Контакт

Спорт

Јокиќ исклучен, нокаутира играч на Мајами

Објавено пред

Актуелниот МВП во НБА-лигата, Никола Јокиќ, беше исклучен на натпреварот против Мајами Хит поради што ќе биде суспендиран. Јокиќ го удри и буквално го нокаутира Маркиф Морис.

Јокиќ ги шокира сите во арената со скандалозниот потег кога Морис без потреба влета во него.

Инцидентот се случи на две и пол минути до крајот на натпреварот при убедливо водство на Денвер 111:94.

„Се чувствувам многу, многу лошо. „Не требаше така да реагирам. Го видов дека доаѓа, мислев дека ќе направи намерен фаул. Тој ме удри и си помислив дека тоа е премногу грубо. Потегот беше неспортски, морав да се заштитам. Сепак, се чувствувам лошо, не требаше да реагирам така“, рекол Јокиќ откога ја прегледал снимката. Од Мајами тврдат дека кошаркарот добил повреда на вратот.

До моментот на исклучувањето Јокиќ блескаше на теренот со трипл-дабл од 23 поени, 15 скока и 10 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Будуќност го суспендира Џејкоб Вајли

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб Будуќност го суспендира македонскиот репрезентативец Џејкоб Вајли. Крилниот центар на своја рака заминал од Подгорица. Неговиот менаџер изјави дека Вајли имал приватни проблеми заминал од главниот град на Црна Гора.

„КК Будуќност Воли сака да ја извести јавноста дека Џејкоб Вајли по настапите за Македонија, не се појави на тренингот, самоиницијативно ја напушти Подгорица. Менаџерот го извести клубот дека Вајли заминал поради семејни проблеми. Клубот го суспендира играчот. Јавноста ќе биде навремено известена за чекорите кои ќе бидат преземи против Вајли“, соопшти клубот.

Будуќност во наредните денови ќе игра против СЦ Дерби во АБА лигата и Промитеас во Еврокупот. За овие натпревари покрај Вајли во тимот ќе ги нема повредените Данило Николиќ, Игор Дробњак и Петар Поповиќ, а под знак прашалник е настапот на Вили Рид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина легендата на Партизан Момчило Вукотиќ

Објавено пред

Легендата на белградски Партизан, Момчило Вукотиќ, почина во петокот во Белград на 72 годишна возраст. Српските медиуми објавија дека Вукотиќ починал од рак на грлото.

Момчио Вукотиќ е еден од најголемите фудбалери во историјата на Партизан. Во два мандати го носел црно-белиот дрес, од 1968 до 1978 и 1979 до 1984 година, во сезоната 1988/89 бил тренер на Партизан.

Според бројот на одиграни натпревари за Партизан се наоѓа на второто место, на вечната листа. Пред него е само Саша Илиќ кој лани ја заврши кариерата.

Покрај во Партизан, една сезона играл и во Бордо. Како тренер работел во Паниониос, Алтај, Неа Самарис, Аполон Лимасол, Етникос, Фарул, ПАОК, Левидијакос и Пансераикос, бил селектор на репрезентацијата на Кипар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клатенбург: Голот на Смит-Роу е регуларен

Објавено пред

Манчестер јунајтед, синоќа, го совлада Арсенал со 3:2. Англиската јавност, ден по натпреварот, најмногу го анализира моментот од 13.минута, кога Смит-Роу погоди за предност на Арсенал.

Голот е контроверзен, бидејќи Смит-Роу погоди додека голманот Манчестер јунајтед, Девид Де Хеа лежеше повреден на гол-линијата.

Де Хеа повредата ја доби од соиграчот Фред, акцијата продолжи, судијата Мартин Еткинсин не се огласи, а Смит-Роу постигна гол.

Марк Клатенбург, еден од најдобрите англиски судииво изминатата деценија, ја поддржа одлуката на колегата.

„Голот на Смит-Роу е совршено легален. Еткинсон не можеше ништо друго да направи, мораше да го признае голот. Убаво се гледа дека Фред го фаулираше својот голман, значи фаулот не го направи играч на Арсенал. Етикнсон немаше обврска да ја застане играта. Судијата не свирна, значи мораше да го потврди голот“, рекол Клатенбург.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија2 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија2 часа

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски, информираат од владејачкиот СДСМ. „До Централната изборна...

Македонија4 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија5 часа

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава6 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет7 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет7 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет18 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа20 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион21 час

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет22 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие