Контакт

Спорт

Итудис – тренер на сезоната во Евролигата

Објавено пред

Димитирис Итудис е прогласен за најдобар тренер во Евролигата, во сезоната 2018/2019. Грчкиот тренер втор пат ја добива наградата „Александар Гомелјски“. Итудис добил најмногу гласови од колегите тренери чии екипи играа во Евролигата.

Итудис минатата сезона го предводеше тимот на ЦСКА Москва до осмата титула европски првак во клупската историја.

„Ова е поединечна награда, но јас верувам дека е тимско признание. Му припаѓа на сите луѓе во тимот“, рекол Итудис.

Наградата „Александар Гомелјски“ го носи името на тренерот што ги освоил првите три трофеи во елитното натпреварување. Тој во периодот 1958-1960 бил европски првак со Рига.

Втрото место во изборот на тренерите му припадна на тренерот на Анадолу Ефес, Ергин Атаман, а третото го освои стратегот на Жалгирис, Шарунас Јасикевичиус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Капитенот на Милан направил сообраќајка и удрил во бетонски ѕид

Објавено пред

Капитенот на Милан, Алесио Ромањоли учествувал во сообраќајна несреќа по која двајца завршиле во болница со повреди.
Според пишувањето на италијанските медиуми, до незгодата дошло во понеделникот на излезот од Рим.

Ромањоли патувал кај своето семејство, во посета, по што загубил контрола врз своето возило марка „смарт“, па со голема брзина удрил во автомобил кои одел во спротивен правец. Од силината на ударот, неговиот автомобил одлетал и удрил во бетонска ограда покрај патот.

Фудбалскиот дефанзивец и засега неименуван сопатник биле однесени во болница за да им биде пружена прва помош.

Заработиле исекотини и потрес на мозокот.

Засега не е познато со каква казна ќе се соочи предизвикувачот на несреќата.
Инаку, Ромањоли утре вечер со својот Милан гостува кај Болоња во натпреварот од 15 коло во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евертон со новиот тренер се врати на победничка патека, падна Челси (видео)

Објавено пред

Тимот на Евертон беше во негативна серија од три врзани порази кога Данкан Фергусон го презема кормилото на „карамелите“ и веднаш има резултат.

Попладнево клубот од Ливерпул на својот „Гудисон парк“ славеше триумф против лондонски Челси, што е трет пораз за четата на Лампард во 4 меча, со 3-1.

Домашните прикажаа отворен, агресивен фудбал уште од самиот старт, па уште во 5. минута Ришарлисон го најде патот до мрежата на Кепа Аризабалага. Тоа беше резултатот со кој се отиде на одмор.

Во второто полувреме, по само 4 минути игра водството на домаќините беше зголемено на 2-0. Левин погоди за радост во гледалиштето. Три минути по голот на Евертон, Челси преку хрватскиот интернационалец, Матео Ковачиќ намали на 2-1 и ја врати неизвесноста.

Сепак капак на натпреварот стави повторно Левин во 84 минута со својот втор гол, откако голманот Кепа направи нова грешка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Гајле ми е за историјата, играме 11 на 11!

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола пред денешното дерби против Јунајтед (мечот почнува во 18.30 часот) вели дека најмалку што во моментов го интересира е историјата. Тој потенцира дека на терен се 11 против 11, па се е можно.

„Тоа е Манчестер Јунајтед, почитувам се што направија за англискиот, европскиот и светскиот фудбал. Битен меч, голем ривал, сјајна историја. Искрено, гајле ми е за историјата. Мораме да ги победиме. Ќе разговарам со играчите како да дојдеме до тоа“ – рече Гвардиола како најава за дербито на Манестер.

Во отсусво на Серхио Агуеро, нападот на „граѓаните“ ќе го предводи Бразилецот Габриел Жесус.

Јунајтед се уште имаат поголеми плати од „соседите“. И покрај лошите резултати, „ѓаволите“ се машина за правење пари.

Јунајтед и понатаму е повреден тим. Според „Форбс“ вредноста на клубот е околу 3 милијарди фунти, пред нив се само Реал и Барса. Сити е петти, вредноста им е околу 2 милијарди.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 минути

Возачи на камиони блокираа улици низ цела Франција, судири со полицијата во Париз

Возачи на камиони денеска блокираа патишта во десетина региони низ Франција, изразувајќи на тој начин незадоволство од планираното намалување на...

Македонија34 минути

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија1 час

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Топ4 часа

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија4 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Свет6 часа

Белата куќа: Подготовката на обвинение против Трамп е лакрдија

Белата куќа потврди дека нема да учествува во работата на Претставничкиот дом во постапката за подготовка на формално обвинение против...

Економија6 часа

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија8 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ8 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет8 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет8 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет9 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија9 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија1 ден

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија1 ден

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија1 ден

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија1 ден

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Досие