Контакт

Спорт

Јокиќ ги пропушта ОИ?

Објавено пред

Денвер Нагетс ја завршија сезоната во НБА лигата. Финикс Санс, со четири победи, во исто толку натпревари, ги испратија Нагетс на годишен одмор.

Лидерот на Денвер, МВП во НБА лигата, Никола Јокиќ, четвртиот меч го заврши во 28.минута. Тој беше исклучен поради груб прекршок врз Камерон Пејн.

Јокиќ, во регуларниот дел од сезоната ги одигра сите 72 натпревар, а во плеј-офот одигра дополнителни 10 натпревари. Тој сега треба да донесе одлука дали ќе игра на Олимписките игри, доколку Србија успее да се пласира преку квалификацискиот турнир.

„Не знам. Само што ја завршив сезоната, се уште ништо не знам“, рекол Јокиќ.

Квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри ќе се одржи во Белград од 29.јуни до 4.јули.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Совршениот Хашимото со злато во повеќебојот

Објавено пред

Јапонецот Даики Хашимото го освои златото во повеќебојот во гимнастика откако беше речиси совршен на вратилото.

19-годишниот тинејџер е вистински наследник на јапонскиот великан Кохеи Учимура, шампионот од повеќебој во 2012 и 2016, кој реши да не ја брани титулата во Токио.

Кинезот Ксијао Руотенг беше најдобар пред последната ротација, но Хашимото со одличната претстава на вратилото освои 88.465 поени за победа пред кинескиот ривал со 88.605, а трет беше Русинот Никита Нагорниј со 88.031.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ почна преговори со Погба, набргу официјална понуда?

Објавено пред

Пари Сен-Жермен почнал преговори со Пол Погба во обид да го донесат францускиот репрезентативец во неговиот роден град ова лето, тврди британскиот „Атлетик“.

Според нивните извори, можно е да има официјална понуда во следните неколку недели, но и одлука да се почека до следното лето, кога ќе заврши договорот на Французинот со Манчестер јунајтед и ќе може да дојде како слободен играч.

„Ѓаволите“ веќе се обиделе да му понудат нов договор на Погба, но според британските извори, Оле Гунар Солскјер веќе почна да планира за животот без францускиот репрезентативец, кој останува најскапиот играч во историјата на клубот со трансферот од Јувентус од 100 милиони евра.

Оваа вест може да биде добра за 24-годишниот Дони ван де Бек кого лани го донесоа од Ајакс, но не доби вистинска шанса, а доколку тој не се покаже како подготвен, секогаш постои можноста да се донесат Едуардо Камавинга или Деклан Рајс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германската џудистка го бранеше тренерот што ја шамара

Објавено пред

Германската џудистка Мартина Трајдос го бранеше својот тренер Клаудиу Пуса, кој ја тресеше и ја удираше по лицето пред нејзиниот меч на Олимпијадата во Токио.

Необичната случка се случи пред мечот на Трајдос со Унгарката Софи Озбас од 1/16 финалето во категоријата до 63 килограми во вторникот по што тренерот доби официјално предупредување за своето однесување. 32-годишната Трајдос, која беше европска шампионка во 2015 година, загуби во мечот, но на „Инстаграм“ го бранеше однесувањето на тренерот.

„Изгледа тоа не беше доволно. Би сакала денеска да сум на насловните поради златото, но ова е само вообичаен ритуал кој сама го избирам пред натпреварувањето. Мојот тренер го прави само тоа што го сакам јас да се загреам. Потребно ми е да бидам будна“, напиша Трајдос.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија3 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ3 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет4 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен8 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија9 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија10 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет11 час

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија1 ден

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија1 ден

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија1 ден

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија1 ден

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ1 ден

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија1 ден

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа1 ден

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија1 ден

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа1 ден

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт1 ден

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија1 ден

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Досие