Контакт

Спорт

Иванишевиќ: Новак е опасен за Западот, затоа не го сакаат

Објавено пред

Тренерот на светскиот број 1 Новак Ѓоковиќ, хрватската тениска легенда Горан Иванишевиќ се врати дома и даде интересно интервју во ХРТ во кое зборуваше за тоа зошто на „Западот“ не го сакаат неговиот пулен, и покрај неговата доминација во светот на тенисот во последнтие години.

Во Мелбурн, Ѓоковиќ неколку пати беше критикуван од јавноста – прво откако тенисерите заглавија во хотел во карантин и тој побара да им се овозможат подобри услови, а потоа поради наводното „лажирање“ повреда во дуелот со Американецот Тејлор Фриц. Иванишевиќ вели дека се работи за глупости.

„Какво измислување на повреда? Човекот води 2:0 во сетови и би измислил повреда за да добие тенисер како Тејлор Фриц! Кога тоа го прават некои други, се зборува за херојски чин и се вели: ‘Секоја чест’. Но, на крајот тој успеа. Потроши многу енергија, му помогнавме да не се замара со тие работи. Тоа му даде дополнителен мотив и сила и се виде на теренот. Знаете, Западот не сака така моќен човек, кој има војска навивачи зад него и кој се дрзнува да го каже тоа што го мисли. Верува во своите мисли, и тоа е опасно за Западот. Тоа почна по првиот локдаун, преку Адрија купот, иако не знам што толку опасно се случи таму. Беше и ланскиот несреќен САД опен, па и лошото финале од Ролан Гарос. Сега, пак, му извадија приказна за лажирање на повреди“, вели Иванишевиќ.

Тој додава дека воопшто не му е тешко да работи со Ѓоковиќ.

„Се работи за ист менталитет, за ист јазик, и тоа помогнува во објаснувањето, во разговорите. Дури понекогаш не мораш да кажеш ништо, доволно е да се погледнеш. Балканците може да тренираат било кого, но Балканец не може да го тренира никој друг освен Балканец. Да знаете, кога вика на теренот, речиси секогаш вика по мене“, објаснува Иванишевиќ.

На кого му „урлаше“ Ѓоковиќ?

Спорт

АБА лигата ќе остане со еден претставник во Евролигата

Објавено пред

АБА лигата и наредната сезона ќе има еден претставник во Евролигата.

Информацијата ја објави „Еурохопс“, со што е ставен крај на шпекулациите дека регионалната лига, може да остане без претставник или дека покрај шампионот во Евролигата ќе игра уште еден тим со специјална покана.

Ново во целиот случај е што шампионот секако ќе игра во Евролигата, без оглед на тоа дали ги исполнува условите што ги бара Евролигата.

АБА лигата, значи добива специјална покана, а за втората конкурираат Валанесија, Виртус Болоња или Зенит.

Најголеми шанси според прогнозите има Зенит.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мино Рајола го крои составот на Јуве за наредната сезона

Објавено пред

Еден од највлијателните менаџери во фудбалот, Мино Рајола, го посетил Торино. Италијанските медуми шпекулираат со каква цел Рајола бил во Јувентус, потенцирајќи дека негови клиенти се Матијас Де Лихт и Федерико Бернардески.

Според овиие извори, Де Лихт ќе остане во клубот, а Јувентус ќе го продаде Бернардески, во летниот преоден рок.

Јувентус со Рајола ќе работи на засилувањата. На мета на „страта дама“, се клиентите на Рајола, голманот Џиџи Донарума и Пол Погба.

Наводно, трансферот на Донарума би бил извесен доколку Милан не изборат пласман во Лигата на шампионите, што од оваа перспектива изгледа нереално.

Враќањето на Погба, бил еден од приоритетите на клубот. Погба за 105 милиони евра, од Јувентус во 2016 година се пресели во Манчестер јунајтед.

Бернердески, од друга страна, би можел да биде искористен за размена со Милан. Јувентус се заинтересирани за капитенот на Милан, Алесио Ромањоли. Рајола би требало да ја заврши работата околу размената, бидејќи покрај Бернардески и Ромањоли е негов клиент.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лука Тони: И јас бев себичен, но не се однесував како Роналдо

Објавено пред

Светскиот првак со Италија во 2006 година, Лука Тони, е еден од оние што најчесто го критикуваат Кристијано Роналдо.

Тони не го намалува влијанието што го има Роналдо врз тимот, но смета дека на теренот треба да се однесува со повеќе почит кон соиграчите.

„Постигнува многу голови, водечки стрелец е и тоа многу му значи на тимот, но не сум импресиониран од неговиот став на теренот, од тоа како се однесува кон соиграчите. И јас бев себичен додека играв, но и кога не постигнував голови, останував на теренот да ги прославам победите. Знаев да го потиснам разочарувањето“.

Лука Тони најголемите резултати ги постигна како играч на Баерн Минхен.

Кристијано Роналдо е водечки стрелец во Серија А со 25 гола. Вкупно за Јувентус постигнал 97 гола на 126 натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а...

Македонија53 минути

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа2 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија5 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион6 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион7 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа7 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет7 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија8 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија20 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион20 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија23 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија1 ден

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Досие