Контакт

Спорт

Изненадување во Синсинати – Рубљев за 62 минути го реши Федерер

Објавено пред

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер е сензационално елиминиран од мастерсот во Синсинати. Изненадувањето го направи рускиот тенисер Андреј Рубљев, и тоа со елиминација на големиот фаворит за само 62 минути.

За споредба, Швајцарецот толку брзо нема загубено на еден турнир уште од далечната 2003 кога во првото коло во Сиднеј загуби од Франко Скилари за само 54 минути игра.

Рубљев го совлада Федерер со 2-0, по сетови 6-3 и 6-4.

„Ова ми е најголемата победа во кариерата, навистина не можам да верувам, ова е нешто неверојатно, до скоро ова го гледав на ТВ и си замислував, а сега“ – изјави Рубљев, кој е 70. на АТП-листата, за разлика од Федерер, кој е на третата позиција на светската тениска листа.

Швајцарецот ги образложи причините за поразот.

„Се мачев со сервисот, имав проблеми, не ги чувствував топчињата. Тој, од друга страна, играше сјајно, чисто и во одбрана и во напад, сервираше одлично. Одлично се движеше и навистина сум импресиониран од неговиот меч“ – рече Федерер.

Рубљев во борбата за полуфинале ќе се судри со сонародникот Данил Медведев.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бјанка Андреску е најдобрата канадска спортистка за 2019

Објавено пред

По фантастичната сезона во која стана првата канадска тенисерка со гренд слем титула со победата на САД опен, Бјанка Андреску е добитник на „Лу Марш трофејот“, како најдобар канадски спортист за 2019 година.

Тинејџерката пред една година беше речиси анонимна, но по победата над Серена Вилијамс во финалето на Флешинг Медоуз и искачувањето на четвртото место на ВТА листата, таа беше убедлвиа пред другите канадски спротисти.

„Да се биде прва тенисерка со оваа награда е навистина огромна чест и не го очекував ова. Мојот успех оваа година немаше да биде можен без поддршката од цела Канада“, изјави 19-годишната тенисерка.

Тинејџерката е ќерка на романски имигранти во Канада, и во 2019 година заврши со 48-7 скор на сите турнири. Во гласањето таа ги победи спринтерот Андре де Грасе, голферката Брук Хендерсон, НХЛ голманот Џордан Бинингтон и безбол-ѕвездата Мајк Сорока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема може да одговара кривично за скандалот со секс-лентата

Објавено пред

Францускиот врховен суд ја одби жалбата на фудбалерот на Реал Мадрид, Карим Бензема за отфрлање на обвинувањата од 2015 година за наводната уцена со секс-лентата на неговиот поранешен соиграч од француската репрезентација, Матју Валбуена.

Ова значи дека Бензема може да одговара кривично бидејќи жалбата се обидуваше да ја отфрли легалноста на истрагата за уцена во која наводно бил вклучен и Бензема. Судот одлучи дека методите на истрага кои ги користела француската полиција биле легални.

Валбуена тврдеше дека е жртва на уцена откако добил телефонски повик во кој непознатиот човек тврдел дека има секс-лента со фудбалерот. Француското обвинителство тврди дека Бензема бил „посредник“ меѓу Валбуена и уценувачите, од кои еден е наводно пријател од детството на Бензема. Легалниот тим на Бензема тврдеше дека полицијата направила „местенка“ откако во телефонските повици еден полицаец се претставувал како пријател на Валбуена. Сега, судот во Версај ќе треба да утврди дали случајот ќе оди на суд.

Поради овој скандал, Бензема е „исклучен“ од француската репрезентација, откако селекторот Дидие Дешам повеќе пати ја отфрлаше можноста тој да се врати кај „триколорите“, а неодамна Бензема најави дека би можел да игра за земјата на неговите родители, Алжир, по што следуваше демант од алжирскиот селектор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Против Салцбург како да е финале на ЛШ!

Објавено пред

Актуелните шампиони Ливерпул се подготвуваат за последниот меч по групи во Лигата на шампионите против Салцбург како да играат финале, вели менаџерот Јирген Клоп.

Ливерпул се лидери во групата Е со поен пред Наполи и три пред Салцбург, а трите тима имаат шанса за пласман понатаму, но постојат и шанси да бидат елиминирани. Во последното коло, Ливерпул одигра 1:1 со Наполи, а Салцбург на гости го победи Генк со 4:1.

„Минатиот натпревар одигравме реми и секако Наполи беа позадоволни, а Салцбург најзадоволни, бидејќи сега знаат дека мора да не победат. Веднаш знаев дека сега имаме финале и мораме да бидеме подготвени за финале. Како секогаш да мораме да ги правиме работите на тежок начин, така што сме навикнати“, вели Клоп.

На Ливерпул му треба реми против Салцбург или пораз на Наполи од Генк, но Клоп вели дека одат на победа. Ако Наполи го победи Генк, Салцбург мора да го победи Ливерпул со подобар резултат од 4:3 поразот на „Енфилд“ за да ги елиминираат шампионите.

„Салцбург мораат да победат и тоа е единственото јасно пред натпреварот. Тоа поставува и темпо на мечот. Не знам како тие ќе пријдат кон ченот, но сигурно ќе одат на победа. Нема да одиме на поен, бидејќи полесно е да се оди на победа“, додава Клоп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Свет4 часа

(Видео) Прв состанок на Путин и Зеленски на Самитот во Париз

Рускиот претседател Владимир Путин денеска за прв пат се состанa во Париз со украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на самитот насочен...

Регион5 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ6 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија6 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија7 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија10 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион11 час

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт11 час

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет12 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија12 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет13 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет13 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет14 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион1 ден

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ1 ден

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион1 ден

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ1 ден

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ1 ден

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија1 ден

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Досие