Контакт

Спорт

Јокиќ броеше до 35, Денвер загуби од Далас на Дончиќ

Објавено пред

Лука Дончиќ со Далас маверикс го доби дуелот со Денвер нагетс и Никола Јокиќ. Далас славеше со 111:101 и ја прекина серијата на Денвер од пет последовни победи.

Далас со пресврт во последниот период успеа да ја обезбеди победата. Денвер во еден момент имаше предност и од 13 поени. Последниот период Далас го доби со 32:18.

Прво има на натпреварот беше Никола Јокиќ. Асот на Денвер постигна 35 поени (најмногу оваа сезона), на кои придодаде 16 скока, шест асистенции и две блокади.

Најефикасен кај Далас беше Кристапс Прозингос со 29 поени (17 во првото полувреме) и 11 скока. Лука Дончиќ забележа 23 поени, осум скока и 11 скока.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Директорот на Хонда: Имаме повеќе бодови, ама не сме во предност!

Објавено пред

Уште две Формула 1 трки останаа до крајот на сезонава, на 5. декември болидите и билотите ќе се натпреваруваат во Џеда, а на 12. декември се затвора сезоната. Тогаш ќе биде познат светскиот шампион.

Масаши Јамамото, еден од директорите на Хонда, фирмата која ги изработува моторите на тимот на Ред Бул, смета дека моментно второпласираниот Луис Хамилтон со Мерцедес има предноста пред пилотот на Ред Бул – Макс Ферстапен, иако Холанѓанецот има 8 бодови повеќе од Британецот.

„Мерцедес имаат тајно оружје и потребно е да се завршат наредните 2 трки. Иако имаме два бодови повеќе, не сме во предност. Доаѓаме до точка на вриење“ смета Јамамото.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интервју на Роналдо од 2019 година: Заслужувам да имам најмногу „Златни топки“

Објавено пред

Кристијано Роналдо првпат од 2010 година не заврши меѓу првите тројца во изборот за „Златната топка“ на „Франс фудбал“. Наградата седми пат во кариерата ја освои Лионел Меси, а Роналдо во изборот заврши на шестото место.

Ден пред доделувањето на наградите Роналдо се огласи да го демантира уредникот на „Франс фудбал“, Паскал Фере, кој откри дека најголемата амбиција на Португалецот е да има повеќе „Златни топки“ од Меси.

Денес, некој ја ископа изјавата на Роналдо од 2019 година, во која тој открива дека мора да има повеќе „Златни топки“ од Аргентинецот. Роналдо ова го изјавил во интервју што го направи новинарот Пирс Морган.

„Кој рекорд најмногу би сакал да го имам? Би сакал да имам најмногу ‘Златни топки’ во историјата на фудбалот. Тоа го сакам, мислам дека и го заслужувам. Меси е одличен човек и фудбалер, но мислам дека морам да има шест, седум или осум ‘Златни топки’“, изјавил Роналдо и дополнил.

„Ние не сме пријатели, но оваа сцена ја делиме 15 години. Имам добар однос со него, знам дека тој нѐ турка да бидам подобар играч. Тој е најдобриот фубалер против кого сум играл“.

Роналдо: Шефот на „Франс фудбал“ е лажго!

Прикажи повеќе...

Спорт

Леванте ги отпушти тренерот и тројца директори

Објавено пред

Леванте по 15.кола се единствени без победа во Примера. Со седум бода, клубот чии дрес го носи Енис Барди се наоѓа на последното место на табелата.

Секогаш кога на екипата не и оди цехот го плаќа тренерот. Пред два месеци Леванте го отпуштија Пако Лопез, а денес отказ доби и човекот кој го наследи на функцијата Хави Переира.

Переира забележаа полоши резултати од Лопез. Освои само три бода во седум натпревари.

Изборот на Переира беше изненадување за шпанската јавност, бидејќи тој во кариерата најчесто работел како помошник. Прв тренер бил само во Алавес 2009-2010 и во Хенан од каде што се пресели во Леванте.

Покрај тренерот Переира, претседателот на Леванте, Кико Каталан, ги отпушти и директорите Маноло Славадор, Давид Наваро и Ману Фахардо. Нивната вина е што му го препорачале Переира за тренер.

Каталан изјавил дека Леванте има доволно време да за сврти сезоната. До крајот на неделата тој ќе објави кој ќе го води тимот до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 час

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ2 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија3 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа5 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа5 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион5 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа6 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија20 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија22 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија22 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Досие