Контакт

Спорт

Јакинта бара пуштање на татко му од затвор поради коронавирусот

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Јувентус и освојувач на светската фудбалска титула од 2006, Винченцо Јакинта, уште еднаш побара татко му да биде пуштен од затвор поради опасноста да почине од коронавирус.

Џузепе Јакинта е осуден на 19 години затвор поради поврзаност со мафијашката група Ндрангета, обвинение за кое и самиот фудбалер помина две години во затвор. Сега помладиот Јакинта бара безусловно пуштање на татко му од затворот во Вогера.

„Затворскиот доктор побара тој да има тест на коронавирус, но тоа уште не е направено. Тој нема треска, ниту температура, но има болки во грлото, а еден од затворениците веќе почина од коронавирусот. Џузепе има проблеми со срцето за што беше хоспитализиран во декември“, вели Јакинта на „Инстаграм“.

 

View this post on Instagram

 

La gente parla, si lamenta perché chiusi in casa forzati ..con tutti confort con le proprie famiglie…a mangiare e bere come volete e quando volete…bhe potreste anche smetterla…sedetevi un’attimo e riflettete che c’è chi chiuso in quattro mura gelide, alte vecchie e sporche deve stare per un’ingiustizia …quella è la vera tortura… Quando ti mettono nella tua cella e senti sbattere il cancello, allora capisci che è tutto vero..un’intera vita spazzata via in quel preciso istante. Non resta più niente,solo una serie interminabili di giorni per pensare.. ogni volta che io dico che in fondo è un carcere comodo,che lo trattano benissimo, poi dubbiosamente penso “la galera è galera”..le finestre hanno le grate, le porte sono di ferro..ogni ora è ogni notte passa una guardia accede la luce e guarda dentro…questa è la vera tortura no quella che stiamo vivendo noi cittadini.. Dunque per favore prima di lamentarvi perché siete tanto stufi di stare sul divano a guardare Netflix chiudete un’attimo gli occhi e pensate a quanto siete fortunati!!!GIUSEPPE IAQUINTA INNOCENTE

A post shared by Vincenzo Iaquinta (@vincenzo_iaquinta9) on Mar 28, 2020 at 9:14am PDT

Од светски шампион до трговец со оружје, приказната на голгетерот Винченцо Јакинта (видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Иџе возеше низ празното Скопје во чест на хероите (видео)

Објавено пред

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски-Иџе, денеска од 18 часот возеше низ празните улици на Скопје во чест на хероите кои се на првите линии во борбата со корона вирусот.

Поранешниот двократен светски шампион возеше од Лисиче, преку Аеродром, Центар и Карпош.

„Ова се мигови кои би сакал никогаш да не се повторат. Улиците низ градовите на нашата држава, никогаш повторно да не бидат празни. Токму затоа, мудро да се вратиме во секојдневието. Нашите медицински лица, полицијата, армијата и сите наши сограѓани кои се НАШИТЕ ХЕРОИ ВО ОВОЈ ПЕРИОД, со свој придонес направија полека, но сигурно, да излеземе победници од оваа битка. Затоа во нивна чест, јас и мојот тим ќе им дадеме поддршка, но и почит како големо признание за нивната пожртвуваност“, порача Иџе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Претседателот на Лацио ја тужи „Ла газета дело спорт“

Објавено пред

Лацио потврдија дека нивниот претседател Клаудио Лотито го тужи најпознатиот спортски весник во Италија, „Ла газета дело спорт“ за клевета.

Според весникот, Лотито се наоѓа пред дисциплинска постапка пред Италијанската фудбалска федрација (ФИГЦ) откако тврдел дека 2:0 победата на Јувентус над Интер пред паузата поради корона вирусот била „нелегална“.

„Доктор Клаудио Лотито го забележа написот во денешниот број на ’Ла газета дело спорт’ од авторот Себастијан Вернаца кој имаше намера само да го дискредитира. Слободата на информирање не значи дека е дозволено да се нарушува имиџот на луѓето. Кога се користи за исмевање или навредување, тоа мора да биде казнето. Затоа, адвокатите на д-р Лотито ќе бараат правна заштита“, се вели во соопштението на клубот.

Лацио е на само еден поен од Јувентус по одличната сезона која беше прекината од корона вирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Погребњак заврши во болница поради корона вирусот

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Фулам, Русинот Павел Погребњак е хоспитализиран со пневмонија предизвикана од корона вирусот, потврди неговата сопруга. 36-годишниот ветеран, кој моментално игра за рускиот клуб Урал Екатерингбург се разболел во петокот.

„Мојот сопруг уште е во болница. Има температура и кашлица, која подоцна се разви во пневмонија“, вели неговата сопруга, ТВ-ѕвездата Марија Погребњак-Шаталова.

Погребњак беше фудбалерот кој постигна најбрзи пет гола во историјата на Премиер лигата со Фулам, пред да помине три сезони со Рединг. Тој во кариерата играше и за Спартак Москва и Динамо Москва, како и во Бундеслигата во Штутгарт, а има и 33 настапи за руската репрезентација.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет55 минути

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа2 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија5 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија6 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет7 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион7 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија8 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија8 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија9 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион9 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет21 час

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа24 часа

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа1 ден

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија1 ден

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион1 ден

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Досие