Контакт

Спорт

Јуве го потврдија Маурицио Сари како нов тренер!

Објавено пред

Јувентус и официјално го промовираа Маурицио Сари како нов тренер по неговото заминување од Челси по само една сезона во премиерлигашот.

Поранешниот тренер на Наполи пристигна на „Стемфорд бриџ“ минатото лето со договор до јуни 2021 година, но по преговорите на неговиот агент Фаљи Рамадани, тој доби предвремено раскинување на договорот. Иако не се објавени детали за компензацијата која Јувентус ќе ја плати, италијанските извори ја поставуваат на само 1.5 милиони евра, додека англиските извори тврдат дека се работи за сума од 5 до 15 милиони евра.

„Маурицио веруваше дека е потребно да биде поблиску до своето семејство за да се грижи за своите стари родители. Му благодариме за сезоната и за напорната работа и му честитаме на секоја наредна работа“, вели директорот на Челси, Марина Грановскаја, во соопштението на клубот.

Сари потпишува тригодишен договор со „бјанконерите“, наводно вреден 6 милиони евра по сезона, и на „Алијанц стадионот“ ќе го замени Масимилијано Алегри, кој си замина по пет титули во низа во домашниот шампионат.

Сари заминува од Челси со респектибилни 40 победи, 11 ремија и 12 порази и титула од Лига Европа, со просек од 2.08 поени по натпревар. Се очекува неговото место во Челси да го пополни сегашниот менаџер на Дерби каунти и легенда на „сините“, Френк Лампард.

Спорт

Бирхоф има решение за Лигата на нации

Објавено пред

Директорот на Фудбалскиот сојуз на Германија Оливер Бирхоф има предлог како да се игра второто издание на Лигата на нации. Поранешниот репрезентативец предлага да биде организиран турнир, на неутрален терен.

Поради коронавирусот во фудбалот имаше прекин од речиси три месеци што донесе големи промени во календарот. Европското првенство е одложено за наредната година. Оваа одлука ќе предизвика проблеми во Лигата на нации чие второ издание треба да се игра од септември до ноември. Правилата се јасни, секоја репрезентација треба да игра со противниците од групата дома и во гости.

„Турнирски формат би бил добра алтернатива“, рекол Бирхоф за „Кикер“.

Тој смета дека челниците на националните сојузи би прифатиле вакво решение бидејќи до наесен фудбалот ќе се игра без публика. Во тој случај фудбалерите не би биле оптоварени со патувањата, а и полесна би била и контролата поради вирусот.

Бирхоф ја предложил Германија како држава каде би можеле да се организираат турнирите.

„Го имаме потребното знање, одлични сме организатори, тоа веќе го покажавме. Доколку на ваков начин можеме да и помогнеме на УЕФА ние сме подготвени“, рекол Бирхоф.

Македонија второто издание на Лигата на нации ќе го игра во Ц-сегментот, во Групата 2 заедно со Естонија, Грузија и Ерменија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уште еден играч на Ајакс се сели во Челси

Објавено пред

Хаким Зијеш од наредната сезона ќе го носи дресот на челси, а можно е на „Стенфорд Бриџ“ да му се придружи соиграчот од Ајакс Николас Таљафико.

Аргентинецот наводно ги договорил сите детали со клубот. Дека трансферот е пред реализација потврдија и медиумите од Холандија. Според нив Челси на Ајакс ќе им плати 30 милиони евра (26 милиони се фиксни, а останатите четири милиони се во потенцијални бонуси).

Спортскиот директор на Ајакс Едвин ван дер Сар рекол дека клубот нема да му биде пречка на Таљафико доколку тој сака да замине од Амстердам.

Минатата сезона левиот бек за Ајакс одигра 24 натпревари во првенството, постигнал три гола и забележал четири асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Една година од „чудото во Келн“ (Видео)

Објавено пред

На денешен ден пред една година ракометарите на Вардар ја освоија втората титула во Лигата на шампионите. На завршниот турнир во Келн, Вардар во големото финале го победи Веспрем со 27:24 (16:11).

Вардар лани во Келн, во конкуренција на Кјелце, Барселона и Веспрем, беше прогласен за аутсајдер. Сепак четата која тогаш ја предводеше Гарсија Парондо најпрвин со епски пресврт во полу-финалето ја победи Барселона, а финалето пада Веспрем.

За разлика од полу-финалето со Барселона, кога Вардар низ целиот натпревар ја бркаше предноста на противникот, дуелот со Веспрем понуди малку неизвесност.

Вардар од самиот почеток наметна ритам, го мелеше противникот, на полувреме имаше пет гола предност, Веспрем се обиде да се врати во мечот во вториот дел но црвено-црните ги одбија нападите.

Бразилецот Мораеш со шест гола го предводеше Вардар, Чупиќ постигна пет, а Криштопанс четири гола.

Игор Карачиќ беше прогласен за МВП на завршниот турнир, во идеалниот тим се најдоа голманот Дејан Милосављев, односно Тимур Дибиров, Иван Чупиќ и Даинис Кристопанс. Гарсија Парондо го доби признанието за најдобар тренер.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 минути

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 час

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 час

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет2 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет3 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт3 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа3 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет4 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет15 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет15 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија16 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија20 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија21 час

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија22 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија23 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија23 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија1 ден

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Досие