Контакт

Спорт

Јокиќ со звукот на сирената го победи Дончиќ (Видео)

Објавено пред

Никола Јокиќ ја реши пресметката помеѓу Денвер Нагетс и Далсс Маверикс со звукот на сирената 100:99.

Победничките поени за победа што го постигна Јокиќ, во сенка го фрлија спектакуларното забивање на Лука Дончиќ на пет секунди до крајот на мечот. Словенецот доби и фаул, н не успеа да го искористи дополнителното слободно фрлање.

Петте секунди ги искористија Нагетс преку Јокиќ, кој погоди тежок шут преку Двајт Пауел.

Србинот на шест минути до крајот ги постигна првите поени, а натпреварот го заврши со 11 поени, 14 скока и 8 асистенции.

На спротивната страна Дончиќ беше на асистенција до трипл-дабл (24 поени, 11 скока, 9 асистенции).

Најефикасен играч на мечот беше Пол Милсап од Денвер со 33 поени.

Спорт

Јунајтед тоне, а смена на тренерот не била опција

Објавено пред

Иако Манчестер Јунајтед доживеаја пораз на „Олд Трафорд“ од Барнли (2:0), тренерот Оле Гунар Солскјер не морал да стравува за работното место. „Скај Спорт“ тврди дека клупските челници воопшто не размислувале да го отпуштат тренерот.

Манчестер Јунајтед го имаат најлошиот биланс во Премиер лигата уште од сезоната 1988/89, а мизеријата да биде поголема се погрижија фудбалерите на Барнли кои синоќа по пауза од 58 години забележаа победа на „Олд Трафорд“.

И покрај тоа што тренерот Солскјер со своите играчи го запиша 12 пораз во сезоната тој нема да добие отказ. Норвежанецот потврдил дека клубот ќе се обиде да се засили во јануарскиот преоден рок. 16 годишниот играч на Бирмингем Џад Белингам се поврзува со Јунајтед, додека трансферот на Бруно Фернандеш е малку веројатен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Медвдев и Зверев максимални, Тим спречи сензација

Објавено пред

Четвртиот, петтиот и седмиот носител на Австралија опен, Данил Медведев, Доминик Тим и Александар Зверев изборија пласман во третото коло. Покрај нив втората рунда ја минаа Монфилс, Рублев, Вердаско, Иснер и Карењо-Буста.

Финалистот од Ју-Ес опен, рускиот тенисер Медведев на теренот мина два часа и седум минути во дуелот со 168 играч на АТП листата, Педро Мартинез. Русинот го победи Шпанецот во три сета 7/5, 6/1, 6/3.

Во три сета победи и седмиот фаворит на турнирот Зверев. Германецот за два часа и 20 минути успеа да го победи 98 играч во светот Егор Герасимов. Зверев славеше со 7/6, 6/4, 7/5.

Петтиот носите Тим со беше на сет до елиминација од турнирот, меѓутоа успеа да направи пресврт против домашниот тенисер Алекс Болт (140 на АТП листата).

Болт имаше предност од 1:2 во сетови (6/2, 5/7, 6/7), меѓутоа Австриецот лесно ги доби преостанатите два сета 6/1, 6/2 за пласман во наредната рунда каде ќе игра против Кевин Андерсон или Тејлор Фриц.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дембеле ќе остане во Лион

Објавено пред

Напаѓачот на Олимпик Лион, Муса Дембеле, изјавил дека не го интересираат шпекулациите за негов трансфер во јануарскиот преоден рок. Дембеле медиумите најчесто го поврзуваат со Манчестер јунајтед, Челси и Тотенхем.

„Нема да заминам оваа зима. Многу работи се пишуваат. Јас само треба да останам смирен и да ги игнорирам шпекулациите“, рекол Дембеле.

Претходно, и првиот човек на клубот, Жан-Мишел Ола, рекол дека Дембеле нема да ја напушти Франција бидејќи сакал да освојува трофеи со Лион.

Напаѓачот е во Лион од 2018 година, а претходно бил играч на Фулам и Селтик.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ47 минути

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет2 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија3 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет4 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија4 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион4 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет5 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија17 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија22 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија22 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ22 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија23 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија24 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 ден

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија1 ден

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет1 ден

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет1 ден

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Досие