Контакт

Спорт

Јувентус „кренале раце“ од Пол Погба

Објавено пред

Јувентус „кренале раце“ во обидот да го вратат Пол Погба во Торино. Сега единствен клуб со кој се поврзува францускиот репрезентативец е Реал Мадрид.

Челниците на италијанскиот шампион не сакаат да си создадат проблем со финансискиот фер-плеј, а и во овој момент поважен им е евентуалниот трансфер на Мауро Икарди.

Инаку, Погба денес се сликаше во гостинскиот дрес шт Манчестер Јунајтед ќе го носат наредната сезона, што поттикна шпекулации дека тој можеби и ќе остане на „Олд Трафорд“.

Инаку Реал, поточно Зинедин Зидан, ќе се обидат но не по секоја цена да се договорат со Манчестер Јунајтед.

Цената што ја одредија од Јунајтед се чини е непремостлива пречка. „Црвените ѓаволи“ за Погба бараат 170 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УЕФА жестоко ги казни Фенербахче

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) го казни фудбалскиот клуб Фенербахче со забрана на регистрација на нови фудбалери поради не измирените финансиски обврски. Фенербахче нема да можат да регистрираат нови играчи во наредните две сезони, но казната не се однесува за претстојната сезона 2019/2020.

„Фенербахче не ги исполниле условите од договорот и не ги исполниле финансиските обврски согласно буџетот предвиден за 2018 година. Рокот истече на 20 мај“, соопштија од УЕФА.

Арбитражната комисија на УЕФА задолжена за финансиска контрола исто така реши да не им исплати на Фенербахче два милиони евра. Овие пари клубот требаше да ги добие за учество во европските купови.

Фенербахче нема да можат да регистрираат нови фудбалери во сезоните 2020/2021 и 2021/2022. Исто така за учество во европските купови клубот ќе може да пријавува само по 23 фудбалери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алафилип најбрз на хронометарот во По

Објавено пред

Велосипедистот на Квик-Степ Жилијан Алафилип победи во возењето на хронометар во рамките на 13 етапа на Тур д’Франс.

Францускиот велосипедист, патеката долга 27,2 километри која се возеше во По, ја доби со предност од 14 секунди во однос на големиот ривал Герјент Томас, кој како беше најголем фаворит за освојување на етапата.

Третото најдобро време го забележа Томас де Хент од екипата Лото-Судал. Тој како и Ригоберто Уран задоцни 36 секунди во однос на Алафилип.

Благодарение на победата Алафилип ја зацврсти предноста во генералниот пласман. Носителот на жолтата маичка има една минута и 26 секунди предност во однос на Томас, трет е Еган Бернал со заостанување од две минути и 42 секунди во однос на носителот на жолтата маичка.

На Тур д’Франс следуваат две планински етапи. Утре се вози етапата од Тарб до Турмале која е долга 117,5 километри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Виктор Валдес повторно во Барселона

Објавено пред

Статистички најдобриот голман во историјата на Барселона, Виктор Валдес, се врати на „Ноу Камп“.

Клубот соопшти дека Виктор Валдес ќе биде тренер на тимот до 19 години. Поранешниот голман потпишал едно годишен договор.

Виктор Валдес во фудбалска пензија е веќе две години, а кариерата ја заврши во Мидлзброу.

Валдес беше дел од најславната генерација во историјата на Барселона, со „блауграна“ тој има освоено 21 трофеј.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 часа

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Косово, откако беше повикан да даде исказ...

Македонија6 часа

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија6 часа

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија7 часа

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија7 часа

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија10 часа

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија10 часа

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија11 час

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија12 часа

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет13 часа

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт13 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија24 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет1 ден

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет1 ден

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ1 ден

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион1 ден

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија1 ден

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет1 ден

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија1 ден

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Досие