Контакт

Спорт

Ивановиќ се враќа во Премиер лигата

Објавено пред

Поранешниот српски репрезентативец Бранислав Ивановиќ ќе се врати во Премиер лигата. Србинот е слободен играч откако му заврши договорот со Зенит. Иако се поврзуваше со Црвена звезда тој решил да се врати во Англија.

Последен пат тој одиграл натпревар во Премиер лигата во декември 2016 година во дресот на Челси.

Според медиумите Ивановиќ ќе ги засили редовите на повратникот во Премиер лигата, Вест Бромвич Албион. На трансферот инсистирал тренерот Славен Билиќ.

Ивановиќ со ВБА треба да потпише едно годишен договор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Еден куп голови во Бундеслигата, Херта се „распука“

Објавено пред

Во пет меча од првото коло на Бундеслигата кои почнаа во 15.30 часот, се постигнаа дури 21 гол, откако гостите забележаа дури пет победи, а ако се смета и вчерашниот меч на Баерн Минхен, односно победата од 8:0 над Шалке, досега во некомплетното прво коло од германската елита има дури 29 голови.

Херта беше најимпресивна откако „старата дама“ од Берлин стигна до 4:1 победа на гостувањето кај Вердер, а Аугзбург исто така со 3:1 на гости победи кај Унион Берлин.

Штутгарт, без нашиот Дарко Чурлинов во тимот, губеше со 0:3 од Фрајбург, и се врати за 2:3, а ист резултат беше и помеѓу Келн и Хофенхајм, каде што Андреј Крамариќ им донесе на Хофенхајм победа во 93. минута од мечот.

БУНДЕСЛИГА, 1.КОЛО

Ајнтрахт Франкфурт – Арминија Билефелд 1:1

Келн – Хофенхајм 2:3

Штутгарт – Фрајбург 2:3

Унион Берлин – Аугзбург 1:3

Вердер Бремен – Херта Берлин 1:4

ВЕРДЕР – ХЕРТА

Прикажи повеќе...

Спорт

Калид „сам“ го победи Вардар, Работнички и Струга со делба на поени

Објавено пред

Напаѓачот од Гана, Абдул Басит Калид постигна два гола, за Македонија Ѓорче Петров да стигне до 2:1 победа над Вардар во скопското дерби во шестото коло на Првата лига.

Калид уште во втората минута искористи лоша реакција на одбраната на Вардар за да донесе водство на Македонија, но Вардар веќе во 12-тата минута израмни преку Стефан Лазаревиќ. Одбраната на Вардар повторно не беше на нивото во финишот на полувремето кога Калид го постигна својот втор гол.

Работнички пак, освои само поен против Струга, откако двата тима постигнаа по еден гол во второто полувреме.

ПРВА ЛИГА, 6.КОЛО

Македонија Ѓорче Петров – Вардар 2:1

Работнички – Струга Трим Љум 1:1

УТРЕ, 15.30 Ч

Беласица – Пелистер

Шкендија – Академија Пандев

Шкупи – Ренова

Силекс – Борец

Табела: 1.Шкендија 11, 2.Силекс 10, 3.Шкупи 10, 4.Македонија ЃП 10, 5.Работнички 9, 6.Борец 8, 7.Струга 7, 8.Вардар 7, 9.Пелистер 6, 10.Ренова 5, 11.Академија Пандев 3, 12.Беласица 0.

Фото: ФК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако со 6:3/4:6/6:3 го совлада анонимниот Германец, Доминик Кепфер, 97-рангираниот тенисер на светот.

Ѓоковиќ почна фуриозно, поведувајќи со 4:1 во првиот сет, но му дозволи на Кепфер да врати брејк, што сепак, не беше доволно за да освои сетот. Во вториот сет, Ѓоковиќ почна да прави нетипични грешки, што Кепфер го искористи и по битка од 52 минути израмни на 1:1 и го примора Србинот да го искрши рекетот.

Во одлучувачкиот сет, светскиот број 1 направи ран брејк и тоа беше доволно за победа, иако загрижува што мечот го заврши со над 30 неизнудени грешки и по дури 2 часа и 12 минути. Во третиот сет се случи една неверојатна случка, кога судијата на столче по еден освоен гем извика: „Гем, Федерер“, пред да се поправи.

Во полуфиналето, Новак ќе игра со норвешкиот талент Каспер Руд, кој по тричасовна битка на „Форо Италико“ го совлада домашниот фаворит Матео Беретини со 4:6/6:3/7:6(5). Во другите две четврт-финалиња играат Рафаел Надал и Диего Шварцман, како и Григор Димитров и Денис Шаповалов.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион46 минути

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија1 час

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион1 час

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт1 час

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија2 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ2 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија4 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет5 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија7 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија7 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет8 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија8 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет9 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ9 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт9 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион22 часа

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет23 часа

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Македонија1 ден

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот во...

Топ1 ден

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија1 ден

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Досие