Контакт

Спорт

Италијанците се жалат – „трагичен“ преоден рок за Серија А

Објавено пред

Ариведерчи! Тоа е главниот мотив на летниот преоден рок во италијанската Серија А, каде што за разлика од другите топ 5 европски лиги, наместо да има големи засилувања, има вистински егзодус на големите имиња.

Иронично, ситуацијата доаѓа веднаш откако Италија стигна до фантастичен успех со титулата од Европското првенство, но Серија А наместо повторно како во минатото да биде место каде што големите ѕвезди сакаат да играат, продаде дел од своите најголеми ѕвезди.

ЏИЏИО ДОНАРУМА

Број 1 на италијанската листа на заминувања е можеби најдобриот светски голман, Џиџио Донарума, човекот кој беше прогласен за најдобар играч на ЕУРО 2020, и кој заминува во Пари Сен-Жермен како слободен играч, откако не успеа да се договори со Милан за продолжување.

АШРАФ ХАКИМИ

На Донарума во Париз му се приклучи и 22-годишниот Хакими, по само една сезона во италијанскиот шампионат. Интер плати 40 милиони евра на Реал Мадрид, и го продаде за 71 милиони евра.

РОДРИГО ДЕ ПАУЛ

Аргентинскиот репрезентативец Де Паул помина пет години во Удинезе, со вкупно 184 настапи и 34 гола, промовирајќи се во „мета“ на повеќе клубови. Тој минатата сезона беше капитен на „Фриули“, но сега ќе игра за Атлетико Мадрид, кои платија 35 милиони евра на нив.

КРИСТИЈАН РОМЕРО

Аталанта успеа да искешира 50 милиони евра за 23-годишниот централен бек од Аргентина, откако беше еден од најдобрите дефанзивци во Италија последните сезони. Клубот од Бергамо го купи Ромеро од Јувентус за 16 милиони евра, така што профитот е огромен.

РОМЕЛУ ЛУКАКУ?

Последниот голем трансфер, кој уште не е реализиран, е секако најавеното заминување на Ромелу Лукаку од Интер во Челси за над 100 милиони евра. Лукаку го направи тоа за што пристигна од Манчестер јунајтед, освојувајќи ја титулата од Серија А минатата сезона, но чувството дека „нераѕурите“ градат тим кој долгорочно може да му се спротистави на Јувентус, веќе го нема.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Осимен со нов гол, Наполи со совршени шест победи во шест меча

Објавено пред

Наполи продолжи со совршениот старт на сезоната во Серија А, забележувајќи ја шестата победа во шестиот меч, триумфирајќи со 2:0 над Каљари, а нигерискиот напаѓач Виктор Осимен го постигна својот шести гол оваа сезона за да биде најдобар стрелец во топ 5 лигите заедно со Карим Бензема од Реал Мадрид.

Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас повторно доби дваесетина минути од страна на тренерот Лучано Спалети, кој имаше старт каков што никој не очекуваше на стадионот „Диего Марадона“.

Осимен ги „начна“ Каљари уште во 11. минута од мечот, по што капитенот Лоренцо Инсиње во 57. минута од пенал ги постави конечните 2:0. Наполи сега има 18 поени на врвот на табелата, пред Милан со 16 и Интер со 14.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Лазаров и Нант го „спржија“ Монпелје

Објавено пред

Нант го декласираше Монпелје со 34:28 (20:11) во меч од третото коло на Француската суперлига, во дуел во кој македонската ракометна легенда, Кирил Лазаров запиша три гола во преполната „Х арена“ пред речиси 6 илјади гледачи.

Мотивирани од гласната публика, Нант имаа предност од дури 9 гола во првото полувреме, пред гостите малку да се вратат во игра во второто полувреме. Тео Монар и Валеро Ривера ги предводеа Нант со 5 гола, Лазаров запиша 3, додека Емил Нилсен на голот имаше 13 одбрани. Кај Монпелје, Жулиен Бос заврши со шест гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фалкао во голгетерска форма – трета победа во низа за Рајо на Димитриевски

Објавено пред

Радамел Фалкао трет меч во низа дава гол за Рајо Валјекано, кои третпат во низа победуваат, овојпат со 3:1 против Кадиз за да се искачат на петтото место на табелата во Ла лига.

Тимот на Столе Димитриевски дојде во водство веќе во деветтата минута преку Алваро Гарсија, но гостите успеаја да израмнат во 23. минута преку Ерменецот Вараздат Харојан.

Тогаш на сцена стапи Фалкао, кој летово го комплетираше неочекуваниот слободен трансфер во мадридското предградие од Галатасарај, постигнувајќи го водечкиот гол во 44. минута од мечот. Исак Палазон во 87. минута од мечот со прекрасен гол ја потврди победата на „громовите“.

ЛА ЛИГА, 7.КОЛО

Рајо Валјекано – Кадиз 3:1

Реал Сосиедад – Елче 1:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Проекции: Социјалдемократите со мало водство пред конзервативците на изборите во Германија

Според проекциите на две германски телевизии, Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на денешните парламентарни избори освои околу еден процент повеќе...

Топ11 час

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион11 час

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија12 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија16 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа18 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија19 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија3 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа3 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа3 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Досие