Контакт

Спорт

Јокиќ е јунакот против „Вориорси“, Јанис со Милвоки го доби дербито на Истокот (видео)

Објавено пред

Пет НБА натпревари беа на ноќешната програма.

Денвер Нагетс предводен од српскиот центар Никола Јокиќ славеше во неизвесен меч против Голден Стејт Вориорс на гости со 134-131.

„Вориорси“ во текот на целиот меч имаа предност која Нагетски успеаа да ја анулираат дури во последната четвртина.
Никола Јокиќ беше на нивото со 23 поени, 12 скока и 8 асистенции, а Вил Бартон беше прв меѓу стрелците со 31 поен.

Кај домашната екипа најпрецизен беше Алек Буркс со 25 поени.

Дербито на Истокот му припадна на Милвоки Бакс кој славеше тесна победа против Бостон Селтикс со 128-123.

Грчкиот кошаркар Јанис Адетокумбо мечот го заврши со 32 поени и 17 скока, а кај Бостон се истакна Кемба Вокер кој броеше до 40 поени.

Феникс Санс славеше убедлив триумф Њујорк Никс со 121:98.

Одличен кај „сонцата“ беше Девин Букер со 29 поени, а Шпанецот Рики Рубио додаде 25 поени.

РЕЗУЛТАТИ

Милвоки – Бостон 128:123
Њујорк – Феникс 98:121
ЛА Клиперс – Орландо 122:95
Њу Орлеанс – Јута 138:132
Голден Стејт – Денвер 131:134

Спорт

Реал ќе се обиде да продаде 10 фудбалери ова лето!

Објавено пред

Реал Мадрид разочарувачката сезона ќе ја завршат со „чистка“ во своите редови, тврди шпанскиот „АС“, додавајќи дека Флорентино Перез е подготвен да продаде дури 10 фудбалери на „кралевите“ ова лето, ако некој може да си ги приушти.

Неуспехот во Лигата на шампионите и малите шанси да ја освојат титулата од Ла лига пред последното коло, заедно со шпекулациите дека Зинедин Зидан е подготвен да си замине на крајот на сезоната, носат многу прашања на „Сантијаго Бернабеу“.

На листата за „отстрел“ на Перез се Еден Азар, кој не успеа да направи впечаток во шпанската престолнина, како Рафаел Варан, за кого се заинтересирани Манчестер јунајтед, Челси и ПСЖ. Герет Бејл, Иско и Марко Асенсио веќе подолго време се на оваа листа, а покрај нив според „АС“ се и Марсело, Лука Јовиќ, Маријано Дијаз и Бохра Мајорал, како и Дани Себалјос, кој оваа сезона игра на позајмица во Арсенал.

Со парите обезбедени од продажбата ќе се добие буџет за засилувања, откако минатото лето Реал беа еден од ретките големи клубови кои не купија ниту еден играч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Невкусно и неморално? Во Русија најава за ММА борба на фајтери со генетско пореметување

Објавено пред

Дагестанецот Хазбула Магомедов и неговиот таџикистански ривал Абдурозик ќе ја имаат најчудната, но и најетички неприфатливата борба во историјата – двајцата имаат генетско поремтување на растот.

19-годишниот Магомедов, со прекар „Хазбик“ е вистинска ѕвезда во својот роден Дагестан, со над 120.000 следбеници на Инстаграм и честопати е во друштво со УФЦ шампионот во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов. 17-годишниот Абдурозик, исто така е популарна Тик Ток сензација во неговата татковина со неговите рап-песни.

Најавата за дуелот поставува многу прашања – посебно бидејќи двајцата се предизвикуваат и се обидуваат да се пресметаат. Видеото има над 5.5 милиони прегледи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса обезбеди кредит од 500 милиони евра, ќе ги плати долговите!

Објавено пред

ЕСПН тврди дека Барселона под водство на новиот претседател Жоан Лапорта обезбедила кредит од 500 милиони евра од банката „Голдман Сакс“, од кои 100 милиони евра ќе пристигнат веднаш за да може да им се исплатат неисплатените плати на фудбалерите.

Како и повеќето големи европски клубови, Барса се мачи со проблеми со финансиите поради пандемијата на Ковид-19 и беа потребни средства за да се осигури иднината, нешто што Лапорта успеал да го добие од американската инвестициска банка.

Според ЕСПН, ситуацијата со платите во тимот била толку лоша што некои од фудбалерите биле подготвени да одат до Шпанската фудбалска федерација и до ФИФА.

Долгот на Барселона сега е фантастични 1,2 милијарда евра!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Полицискиот час останува на сила до 1-ви јуни, одлучи владата

На денешната седница, на препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок, активните мерки за ограничување на движењето наместо...

Свет1 час

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет4 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија4 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија7 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија8 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ9 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија10 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет10 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија11 час

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет11 час

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет11 час

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет11 час

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет12 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Досие