Контакт

Спорт

Јувентус е старо-нов шампион на Италија, осмипат во низа (видео)

Објавено пред

Јувентус попладнево со 2-1 ја победи Фиорентина и на 5 кола до крајот на годинешната сезона во Серија А повторно ја освои тутулата. Ова е осми трофеј за фудбалерите на торинскиот клуб во низа.

Сепак, денеска работите не одеа според планот на „Старата дама“. Фиорентина уште во 6 минута поведе со голот на Миленковиќ.

Израмнувањето на резултатот дојде во 37. Минута, стрелец за Јуве, Алекс Сандро. Со автоголот на Пецела, во 53 минута Јувентус направи комплетен пресврт и ги постави конечните 2-1.

Со новото Скудето, Јувентус во витрините веќе собра 33 трофеи од првата лига на Италија.

За првата ѕвезда на Јуве, Кристијано Роналдо ова е шеста национална титула, три има претходно во Шпанија и две во Англија. Сепак, куриозитет е што во Италија титула освои уште во првата сезона по доаѓањето, нешто што не му успеа во првенствата во кои настапуваше.

Двајца фудбалери на Јувентус се шампиони осум години во низа, тоа се Џорџо Кјелини и Андреа Барзаљи.

Спорт

Приморска се откажува, МЗТ ќе игра во АБА лигата?

Објавено пред

МЗТ Скопје има големи шанси наредната сезона сепак да биде дел од најсилната конкуренција во регионалната АБА лига. Сезоната во регионот не заврши, а на состанокот клубовите решија да нема испаѓање од АБА лигата, односно таа во сезоната 2020/2021 ќе биде проширена со двете најдобри екипи од АБА 2 лигата, Борац и Сплит.

МЗТ за „влакно“ остана без пласма на едно од првите две места во АБА 2, најмногу по своја вина бидејќи забележа порази на последните две средби пред да биде суспендирана сезоната поради коронавирусот.

Надежта дека МЗТ ќе може да се врати во елитата каде последен пат играше во сезоната 2017/2018 се вика Приморска.

Екипата од Словенија која беше хит во АБА лигата се соочува со сериозни финансиски проблеми кои започнаа пред неколку месеци кога главниот спонзор го напушти клубот.

Приморска ја напуштија најдобрите играчи и тренерот, а веројатно поради финансиите нема да биде учесник во АБА лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејмс уште три години во ЦСКА

Објавено пред

Мајк Џејмс најефикасниот кошаркар на ЦСКА Москва го продолжил договорот со клубот. Американецот во Москва ќе остане и во наредните три сезони.

„Среќен сум што ќе останам во ЦСКА и што ќе го продолжиме ова убаво пријателство на уште три години. Се надевам дека наредниот период ќе биде обележен со трофеи“, рекол Џејмс.

29 годишниот кошаркар во Евролигата оваа сезона имал просек од 21,1 поени и 4,3 асистенции по натпревар.

Џејмс според Индексот на успешност (21,07) е трет во Евролигата, пред него се Алексеј Шведи (21,42) и Шејн Ларкин (22,20).

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер ќе ја продолжи позајмицата на Санчез

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Интер има желба да ја продолжи позајмицата играчот на Манчестер Јунајтед Алексис Санчез. Чилеанецот оваа сезона е ирач на Интер. Италијанскиот клуб според договорот плаќа една четвртина од плата на Санчез.

Дека Интер сака да го задржи Санчез во изјава за „Скај Италија“ потврдил спортскиот директор Пјеро Аусилио. Во Интер сметале дека напаѓачот би можел да им биде од голема помош кога ќе продолжи сезоната.

Санчес настапи на само 15 натпревари оваа сезона, постигнал еден гол и забележал две асистенции.

Аусилио рекол дека сака сите играчи да останат до крајот на сезоната во Серија А и Лига Европа.

„Ќе ја решиме ситуацијата со оние чии договори истекуваат. Сметаме на Санчез во овие неколку месеци, бидејќи ќе можеме да извршиме проценка што не можевме да ја направиме поради неговото долго отсуство поради повредата. Се сеќавам на натпреварите што ги одигра против Барселона и Сампдорија, тоа беше Санчез од најдобрите денови“, рекол Аусилио.

Сезоната во Серија А ќе продолжи на 20 јуни, Интер се трети на табелата со девет бодови помалку од Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија2 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија2 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија2 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет2 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет3 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет13 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија15 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија19 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт20 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија20 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија20 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија21 час

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија21 час

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија21 час

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија22 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет24 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија24 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет1 ден

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија1 ден

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Досие