Контакт

Спорт

Иронија – Таусенд голот против Манчестер јунајтед му го посвети на Роналдо

Објавено пред

Евертон успеа да освои бод на „Олд Трафорд“, во седмото коло. Таусенд го постигна голот за „карамелите“ во 65.минута. Евертон беше поблиску до победата, во 84.минута ВАР го поништи голот на Јери Мина.

Иронично или не Таусенд, голот, му го посвети на Кристијано Роналдо. Го прослави во стилот на Роналдо.

„Не е провокација. Тоа беше посвета за Роналдо. Тој е мојот идол. Голема чест ми претставува што го делев теренот со него“, рекол Таусенд по натпреварот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џенова спаси поен кај Специја, за Пандев дваесетина минути

Објавено пред

Џенова на Горан Пандев продолжува со очајните игри во италијанскиот шампионат откако им беше потребен пенал да извлечат 1:1 реми кај потпросечната Специја (инаку предводена од нивниот поранешен тренер Тијаго Мота) за да се зголеми притисокот на тренерот Давиде Балардини и да се зголемат стравувањата за испаѓање од лигата.

Клучниот момент на мечот се случи во 66. минута, кога по обидот на Ебрима Коли заврши во стативата, па од голманот Салваторе Сиригу заврши во голот. Пандев доби шанса во 71. минута, за во 86. минута капитенот Доменико Кришито од пенал да израмни на 1:1.

Дуелот на новите прволигаши, Венеција и Салернитана пак, гостите стигнаа до драматична 1:2 победа. Араму во 14. минута ги донесе Венеција во водство, пред Бонацоли по асистенција на Франк Рибери да израмни за Салернитана во 61. минута од мечот, за во 95. минута од мечот Андреа Скијавоне да им донесе три поени на гостите.  Со овој резултат Салернитана се израмни со Џенова со 7 освоени поени.

СЕРИЈА А, 10.КОЛО

Специја – Џенова 1:1

Венеција – Салернитана 1:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Пелистер во последната секунда до реми кај Кадетен!

Објавено пред

Еурофарм Пелистер стигна до првиот поен во новата сезона од Европската лига на ЕХФ, откако по катастрофалното прво полувреме се вратија и во последната секунда обезбедија 28:28 реми кај Кадетен Шафхаузен.

Првото полувреме им припадна на домаќините кои лесно стигнаа до 16:11 предност, но во второто полувреме, македонскиот клуб полека се враќаше во игра, за да добие шанса во последниот напад да стигне до реми, кое го обезбеди Јосип Периќ.

Ова беше шести гол за Периќ, со што беше најефикасен за Пелистер, додека за Кадетен најефикасен беше Самуел Цендер со осум гола.

Фото: РК Пелистер

Прикажи повеќе...

Спорт

Чурлинов со грешка за пораз на Шалке, беше повлечен од игра по само 22 минути

Објавено пред

Шалке на македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов испадна во 1/16 финалето на германскиот ДФБ куп, откако токму тој ја загуби топката по која 1860 Минхен стигна до единствениот гол на мечот во 5. минута од мечот, по што беше повлечен од игра по само 22 минути.

Во дуел на два клуба кои до пред неколку години беа постојани членови на Бундеслигата, а сега играат во втората лига (Шалке) и третата лига (1860 Минхен), беше одлучен на стартот на мечот, а потоа Шалке добија црвен картон на почетокот на второто полувреме.

Прволигашите РБ Лајпциг, Хофенхајм и Херта Берлин немаа проблеми да влезат во осминафиналето против понискорангирани противници.

ДФБ КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

1860 Минхен – Шалке 1:0

Бабелсберг – РБ Лајпциг 0:1

Хофенхајм – Кил 5:1

Минстер – Херта Берлин 1:3Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија58 минути

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 час

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Свет2 часа

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија4 часа

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија6 часа

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија8 часа

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија9 часа

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија10 часа

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија11 час

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија13 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија13 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за...

Свет13 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија14 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет14 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион1 ден

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија1 ден

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија1 ден

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет1 ден

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Досие