Контакт

Спорт

Јамаха го суспендираше Вињалес за „неправилно управување со мотоциклот“

Објавено пред

Конфликтот меѓу Маверик Вињалес и неговиот Мото ГП тим, Јамаха дојде до точка на топење, откако јапонскиот производител потврди дека го суспендира шпанскиот возач поради „неправилно управување на мотоциклот“ и тој нема да учествува на Австриското ГП овој викенд, со најава дека ќе се разговара за неговата иднина.

Овој потег доаѓа по минатонеделноот ГП на Штаерска, каде што Вињалес по добриот старт, „заглави“ на рестартот и мораше да стартува од боксот. Тој потоа имаше проблеми со мотоциклот, постојано добиваше пораки од тимот да влезе во боксот, и на крајот заврши како последен, на 19. место. Се верува дека по влегувањето во боксот, тој намерно се обидувал да го „пукне“ моторот.

„Заклучокот на Јамаха е дека постапките на возачот можеле потенцијално да предизвикаат значителна штета на неговиот мотор, но и сериозни ризици за самиот возач и другите Мото ГП возачи“, се вели во објавата на Јамаха.

Ова најверојатно значи дека Вињалес воопшто нема да се трка со јапонскиот производител оваа сезона, откако веќе има договор со Априлија за 2022.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лацио го доби огненото римско дерби – Педро славеше пред Мурињо!

Објавено пред

Лацио стигна до 3:2 победа во супер-интересното дерби на италијанската престолнина над Рома, во интересен дуел на Маурицио Сари и Жозе Мурињо, во кое првата рунда му припадна на италијанскиот стручњак.

Лацио имаше фантастично отварање на мечот – прво Сергеј Милинковиќ-Савиќ во 10. минута со глава го матираше Руи Патрисио, за во 19. минута, Педро, кој летово пристигна во Лацио токму од Рома, да зголеми на 2:0.

Сепак, Рома не се предаде и до крајот на полувремето намали на 2:1 преку Ибањез во 41. минута од мечот. Фелипе Андерсен во 63. минута ја врати предноста од два гола на Лацио, пред Жордан Верету од пенал само шест минути подоцна да дојдат на 3:2. По ова следуваа повеќе шанси на гол на двете страни, но на крајот,  Лацио ја впиша својата прва победа по три меча во Серија А.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Дибиров ги предводеше Вардар до прва победа во дербито со Пелистер

Објавено пред

Вардар 1961 го совлада Еурофарм Пелистер со 29:25 (15:11) во првото големо дерби во 4. коло на ракометната Суперлига, за да се зацврсти на првата позиција со четири победи во четири меча.

Мечот беше „прекршен“ во финишот на првото полувреме, кога ја преземаа предноста, која не ја испуштија до крајот на мечот. Вардар имаше 6:1 водство на стартот на мечот, но Пелистер се врати за релативно израмнето прво полувреме.

Битолчани успеаја да дојдат и до гол разлика во финишот на мечот, од 26:25, пред Талески со три гола во финиш да го обезбеди триумфот. Тимур Дибиров беше убедливо најефикасен за Вардар со 10 гола, додека по пет уфрлија Талески и Моралес.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Топови“ во северен Лондон – Арсенал го декласираше Тотенхем

Објавено пред

Арсенал ја забележи третата победа во низа во Премиерлигата, овојпат најслатката, откако во атомско прво полувреме го декласираа лутиот градски ривал Тотенхем, за 3:1 победа, со која иронично, му го нанесоа третиот пораз во низа на Спарси, и ги поминаа на табелата!

На полниот „Емирати“, „забавата“ почна рано, уште во 12. минута, кога Букајо Сака му асистираше на Емил Смит-Роув за делириум на стадионот, за веќе во 27. минута, Пјер-Емерик Обамејанг да зголеми на 2:0. Сака во 34. минута најави голема победа на Арсенал, а навивачите на Тотенхем полека почнаа да си заминуваат од стадионот.

Во второто полувреме, Арсенал не го заддржа овој ритам, разбирливо поради резултатот, додека Тотенхем успеа само да намали на 3:1 преку Сон Хеунг-Мин во 79. минута, за да го загубат четвртото по ред дерби на северен Лондон и да го префрлат притисокот на тренерот Нуно Еспирито Санто, додека во исто време Микел Артета засега изгледа сигурен на другата страна.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Излезни анкети во Германија: Мртва трка помеѓу ЦДУ и СПД

Според првичните прогнози по парламентарните избори во Германија, демохристијаните (ЦДУ/ЦСУ) и социјалдемократите (СПД) освоија по 25 проценти од гласовите. На...

Топ4 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Топ4 часа

Драма во Ресен: Со нож се обидела да го повреди сопругот со кого се разведуваат, ја нападнала и неговата нова девојка

Семејна драма се случувала вчера во Ресен, кога 31-годишна девојка (Д.Н). се обидела со нож да го повреди сопругот со...

Регион5 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија5 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија9 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа12 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија12 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија1 ден

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа1 ден

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Досие