Контакт

Спорт

Јуве и Наполи не сакаат интернационална пауза, Елмас ќе биде спречен да игра за Македонија?

Објавено пред

Угледниот италијански спортски весник „Кориере дело спорт“ тврди дека претседателот на Јувентус, Андреа Ањели и претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис, сериозно размислуваат да не ги пуштат своите играчи да настапат за своите репрезентации поради КОВИД-19, што може да значи дека Македонија ќе биде без Елиф Елмас за супер-важниот бараж против Грузија за пласман на Европското првенство.

Според весникот, моќните клубови од Италија бараат од Серија А да се спротистави на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) и УЕФА и ФИФА со тоа што нема да ги пуштат интернационалците поради стравување од зараза со КОВИД-19 и можноста за повреди. Јуве и Наполи ја имаат поддршката и на Бепе Марота, директорот на Интер.

Тие сметаат дека постои преседан во ваквото однесување, со тоа што германскиот Вердер Бремен, кој забрани пет нивни фудбалери да играат за својата репрезентација.

Елмас веќе е повикан од селекторот Игор Ангеловски за мечот со Грузија, исто како и другите двајца фудбалери од Серија А, капитенот Горан Пандев од Џенова и Илија Несторовски од Удинезе. Останува да се види дали заканите на италијанските клубови ќе се реализираат.

Ангеловски го објави спискот за Грузија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јувентус со пресврт го доби градското дерби

Објавено пред

Јувентус со пресврт славеа над градскиот ривал Торино со 2.1. Тимот на Андреа Пирло повторно не блескаше, но за тренерот е најважно што забележа победа.

Торино постигнаа гол во деветтата минута, кога лошата реакција во одбраната на Јувентус ја искористи Николас Нколу. Неколку минути подоцна Симоне Заза беше во „мртва шанса“, меѓутоа Војчех Шчесни го одбрани неговиот удар.

Торино предноста ја чуваа до 77.минута, кога по нафрлувањето на Квадрадо, Вестон Мекени постигна гол. За Американецот ова беше прв гол во дресот на Јувентус.

Пресвртот на Јуве го комплетираше капитенот Леонардо Бонучи во 89.минута.Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас на пол-позицијата на ГН на Сахир

Објавено пред

Возачите на Мерцедес од првиот ред ќе ја започнат трката за Големата награда на Сахир. Пол-позицијата ја освои Валтери Ботас, а второто место му припадна на Џорџ Расел, кој го менува болниот Луис Хамилтон.

Ботас, во финишот на квалификациите, го возеше најбрзиот круг 53.377 секунди и ја освои 14 пол-позиција во кариерата. Расел, од Финецот имаше послаб резултат за 26 илјадити делови од секундата.

Вториот ред го формираа Марк Ферстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари. Во првите десет уште се пласираа Серхио Перез од Рејсинг Поинт, Данил Квјат (Алфа Таури), Даниел Рикардо (Рено), Карлос Саинц (Мекларен), Пјер Гасли (Алфа Таури) и Ленс Строл (Рејсинг Поинт).

Трката за Големата награда на Сахир, во недела ќе започне во 18.10 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Боно го честеше Реал – „Кралскиот клуб“ победи во Севилја

Објавено пред

Реал ја победи Севилја со 1:0, во дерби мечот одигран во 12.коло, во Ла Лига. „Кралскиот клуб“ ја прекина серијата од два порази, додека Севилја во три дена го запиша вториот пораз на домашен терен, без да постигне гол.

Пресметката на „Рамон Санчез Писхуан“, понуди добар меч во првото и просечен во второто полувреме. Реал, имаше повеќе шанси, беше многу поконкретен кон кон голот на Боно, со што ја заслужи победата.

Во првите пет минути, играчите на Реал, не реалзиираа две големи шанси, преку Винисиус и Бензема. Во 35 минута, нова шанса не реализираше бензема, Боно го одбрани неговиот удар, а во финишот на полувремето ударот на Корс заврши крај голот.

Севилја не успеа да се закани кон голот на Куртоа во првиот дел, а во второто полувреме, со ножички се обидоа да го совладаат Белгиецот Де Јонг и Окампос.

Клучниот момент на натпреварот се случи во 55.минута, кога несигурниот Боно со постигна авто-гол.

Реал од 11 одиграни натпревари има 20 бодови, додека Севилја по 10 одиграни натпревари остана на 16 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 984 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11,...

Македонија4 часа

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија5 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија5 часа

Мицкоски: Заев преговара за идентитетот, ќе му се случи народ

Зоран Заев преговара за идентитетот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешните протести, од каде му порача на премиерот...

Македонија5 часа

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија7 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ7 часа

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија9 часа

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет10 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија11 час

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија12 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија12 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија1 ден

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Досие