Контакт

Спорт

Јунајтед конечно ќе го донесат Тоби Алдервирелд

Објавено пред

Белгискиот репрезентативец Тоби Алдервирелд по завршувањето на сезоната ќе го напушти Тотенхем. Причина за тоа е клаузулата во неговиот договор, според која доколку некој клуб, во последните две недели од преодниот рок, понуди 30 милиони евра, тогаш тој може да си оди од Лондон.

Ваквото сценарио го најави и Алдервирелд, што значи дека веројатно ќе се пресели во Манчестер Јунајтед.

Клубот од „Олд Трафорд“ веќе две години се обидува да го ангажира Белгиецот, а веројатно во август ќе ја добие битката за неговиот потпис.

Медиумите шпекулираат дека доколку Алдервирелд пристигне во клубот, тогаш од него сигурно ќе замине Ерик баи.

Покрај Манчестер Јунајтед, интерес за Алдервирелд покажуваат Јувентус и Барселона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Таткото на сензационалниот Кин тврди: Јуве ми должи два трактори

Објавено пред

Таткото на Моисе Кин, напаѓачот на Јувентус и на италијанската репрезентација, тврди дека италијанскиот шампион уште му должи два трактори и дека не му дава билети за да ги гледа мечевите на неговиот син во Серија А.

19-годишниот Кин е продукт на младинската академија на Јувентус, и во првиот меч од квалификациите за Евро 2020 го постигна својот прв гол во дресот на „аѕурите“ откако доби шанса од селекторот Роберто Манчини. Сега, неговиот татко Биору Џин Кин, кој доаѓа од Брегот на Слоновата Коска, вели дека радоста е голема, но има забелешки на однесувањето на Јувентус.

„Благодарам на Господа, бидејќи ова е голема радост за цело семејство. Нема да бидам на стадионот на мечот против Лихтенштајн, но ќе го гледам мечот. Моисе навиваше за Интер како дете бидејќи го сакаше Обафеми Мартинез и ме молеше да му го купам неговиот дрес. Тој играше за Торино, но јас го пратив во Јуве бидејќи сум навивач на ’бјанконерите’. Среќен сум за него, но имам проблем со Јувентус. Веќе не ми даваат билети за да го гледам. Јас сум разделен со мајката на Моисе и таа сакаше да се пресели во Англија, но јас им ветив на Јувентус дека ќе го оставам во Италија, но барав два трактори. Тие ми кажаа дека тоа не е проблем, но уште не сум ги добил. Не ми одговараат на повиците“, вели таткото Кин во интервју за „Раи“.

Родителите на Кин се разделени кога тој и неговиот брат Џовани биле многу млади и тие се одгледани од неговата мајка. Таткото Кин, иако е имигрант вели дека го поддржува блокирањето на имиграцијата во Италија.

„Уште немам италијанско државјаство, иако сум тука многу години. Но, ми се допаѓа Матео Салвини и Лега, и се обидувам да ја блокирам следната имиграција во Италија“,додава Кин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рој Хоџсон продал погрешен фудбалер додека бил тренер на Ливерпул

Објавено пред

Рој Хоџсон ја има честа да биде најстариот менаџер во историјата на Премиер лигата, но сега се открива дека актуелниот тренер на Кристал палас додека бил тренер на Ливерпул продал погрешен фудбалер.

Хоџсон го купил Пол Кончески бргу по доаѓањето на „Енфилд“, продавајќи ги Лори дала Вејл и Александер Качаниклиќ на Фулам како дел од договорот. Сега, шведскиот интернационалец Качаниклиќ открива дека Хоџсон се обидел да го сопре трансферот во август 2010 година откако сфатил дека продал погрешен Алекс.

Alex Kacaniklic, Fulham

„Беше тешко Ливерпул да ме замени, но кога пристигнав во Фулам разговарав со Рој Хоџсон на телефон и тој призна дека избрал погрешен Алекс да го продаде за Кончески. Но, тогаш беше предоцна. Ми кажа дека сум добредојден во Ливерпул“, вели Качаниклиќ.

27-годишниот Качаниклиќ беше сметан за голем талент на шведскиот фудбал и по трансферот од Ливерпул, помина четири сезони во Фулам, и сега игра во шведскиот Хамарби.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вашингтон визардс има „кошаркарски Нејмар“ во составот (видео)

Објавено пред

Кошаркарот на Вашингтон визардс, 22-годишниот Томас Брајант во НБА-лигата го доби прекарот „кошаркарски Нејмар“.
Причина за тоа е неговата реакција, односно глумата дека е повреден по еден најобичен дуел со кошаркарот на Мајами Хит, Канаѓанецот Кели Олинк.

Олинк на 5 минути пред крајот на мечот само малку го оттурна Брајант, а овој се истркала по паркетот слично како бразилскиот фудбалер кој стана цел на потсмев на зелениот терен.

Погледнете ја целата ситуација:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Центар официјално ќе одбие стотина барања за градење по одлуката на Уставен суд

Во исчекување на објавата на одлуката на Уставен суд за укинување на мораториумот за градење во период од 30 дена,...

Топ5 часа

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија6 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија6 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија7 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија7 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија9 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ11 час

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ11 час

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија11 час

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија13 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија1 ден

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет1 ден

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија1 ден

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Свет1 ден

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток кога кралот и неговата сопруга, кралицата...

Досие