсолутен фаворит во Австрија.

Група А:

Локомотив Москва-Атлетико Мадрид 18.55
Салцбург-Баерн Минхен 21.00

Табела: Баерн 6, Атлетико 3, Салцбург 1, Локомотив 1

Дербито на коло, кое воедно ќе биде и борба за опстанок, во Б-групата ќе го одиграат Реал и Интер. „Кралскиот клуб“ има само еден бод, Интер два, по првите две рунди. Поразениот во овој натпревар значително ќе си ги намали шансите за пласман во нокаут-фазата.

Реал ќе биде без Милитао (коронавирус), односно Карвахал, Начо и Одегард кои се повредени.

Многу поголем проблем има Интер, во Мадрид ќе играат без својот најдобар играч и стрелец, Ромелу Лукаку.

Последне пат Реал и Интер се сретнале во 2013 година, Интер пибеди во Милано со 3:1, а Реал во Мадрид со 2:0.

Во вториот меч од оваа група ќе играат Шахтјор и Борусија Менхенгладбах. Украинските шампиони со евентуална победа ќе бидат многу блиску до пласман во нокаут-рундата.

Група Б:

Шахтјор-Борусија 18.55
Реал-Интер 21.00

Табела: Шахтјор 4, Интер 2, Борусија 2, Реал 1

Во Ц-групата, апсолутниот фаворит Манчестер сити веќе вечерба може да заврши голе дел од работата околу пласманот во наредната рунда. Сити со две победи во првите две рунди ќе го пречека Олимпијакос. Во вториот натпревар во групата Порто ќе игра против Марсеј.

Група Ц:

Манчестер сити-Олимпијакос 21.00
Порт-Марсеј 21.00

Табела: Ман. Сити 6, Порто 3, Олимпијакос 3, Марсеј 0

Англискиот првак Ливерпул гостува во Бергамо, кај Аталанта. Ова е еден од дерби дуелите во оваа рунда. Мечот, со оглед ан стилот што го негуваат двата тима, може да понуди вистински спектакл.

Ливерпул има две победи во групата, додека Аталанта има победа и реми.

Јирген Клоп не може да смета на Ван Дајк, Фабињо и Оклслејд-Чембрлен, додека Џанпјеро Гасперини ќе биде без Толој, Госенс, Калдара, Де Рон.

Ливерпул е во серија од четири победи, додека Аталанта има само еден триумф на последните три натпревари.

Ајакс, соочен со големи проблеми, гостува во Митјиланд. Неколку играчи на Ајакс имаа позитивни тестови, за некои од нив се покажа дека тестовите биле лажни. Поради тоа Тадиќ, Онана и Гравенберч доцна синоќа отпатувале за Данска.

Ајакс во Данска ја бара првата победа во Лигата на шампионите оваа сезона.

Група Д:

Митјиланд-Ајакс 21.00
Аталанта-Ливерпул 21.00

Табела: Ливерпул 6, Аталанта 4, Ајакс 1, Митјиланд 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Докторот на Марадона обвинет за неговата смрт

Објавено пред

Човекот кој до последниот ден беше одговорен за здравјето на Диего Марадона, хирургот Леополд Луке се наоѓа под истрага на Обвинителството поради немарност и пропусти во лекувањето на фудбалската легенда.

Истрагата е покрената по сведочењето на ќерките на Марадона, Далма, Џејн и Џанин. Полицијата веднаш извршила рација на две адреси на кои Леополд Луке најчесто бил – во клиниката и во неговиот дом.

Најдоцна утре тој ќе се јави пред судија каде ќе одговара по обвинувањата и евентуалните проппусти во процедурата по отпуштањето од болница, по операцијата на главата на Диего.

На Луке му се ставаат на товар тоа што не ги спровел сите потребни процедури при отпуштањето, а потоа Диего немал ниту брза и адекватна помош кога му се слошило.

Доказ против докторот е и повикот до итната помош, во кој не било напоменато дека се работи конкретно за Диего Марадона, туку за маж на 60-годишна возраст. Докторот ќе мора да одговара и зошто немало 24-часовен лекарски надзор до екс-фудбалерот, зошто во куќата немало адекватни лекови и зошто немало дефибрилатор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса триумфира, за малку гол со рака, не е Марадона, туку Меси

Објавено пред

Необичен момент е забележан на мечот меѓу Барселона и Осасуна на „Ноу Камп“. Барса стигна до рутиниран триумф од 4-0, но во светски рамки се раскажува потегот на Меси при првиот погодок на Каталонскиот клуб.

Во триесеттата минута Брајтвајт донесе водство за Барса, топката се одби од коленото и заврши во мрежата. Во моментот додека топката одеше кон мрежата Лионел Меси високо ја подигна раката како да сакаше со рака да ја внесе во голот, нешто слично како Марадона против Англија на Мундијалот во 1986-та.

Не играше со рака, а играчите на Осасуна бараа фаул од Меси токму поради овој потег. Судијата не интервенираше. Погледнете:

Останатите три гола беа дело на Гризман (42 минута), Кутињо (57) и Меси во 73 минута.

По погодокот на Меси следуваше посвета за „Ел Пибе“:

И Дембеле во 70 минута постигна гол, но поради офсајд беше поништен.

Барселона со денешните 3 бода собра 14, во моментов доволни само за седма позиција на табелата во Ла лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

Удинезе го освои Рим, „небесносините“ лоши во Серија А

Објавено пред

Екипата на калчолигашот Удинезе, каде поради позитивен тест на коронавирус во составот го немаше македонскиот фудбалски репрезентативец, Илија Несторовски попладнево оствари значајна победа на „Олимпико“ во Рим против тимот на Лацио со 3-1 во деветтото коло на италијанската прва лига.

Се чини згуснатиот распоред среда – недела им пресуди на играчите на Симоне Инзаги, па по одличните партии во ЛШ каде на 4 меча собраа 8 бода, „небесносините“ сезонава не можат да се пофалат со многу бодови во Серија А. Тука по 9 кола имаат 2 нерешени и 3 порази, доволно само деветтата позиција.

Инаку, Удинезе поведе во 18-та минута, стрелец Арслан. На 0-2 во последните моменти од првиот дел зголеми Пусето.

Во второто полувреме високи 0-3 за гостите од Удине донесе Форестиери.

Конечните 1-3 ги постави Имобиле, од пенал, во 74 минута.

Удинезе со овој триумф собра 10 бода, доволни за 12-та позиција во моментов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија3 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија5 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија6 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија7 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет7 часа

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион8 часа

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа8 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа9 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт9 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија19 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет20 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија20 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија21 час

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион22 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа23 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион1 ден

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт1 ден

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Досие