Контакт

Спорт

Јануарски трансфери – Папу, Озил, Кабак, Манџо, Дембеле, Кокорин…

Објавено пред

Финансиската криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот ги погоди несомнено сите фудбалски клубови во светот, големи трансфери минатиот месец немаше, најголемиот дел од преминувањата од еден во друг клуб беа на база на позајмица.

Десетина фудбалски трансфери го одбележаа првиот месец во 2021 година:

Амад Диало – има 18 години и чини 19 милиони фунти, во Манчестер Јунајтед тврдат дека купиле „бисер“. Дојде на „Олд Трафорд“ од италијанска Аталанта.

Себастијан Алер – Трансфер од Вест Хем во Ајакс, доаѓа на местото на Хунтелар (отиде да го спасува Шелке од испаѓање) за дваесетина милиони фунти.

Месут Озил – Заврши сагата во Арсенал, сега е во Фенербахче откако ги „ограби“ во Арсенал со седење на клупа. Ќе му треба време да се врати во форма.

Александер Кокорин – Неодамна беше во затвор, сега се сели во Серија А, во Фиорентина. На негови 29 години првпат прави трансфер надвор од Русија.

Муса Дембеле – Поранешниот играч на Селтик и Лион ќе биде засилување за „јорганџиите“, пред се треба да ја пополни празнината по заминувањето на Диего Коста. Одличен партнер во нападот за Луис Суарез.

Марио Манџукиќ – Повеќе од 6 месеци беше без клуб, се шпекулираше трансфер во Турција, односно Русија, на крај заврши во Милан, ќе се бори за титулата покрај Ибрахимовиќ.

Алехандро Папу Гомез – Доскорешниот капитен на Аталанта се „зајаде“ со тренерот Гасперини и мораше да си оди. За само 6 милиони евра Севилја доби големо засилување.

Доминик Собослај – Повторно соработка на релација Салцбург – Лајпциг, младиот Унгарец го бараа бројни клубови, на крај заврши во Бундеслигата за 18 милиони фунти.

Мартин Одегард – Младиот Норвежанец од Реал на позајмица во Арсенал. Во Сосиедад имаше одлични партии, следен предизвик му е Премиерлигата.

Озан Кабак – Си отиде од Шалке, да ја пополни празнината во одбраната на Јирген Клоп. Оди на позајмица до лето©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Уапсен поранешниот претседател на Барселона

Објавено пред

Полицијата претпладнево извршила рација во официјалните простории на фудбалскиот клуб Барселона. Шпанските медиуми објавија дека се уапсени поранешни челници на клубот, меѓу кои е и експретседателот Џосеп Марија Бартомеу.

Според овие извори, рацијата е поврзана со аферата „Барсагејт“. Истрагата е поведена под сомнение дека Бартомеу профитирал од бизнис-зделките што ги правел клубот.

Наводно тој плаќал за на социјалните мрежи да ја рушат репутацијата на одредени поединци. Конкретно, Бартомеу на фирмата 13Ventures ѝ плаќал шестпати повеќе во однос на пазарната вредност.

Поради таа афера, полицијата веќе изврши една рација во јуни минатата година.

Покрај Бартомеу, денес биле уапсени Оскар Грау и Роман Гомес Понти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петронас Јамаха го претстави новиот мотор

Објавено пред

Екипата на Петронас Јамаха го претстави моторот за новата сезона, во Мото ГП шампионатот. Сезонава за Петронас Јамаха ќе возат Валентино Роси и Франко Морбидели.

Претстојната сезона ќе биде трета за тимот од Малезија, во кралската класа во Мото ГП шампионатот. Во односот на претходните две години, измени има во боите, главната боја, тиркизната остана, а на остантиот дел од мотоциклот доминира црната боја.

Минатата сезона, Петронас имаше подобри резултати од фабричката Јамаха. Морбидели и Фабио Квартараро забележаа шест победи. Морбидели го освои второто место во генералниот пласман.

На Морбидели оваа сезона му се приклучи неговиот ментор, легендарниот Валентоно Роси. „Докторот“, прв пат по пауза од 20 години ќе вози за приватен тим.

Новата сезона во Мото ГП шампионатот ќе започне од Катар на 28.март.Прикажи повеќе...

Спорт

Почина легендарниот фудбалер и тренер Златко Крањчар

Објавено пред

Легендарниот хрватски фудбалер и тренер, Златко (Цицо) Крањчар, починал утрово на 65-годишна возраст, објави „Вечерњи лист“. Крањчар, починал по кратка и тешка болест во Клиничкиот болнички центар „Меркур“.

Крањчар како фудбалер во периодот од 1973 до 1991 година настапувал за Динамо Загреб, Рапид Виена и Сенкт Полтен. За овие три тима одиграл 582 натпревара, постигнал 257 гола. Во сезоната 1981/82 со Динамо стана шампион на Југославија.

За репрезентацијата на поранешна Југославија одиграл 11 натпревари, на кои постигнал три гола, а за Хрватска одиграл два натпревара и постигнал еден гол.

По завршувањето на фудбалската, ја почнал тренерската кариера, водел 20 клуба и репрезентации вклучувајќи ги Динамо, Ријека и НК Загреб, со овој тим во 2002 година стана шампион на Хрватска. Бил селектор на Црна Гора и и У23-селекцијата на Иран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија3 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа3 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет4 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ4 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет5 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија6 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет15 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион17 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија20 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија21 час

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија22 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Досие