Контакт

Спорт

Јокиќ со трипл-дабл против Филаделфија, Дончиќ ја прекина лошата низа на Далас

Објавено пред

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ ги предводеа своите тимови до победи над Филаделфија односно Индијана, изминатата ноќ во НБА лигата. Денвер Нагетс се лидери на Западот, додека Далас ја прекина лошата низа и остана во трката за пласман во плеј-офот.

dobivaj vesti na viber

Денвер со Јокиќ ја победи Филаделфија без Џоел Ембид со 116:111. Денвер имаа предност од 20 поени во последната четвртина, гостите на 13 секунди до крајот дојдоа до 114:111, а точка на мечот стави Џеф Грин од линијата за слободни фрлања.

Јокиќ го предводеше Денвер со трипл-дабл од 29 поени, 17 скока и 12 асистенции. За актуелниот МВП ова беше 29. трипл-дабл во сезоната и 105. во кариерата.

Во отсуство на Ембид, Филаделфија ја предводеше тајрис Мекси со 29 поени. Ембид не играше поради повреда на листот. Интересно од 2019 година, Ембид нема настап во арената на Денвер.Далас Маверикс низата од четири порази ја прекинаа во Индијанаполис. Мевс славеа над Индијана со 124:107.

Лука Дончиќ го предводеше Далас со 25 поени (8-17 од поле), седум скока и шест асистенции, а Кајри Ирвинг постигна 16 поени (7-11 од поле).

Бенедикт Матурин постигна 26 поени (9-19 од поле) за ослабената Индијана која настапи без најдобрите играчи Халибартон, Тарнер и Хилд.

Резултати:

Детроит – Милвоки 117:126
Индијана – Далас 104:127
Њујорк – Хјустон 137:115
Јута – Феникс 103:117
Денвер – Филаделфија 116:111
Портланд – Њу Орлеанс 90:124
Сакраменто – Минесота 115:119
ЛА Клиперс – Чикаго 124:112©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фенербахче ќе преговара со Линделоф

Објавено пред

Жозе Мурињо пристигна во Фенербахче со цел да ја освои титулата, а прва мета му е познат играч на Манчестер Јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Бројни извори објавија дека Мурињо лично го контактирал Виктор Линделоф и го сака Швеѓанецот во своја одбрана во Истанбул.

Интересно е што Мурињо беше тој што го доведе тогаш младиот дефанзивец од Бенфика летото 2017 година за 35 милиони евра.

Линделоф некако не ги оправда очекувањата иако во Манчестер е седум години и има 259 настапи.

Се очекува Јунајтед да направи големи промени во својот тим ова лето, па не е исклучено да го продаде Швеѓанецот во случај на вистинска понуда.

Исто така, самиот Линделоф повеќе не верува дека ќе има значајна минутажа и наводно е подготвен за нови предизвици.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ифе Лунберг го засили Партизан

Објавено пред

Ифе Лундберг е второто засилување за КК Партизан во пресрет на новата сезона. Репрезентативецот на Данска, во Партизан доаѓа од Виртус Болоња. Претходно црно-белите потпишаа со Вања Маринковиќ.

dobivaj vesti na viber

Лунберг минатата сезона во двата натпревари беше кобен за Партизан, а Виртус забележа две победи.

Во Белград постигна 16 поени, со важни поени во финишот на натпреварот, додека во Болоња реализираше 20 поени, а неговата тројка во последната минута му ја обезбеди победата на тимот од Болоња.

Данецот со нигериски корени кариерата ја започна во 2014 година во Копенхаген, наредната година се пресели во Шарлот Хорсенс, а во 2017 година замина во Шпанија каде ги бранеше боите на Манреса и Тенерифе. Потоа се пресели во Зјелона Гора во 2020 година, а следната сезона направи трансфер во ЦСКА Москва. Поради руската инвазија на Украина ја искористи можноста за да ја напушти Москава и да се пресели во Болоња.

Прикажи повеќе...

Спорт

Купер го презеде Лестер

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Лестер денеска го назначи Стив Купер за нов тренер.

dobivaj vesti na viber

Купер потпиша тригодишен договор со Лестер, кој оваа сезона се врати во Премиер лигата.

Тој е без работа откако беше отпуштен од Нотингем Форест во декември.

„Навистина сум возбуден и горд што сум назначен за менаџер на Лестер. Ова е фантастичен клуб со богата историја, со страсни навивачи. Возбуден сум што ќе работам со талентиран тим и со нетрпение го очекувам предизвикот и остварувањето на нашите заеднички амбиции во Премиер лигата“, изјави Купер.

Лестер бараше тренер откако Енцо Мареска го напушти клубот на почетокот на месецот за да го преземе Челзи.

Мареска го презеде Лестер на почетокот на минатата сезона и го предводеше клубот до директна промоција во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија4 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија5 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт5 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија6 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија8 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт8 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет8 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија9 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија10 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ20 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија24 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија1 ден

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија1 ден

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...