Контакт

Спорт

Санчез како во најдобрите денови – Чиле го победи Парагвај

Објавено пред

Чиле и Парагвај одиграа пријателски натпревар со пет гола и три црвени картони. Парагавај имаше 1:2 по првите 45 минути, на крајот Чиле победи со 3:2.

dobivaj vesti na viber

Едуардо Берисо, во седмиот меч ја забележа првата победа како селектор на Чиле. За победата треба да му се заблагодари на ветеранот Алексис Санчес, кој го креираше пресвртот.

Чиле поведе со голот на Пауло Диас (25.минута), но Парагвај направи пресврт во интервал од 120 секунди со головите на Матиас Рохас и Габриел Авалос во 32. и 34. минута.

Во вториот дел на теренот влезе 35.годишниот Санчез. Ветеранот постигна гол во 76.минута, а во самиот финиш изведе корнер по кој голманот на Парагвај Силва си постигна авто гол.

Интересно, Санчез натпреварот го одигра со бројот 10 на грбот. Исто како на почетокот на кариерата, бидејќи на 27 април 2006 година го одигра првиот меч за Чиле со тој број, а подоцна се прослави во „седумката“.

„Со „седумката“ ги срушив сите рекорди: Станав најдобар стрелец во историјата на репрезентацијата и најдобар асистент. Сега „седумката“ му ја давам на друг фудбалер (Марселин Нунес од Норич), а со „десетка“ започнувам нова ера“, изјави Алексис по мечот.

Спорт

Де Хеа чекајќи на понуда од врвен клуб размислува за пензионирање

Објавено пред

Поранешниот голман на Манчестер јунјтед, Давид де Хеа размислува за повлкување од фудбалот доколку не добие понуда од некој врвен клуб, тврди британскиот „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Шпанскиот голман веќе одбил неколку понуди, вклучувајќи една богата од Саудиска Арабија и парите не се негов главен мотив за да продолжи, тврди весникот. Тој во моментов продолжува со индивидуалните тренинзи, чекајќи вистинска понуда откако Манчестер јунајтед не му го продолжи договорот по 12 години на „Олд Трафорд“ во кои освои титула од Премиерлигата, од ФА купот и од Лига Европа. Де Хеа сака понуда од тим каде што би бил постојан првотимец.

Во текот на летото тој беше поврзуван со трансфер во Реал Мадрид и Баерн Минхен, но преговорите не донесо плод. Тој си замина од „Олд Трафорд“ како најдолговечен голмн со 545 одиграни мечеви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалерките поразени од Бугарија

Објавено пред

Женската фудбалска репрезентација на Македонија загуби од Бугарија со 0:1, во првиот меч од Лигата на нации. На дуелот што се одигра на СЦ „Петар Милошевски“ при комплексот на ФФМ, Бугарките многу рано го отворија резултатот.

dobivaj vesti na viber

Јоана Станкова уште во четвртата минута ја затресе мрежата на Македонија и донесе водство за гостинската селекција.

Македонија во продолжението беше подобар тим, имаше неколку шанси за израмнување, а најизгледната ја пропушти Максути. Таа излезе сама пред голот, но шутираше непрецизно.

 

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Ја видовте ли кацигата на Хамилтон за Сузука?

Објавено пред

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон можеби не доминира како порано во Формула 1, но за Јапонското ГП овој викенд дефинитивно ќе ја има „најкул“ кацигата меѓу 20-те Ф1 возачи во Сузука.

dobivaj vesti na viber

ФИА во 2020, конечно, го тргна ограничувањето на бројот на дизајни на кациги за возачите, и Хамилтон го искористи тоа за дизајн во соработка со јапонскиот илустратор Хаџиме Сорајама со уникатна флуоресцентна лента на центарот на кацигата, која се „пали“.

Навистина посебно.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија16 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија17 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија18 часа

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија20 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија21 час

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија21 час

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион22 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа22 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет23 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа23 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет23 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион24 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ1 ден

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија1 ден

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион2 дена

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија2 дена

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија2 дена

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија2 дена

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...